| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Wynagrodzenia > Świadczenie wychowawcze - rodzic za granicą

Świadczenie wychowawcze - rodzic za granicą

W jaki sposób zostanie wypłacone świadczenie wychowawcze, gdy jedno z rodziców jest za granicą? Czy pieniądze otrzyma rodzina, która mieszka w jednym z krajów Unii Europejskiej?

Czy są potrzebne dodatkowe dokumenty

Pani Kinga pracuje i mieszka z dzieckiem w Polsce, jej mąż jest zatrudniony w Norwegii. Czy na potrzeby rozstrzygnięcia przez marszałka województwa kraju właściwego do wypłaty świadczeń w pierwszej kolejności potrzebne będą dodatkowe dokumenty?

TAK

Co do zasady od rodzin, w których jeden z członków przebywa za granicą, wymagane jest wypełnienie tego samego wniosku i dołączenie do niego tych samych dokumentów, co od tych, w których wszystkie osoby są w Polsce. Jednak marszałkowie województw, a dokładnie Regionalne Ośrodki Polityki Społecznej, które faktycznie zajmują się rozstrzyganiem w sprawach dotyczących koordynacji, wymagają też złożenia dodatkowych formularzy. Najczęściej jest to oświadczenie o wykonywaniu pracy za granicą, w którym trzeba podać takie dane, jak miejsce zamieszkania za granicą, nazwę i adres pracodawcy oraz informacje, czy są już pobierane jakieś świadczenia rodzinne na dzieci. Może też być potrzebne zaświadczenie od zagranicznego pracodawcy określające okres zatrudnienia lub wpis do ewidencji.

Podstawa prawna

Art. 16 ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. poz. 195).

Czy pracownik delegowany jest objęty koordynacją

Firma, w której jest zatrudniona pani Marta, świadczy usługi opiekuńcze dla niemieckich emerytów. W związku z tym czytelniczka przez większość czasu przebywa za granicą, a jej dzieci mieszkają w Polsce. Czy w takim przypadku złożony w gminie wniosek o 500 zł zostanie przekazany do marszałka województwa w celu ustalenia, które państwo ma pierwszeństwo w wypłacie świadczeń?

TAK

Pracownicy delegowani do pracy za granicą przez polskiego pracodawcę są objęci unijnymi przepisami o koordynacji zabezpieczenia społecznego. To oznacza, że składany przez nich wniosek o świadczenia z programu 500 plus jest przekazywany do marszałka województwa, konieczne jest natomiast najpierw określenie, któremu ustawodawstwu (polskiemu czy innemu) taki rodzic podlega. W tej kwestii rozstrzyga ZUS, dopiero potem marszałek województwa ustala na tej podstawie, który kraj ma pierwszeństwo w wypłacie świadczeń na dzieci.

Podstawa prawna

Art. 16 ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. poz. 195).

Czy trzeba informować o pracy poza Polską

Mąż czytelniczki od kilku lat pracuje w Belgii. Z tego kraju rodzina otrzymuje zasiłki na trójkę dzieci, które zostały z matką w Polsce. Czy zatrudnienie męża za granicą może mieć wpływ na przyznanie świadczeń z rządowego programu 500 plus?

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »