REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Specustawa VAT - nowy termin zwrotu odsetek

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Mariusz Szulc
Mariusz Szulc
Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
VAT/ Fot. Fotolia
VAT/ Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Odsetki od środków zwracanych przez gminy będą liczone za krótszy okres. Co jeszcze zmienia nowa wersja projektu specustawy, dotyczącej obowiązkowej centralizacji VAT w samorządach?

MF dopracowało centralizację VAT w samorządach

ROZLICZENIA Znikną sankcje za nieprawidłowe sporządzenie wstecznej korekty, a odsetki od środków zwracanych przez gminy będą liczone za krótszy okres. To tylko niektóre ze zmian w nowej wersji projektu specustawy

REKLAMA

Wymóg centralizacji rozliczeń w zakresie podatku od towarów i usług jest konsekwencją wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 29 września 2015 r. w sprawie gminy Wrocław (C-276/14). Trybunał przesądził, że jednostki organizacyjne gminy nie mogą być odrębnym podatnikiem VAT. Jest nim bowiem gmina.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Projekt zakłada, że obowiązkowa centralizacja nastąpi 1 stycznia 2017 r. Jednak wszystkie inne postanowienia, m.in. dotyczące zwrotu odliczonego VAT, kas rejestrujących itp. wejdą w życie już 1 sierpnia 2016 r.

Janina Fornalik, menedżer i doradca podatkowy w MDDP, zwraca uwagę, że w nowej wersji projektu zmieniła się konstrukcja przepisów określających moment, od kiedy jednostka samorządu terytorialnego może wybrać rozliczenie scentralizowane. – W art. 5 zapisano, że jednostki samorządu terytorialnego mogą dokonać wcześniejszej centralizacji jeszcze przed 1 stycznia 2017 r., o ile złożą stosowną informację przed dniem podjęcia wspólnego rozliczenia – mówi ekspertka. Z wcześniejszej wersji projektu wynikało, że będą one miały dwa miesiące od wejścia w życie ustawy na złożenie takiej informacji – tłumaczy Janina Fornalik.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Korekta wstecz

REKLAMA

Nie zmieniły się najważniejsze zapisy dotyczące wstecznego odzyskiwania VAT przez samorządy. Chodzi o sytuację, gdy dany projekt został sfinansowany przez UE i zgodnie z wcześniejszą interpretacją przepisów, gminie nie przysługiwało prawo do odliczenia daniny, a na skutek wyroku TSUE okazało się, że miała ona jednak takie prawo. To jednak oznaczałoby, że powinna oddać pieniądze z UE w części dotyczącej, odliczonego podatku (nie był on kosztem kwalifikowanym, jak pierwotnie uznawano).

Zmienił się natomiast sposób liczenia odsetek od zwracanych środków unijnych. Pierwotnie miały być one liczone od dnia przekazania unijnych środków do ich zwrotu. Z nowej wersji projektu wynika, że odsetki będą liczone za krótszy okres, bo od dnia odliczenia podatku (na skutek korekty) do zwrotu unijnego dofinansowania. Nie zmieni się natomiast ich wysokość – będą naliczane tak jak od zaległości podatkowych.

Zdaniem Janiny Fornalik, projektodawcy w ogóle powinni zrezygnować z naliczania odsetek, bo dotychczasowy sposób rozliczeń wynikał z praktyki narzuconej przez organy podatkowe i zmienił go dopiero wyrok TSUE. – Dlaczego teraz gminy, które odliczają VAT, mają je oddawać z odsetkami – zastanawia się ekspertka.

Elżbieta Skurczak, radca prawny i menedżer w dziale podatkowym w BT&A, uważa, że projektowany przepis może być problematyczny dla gmin, w stosunku do których nadal są prowadzone postępowania podatkowe lub sądowoadministracyjne i które jeszcze nie odzyskały VAT naliczonego z tytułu realizacji inwestycji dofinansowanej ze środków unijnych. – Można też argumentować, że gminy, które przed dniem wejścia w życie ustawy odzyskały VAT od takiej inwestycji i rozliczyły się z instytucją dofinansowującą, nie mają obowiązku zwrotu odsetek – twierdzi ekspertka.


Liczone dla setek

W opinii Janiny Fornalik, niepokojące jest pozostawienie w projekcie kontrowersyjnych przepisów, które mogą być sprzeczne z prawem unijnym. Ekspertka zwraca uwagę, że z dołączonego do projektu pisma Ministerstwa Spraw Zagranicznych wynika, iż jest on zgodny z prawem unijnym. – Tymczasem kwestię stosowania odliczenia proporcjonalnego VAT odrębnie dla każdej jednostki organizacyjnej rozstrzygnie zapewne dopiero TSUE – zauważa ekspertka.

Jej zdaniem wymóg ustalania współczynnika sprzedaży jak i prewspółczynnika odrębnie dla każdej jednostki organizacyjnej, pomimo centralizacji rozliczeń, jest niezgodny z prawem UE. – Niektóre gminy mają po kilkaset jednostek i będą musiały ustalać wskaźniki dla każdej z nich z osobna – zaznacza Janina Fornalik.

Zobacz również: VAT w samorządach - obligatoryjna centralizacja od 2017 r.

Tylko do końca 2017 r.

Michał Borowski, doradca podatkowy i starszy menedżer w Crido Taxand, wskazuje jednak na art. 7 projektu. Wynika z niego, że taki sposób szczegółowego wyliczania proporcji miałby być stosowany tylko do końca 2017 r. – To chociaż częściowo może złagodzić skutki stosowania tego przepisu – uważa ekspert.

Zwraca również uwagę na obowiązek ustalania w statucie danej jednostki zasad przekazywania środków wynikających z rozliczeń VAT. – Dzięki temu uregulowany zostanie księgowy sposób ich rozliczenia – podkreśla Michał Borowski.

Dodaje, że w nowej wersji projektu zrezygnowano z odpowiedzialności karnej skarbowej w razie nieprawidłowego sporządzenia wstecznych korekt VAT związanych z centralizacją rozliczeń. Wcześniejsza wersja projektu przewidywała wysokie sankcje z tego tytułu.

Stare kasy

Projekt zakłada, że gminy po dokonaniu centralizacji nie będą musiały zwracać ulgi z tytułu zakupu kasy fiskalnej. Nie będą więc musiały wymieniać kas (i ich pamięci) i będą mogły nadal ewidencjonować obrót na kasach zafiskalizowanych przez ich jednostki organizacyjne. Chodzi o minimalizację kosztów centralizacji.

Takie rozwiązanie będzie jednak obowiązywać tylko do 31 grudnia 2018 r. Gminy będą mogły w tym okresie wykazywać na paragonach dane swoich jednostek organizacyjnych. Co innego faktury – te muszą zawierać własne dane, ewentualnie tylko uzupełnione o informacje o jednostkach organizacyjnych. ©?

Szczegółowe wyliczanie współczynnika sprzedaży oraz prewspółczynnika, odrębnie dla każdej jednostki organizacyjnej, będzie stosowane tylko do końca 2017 r.

Mariusz Szulc

Agnieszka Pokojska

dgp@infor.pl

Etap legislacyjny

Projekt z 17 czerwca 2016 r. – przekazany do Komisji Prawniczej

Polecamy serwis: Podatki

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Klasyfikacja budżetowa. Sporo zmian w 2025 i 2026 r. [PROJEKT]

Do uzgodnień i opiniowania został przekazany projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Nowe przepisy mają na celu dostosowanie istniejących podziałek do ostatnich zmian prawnych.

Czy świadczenie urlopowe przysługuje pracownikom administracji i obsługi szkoły?

Świadczenie urlopowe przysługuje pracownikom zatrudnionym w szkole jako nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w szkole publicznej. Co z pracownikami, niebędącymi pracownikami szkoły?

Nowe limity temperatur w pracy od 2027 roku. Co zmieni projekt rozporządzenia MRPiPS?

Od 1 stycznia 2027 r. pracodawców czekają nowe obowiązki w związku z temperaturą w miejscu pracy. Projekt rozporządzenia MRPiPS przewiduje wprowadzenie maksymalnych limitów temperatur zarówno w pomieszczeniach, jak i przy pracach na otwartej przestrzeni.

Likwidacja szkół a prawo nauczycieli do odprawy

Nadchodzi niż demograficzny, a wraz z nim problemy w systemie edukacji. Wiele placówek nie będzie mogło w przyszłym roku szkolnym kontynuować działalności, a inne będą musiały ograniczyć jej rozmiary. To oczywiście bezpośrednio wpłynie na sytuację nauczycieli.

REKLAMA

Pilotaż skróconego czasu pracy 2025. Można uzyskać do 1 mln zł wsparcia na wdrożenie w organizacji [Nabór wniosków od 14 sierpnia 2025]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło zasady udziału w pilotażu skróconego czasu pracy. Nabór wniosków rozpocznie się 14 sierpnia 2025 roku. Pracodawcy mogą uzyskać do 1 mln zł wsparcia.

Dzień Ojca 2025: Coraz więcej ojców korzysta z urlopów rodzicielskich i ojcowskich

Z okazji Dnia Ojca ( 23 czerwca) przypominamy, że tata – podobnie jak mama – ma prawo do urlopu po narodzinach dziecka. Ojcowie coraz chętniej korzystają z przysługujących im świadczeń: urlopu ojcowskiego, macierzyńskiego (po 14 tygodniach) i rodzicielskiego. Komu i kiedy przysługuje zasiłek? Ile trwa urlop?

ZUS otwarty 20 czerwca 2025 r. – placówki i infolinia czynne do godz. 15:00

Choć 20 czerwca wiele osób planuje urlop po czwartkowym święcie Bożego Ciała, Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie zmienia trybu pracy. Tego dnia wszystkie placówki ZUS będą funkcjonować normalnie – jak w każdy roboczy piątek. Infolinia będzie działać krócej, gdyż do godz. 15:00.

Renta wdowia 2025: terminy wypłat, kiedy decyzja o przyznaniu lub odmowie. Kluczowa data to 1 lipca 2025 r.

Już 1 lipca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie wysyłkę decyzji w sprawie przyznania lub odmowy renty wdowiej. Jest to kluczowa data, gdyż część uprawnionych otrzyma wtedy świadczenie. Jak poinformował na swojej stronie internetowej ZUS pozostałe terminy wypłaty renty wdowiej to: 6-go, 10-go, 15-go, 20-go i 25-go dnia miesiąca.

REKLAMA

Zmiana terminu wypłaty ekwiwalentu za urlop [PROJEKT MRPiPS z 10 czerwca 2025]

11 czerwca 2025 r. do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania trafił projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Projekt zakłada m.in. zmianę przepisów dotyczących wypłaty ekwiwalenty za urlop.

Podwyżki pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Rozporządzenie w Dzienniku Ustaw [STAWKI]

30 maja 2025 r. w Dzienniku Ustaw RP zostało opublikowane rozporządzenie podwyższające kwoty minimalnego miesięcznego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Rozporządzenie koryguje także katalog stanowisk.

REKLAMA