reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > Podatki dochodowe > Wypłata wynagrodzenia kuratorowi powołanemu przez sąd a rozliczenie PIT

Wypłata wynagrodzenia kuratorowi powołanemu przez sąd a rozliczenie PIT

​​​​​​​Problem: Wojewódzka jednostka budżetowa wystąpiła do sądu o ustanowienie kuratora dla spółki z o.o. w związku z koniecznością podejmowania czynności związanych z udziałem spółki w realizacji projektu jako beneficjenta środków pomocowych. W spółce są trudności z powołaniem zarządu, więc brak wymaganej reprezentacji. Sąd wyznaczył kuratora (osoba ta nie prowadzi działalności gospodarczej, nie jest też pracownikiem jednostki budżetowej), a także przysługujące mu wynagrodzenie i zasady zwrotu kosztów. Wydatki te poniosła jednostka budżetowa. Wypłata tych środków podlega opodatkowaniu, jednak aby prawidłowo obliczyć zaliczki, konieczne jest prawidłowe zakwalifikowanie tych wynagrodzeń do źródła przychodów dla celów podatku dochodowego.

Czy w tym przypadku to jednostka, jako płatnik, potrąca zaliczkę na podatek, czy województwo, w imieniu którego jednostka występuje? Czy kurator uzyskuje przychód z art. 13 pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, który dotyczy osób powołanych m.in. przez sądy?

Odpowiedź: Tak, w tym przypadku to jednostka budżetowa województwa jest płatnikiem, a wynagrodzenie kuratora należy do tej grupy przychodów.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Administracja cały artykuł:

Wypłata wynagrodzenia kuratorowi powołanemu przez sąd a rozliczenie PIT

Zapoznaj się z uzasadnieniem odpowiedzi.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Hanna Stachowiak

Wspólnik Zarządzający w Kancelarii Prawnej Skarbiec

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama