reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Urlopy > Sumowanie wymiarów czasu pracy dla potrzeb urlopu zdrowotnego

Sumowanie wymiarów czasu pracy dla potrzeb urlopu zdrowotnego

celem urlopu dla poratowania zdrowia jest – przy zagwarantowaniu trwałości tego stosunku oraz możliwości korzystania przez pracownika z dotychczasowych uprawnień w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń pracowniczych – zapewnienie nauczycielowi możliwości poddania się zalecanemu leczeniu dla odzyskania pełnej zdolności do pracy i kontynuowania zatrudnienia. Czy nauczyciel zatrudniony w kilku szkołach samorządowych spełnia przesłanki uprawniające do uzyskania urlopu dla poratowania zdrowia?

Sumowanie wymiarów czasu nauczyciela jest wykluczone

Czy nauczyciel zatrudniony w kilku szkołach samorządowych spełnia przesłanki uprawniające do uzyskania urlopu dla poratowania zdrowia?

dr Magdalena Zwolińska adwokat w kancelarii DLA Piper Wiater

Nie. Urlop dla poratowania zdrowia udzielany jest na wniosek nauczyciela przez dyrektora szkoły. Przy czym niezbędne wymogi, które musi spełnić pedagog, zostały określone w art. 73 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.). Przepis ten ustanawia trzy niezbędne do spełnienia przesłanki, tj. zatrudnienie wnioskodawcy na czas nieokreślony w pełnym wymiarze zajęć i legitymowanie się co najmniej siedmioletnim okresem pracy w szkole.

Zobacz również: Urlop doktorancki - zasady, porozumienie

Warto przypomnieć, że celem urlopu dla poratowania zdrowia jest – przy zagwarantowaniu trwałości tego stosunku oraz możliwości korzystania przez pracownika z dotychczasowych uprawnień w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń pracowniczych – zapewnienie nauczycielowi możliwości poddania się zalecanemu leczeniu dla odzyskania pełnej zdolności do pracy i kontynuowania zatrudnienia. Jest to szczególne świadczenie pracownicze, zbliżone do instytucji urlopu wypoczynkowego, przysługujące w ramach istniejącego indywidualnego stosunku pracy łączącego nauczyciela ze szkołą. W doktrynie i judykaturze nie budzi wątpliwości, że przesłankę „co najmniej siedmioletniego okresu pracy w szkole” należy łączyć z zatrudnieniem w tej szkole, w której nauczyciel ubiega się o urlop dla poratowania zdrowia. W świetle powyższego wykluczone jest sumowanie wymiarów czasu zatrudnienia u różnych pracodawców. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w uchwale z 14 lutego 2012 r., sygn. akt III PZP 1/12. Dopuszczenie takiego rozwiązania prowadziłoby w praktyce do wielu komplikacji. Po pierwsze – dyrektor szkoły, rozpoznając wniosek urlopowy nauczyciela, musiałby analizować warunki zatrudnienia nauczyciela u innych pracodawców dla stwierdzenia spełnienia przezeń kryterium zatrudnienia w pełnym wymiarze zajęć. Po drugie, mając na uwadze istotę urlopu dla poratowania zdrowia, powinien on zostać udzielony jednocześnie we wszystkich szkołach zatrudniających zainteresowanego, a to nie zawsze byłoby możliwe. ©?

Not. AR

Polecamy serwis: Kadry i płace

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nauczyciel/ Fot. Fotolia
Nauczyciel/ Fot. Fotolia

Klasyfikacja Budżetowa 2021129.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama