| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > VAT > VAT od usług medycznych w pytaniach i odpowiedziach

VAT od usług medycznych w pytaniach i odpowiedziach

Czy usługi dietetyka podlegają VAT? Co z badaniami wstępnymi? Jakie usługi medyczne są wolne od VAT?

Czy badania wstępne są wolne od daniny

Spółka akcyjna zajmuje się m.in. świadczeniem usług medycznych. Zawarła z samorządem umowę, w ramach której będzie wykonywać badania lekarskie, psychologiczne i diagnostyczne osób bezrobotnych. Ich głównym celem będzie ocena stanu zdrowia pod kątem tego, czy osoba niezatrudniona może uczestniczyć w szkoleniach zawodowych. Czy spółka musi rozliczać podatek?

TAK

Odpowiedź nie jest jednak jednoznaczna. Część takich badań profilaktycznych zapewne będzie wykonywana na podstawie przepisów o służbie medycyny pracy. W takim wypadku diagnoza i badania lekarskie będą uznane za wolne od VAT usługi medyczne. Jeśli jednak będzie je świadczyć na zlecenie urzędu pracy na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, to o zwolnieniu nie ma mowy. Fiskus uzna, że firma tylko opiniuje stan pacjentów na rzecz urzędu pracy, a tego już nie dotyczy preferencja. Potwierdza to interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 14 marca 2016 r., nr IBPP3/4512-896/15/JP. W innym dokumencie wydanym 26 kwietnia br. (nr 1061- IPTPP1.4512.126.2016.1.IG) dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi zwrócił natomiast uwagę, że wolne od VAT mogłyby być tylko badania wstępne pracownika przeprowadzane na podstawie przepisów kodeksu pracy. Wtedy z preferencji skorzystają zarówno badania wstępne, jak i okresowe przeprowadzane na podstawie skierowania pracodawcy.

Podstawa prawna

Art. 43 ust. 1 pkt 18–19a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.).

Art. 229 par. 4 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).

Ustawa z 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (Dz.U. z 2014 r. poz. 1184 ze zm.).

Zobacz również: VAT w samorządach - obligatoryjna centralizacja od 2017 r.

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 08.12.2016

Ekspert:

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zdrowie, VAT
Zdrowie, VAT

Rachunkowość Budżetowa – prenumerata247.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kowalczyk

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »