reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Wynagrodzenia > Zmiana czasu w październiku 2015 - co z rozliczeniem?

Zmiana czasu w październiku 2015 - co z rozliczeniem?

W nocy z 24 na 25 października przejdziemy z czasu letniego na zimowy, czyli cofniemy zegar o godzinę, z 3.00 na 2.00. Cofnięcie zegarków o godzinę skutkuje wydłużeniem czasu pracy również o godzinę, przekroczeniem obowiązującego pracownika w tym dniu wymiaru czasu pracy, czyli świadczeniem pracy w godzinach nadliczbowych.

Zmiana czasu z letniego na zimowy – rozliczenie

Już w najbliższy weekend nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Osoby, które tej nocy będą wykonywały pracę, przepracują o godzinę dłużej. Przeczytaj, na co może liczyć pracownik w zamian za nadgodziny!

W nocy z 24 na 25 października przejdziemy z czasu letniego na zimowy, czyli cofniemy zegar o godzinę, z 3.00 na 2.00. Dodatkowa godzina w nocy to dobra wiadomość, szczególnie dla osób, które lubią dłużej pospać. Osoby, które w tym dniu będą świadczyć pracę, nie podchodzą do tej wiadomości, aż tak entuzjastycznie jak śpiochy.

Cofnięcie zegarków o godzinę skutkuje wydłużeniem czasu pracy również o godzinę, przekroczeniem obowiązującego pracownika w tym dniu wymiaru czasu pracy, czyli świadczeniem pracy w godzinach nadliczbowych. Ponadprogramowa godzina pracy dodatkowo przypada w porze nocnej. W zamian za to pracownik może liczyć na zadośćuczynienie. W jakiej postaci?

Zobacz również: 25 października przestawiamy zegarki na czas zimowy

Dodatek finansowy

Pracownikowi, który wypracował godziny nadliczbowe, przysługuje dodatek do wynagrodzenia. W zależności od pory świadczenia dodatkowej pracy, wysokość dodatku jest inna. W przypadku pory nocnej, czyli 8 godzin przypadających między 21.00 a 7.00, które zakłady pracy ustalają w regulaminie pracy lub układzie zbiorowym, dodatek za nadgodziny przysługuje w wysokości 100 proc. wynagrodzenia. Dodatkowo nie należy zapominać, że pracownikowi wykonującemu obowiązki w porze nocnej przysługuje dodatek nocny w wysokości 20 proc. stawki godzinowej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Otrzymanie jednego z dodatków nie pozbawia pracownika prawa do drugiego.

Czas wolny

W zamian za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi przysługuje także odbiór czasu wolnego. Udzielenie wolnego może nastąpić na wniosek pracownika bądź na podstawie decyzji pracodawcy. W przypadku wnioskowania o wolne przez podwładnego, udziela się go proporcjonalnie do liczby przepracowanych nadgodzin (1:1). W razie udzielania wolnego przez pracodawcę, bez wniosku pracownika, wymiar powinien być o połowę wyższy niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych (1:1,5). Przełożony zobowiązany jest udzielić wolnego od pracy za nadgodziny najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego. Dodatkowe wolne nie może wpłynąć na wynagrodzenie pracownika – spowodować obniżenia wynagrodzenia przysługującego za pełny miesięczny wymiar czasu pracy.

Skorzystanie z opcji czasu wolnego za pracę w godzinach nadliczbowych powoduje utratę prawa do dodatku za wynagrodzenie za pracę ponad normę.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy

Polecamy serwis: Kadry i płace

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

Zielona Linia

Zdjęcia

Czas pracy, czas zimowy 2015/ fot. Fotolia
Czas pracy, czas zimowy 2015/ fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Witko

doradca w zakresie testowania oprogramowania i zarządzania jakością

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama