| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Ewidencja > Czy zakup domeny internetowej stanowi wartość niematerialną i prawną

Czy zakup domeny internetowej stanowi wartość niematerialną i prawną

Nasza jednostka zakupiła na własność dzierżawioną dotychczas domenę internetową. Koszt zakupu tej domeny to 1500 zł. Czy taki wydatek należy zaliczyć do wartości niematerialnych i prawnych?

Strona internetowa włączona do majątku podmiotu publicznego może być zaliczana do wartości niematerialnych i prawnych, gdy jest nabyta wraz z prawami autorskimi na odpowiedniej podstawie prawnej, która wskazuje przeniesienie takich praw. Zazwyczaj jest to umowa cywilnoprawna określająca wyraźnie przeniesienie praw autorskich z tego tytułu.

Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór), zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej: ustawa o prawach autorskich). Utworzenie domeny internetowej to także twór objęty ochroną prawa autorskiego.

Redakcja poleca: Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian (książka)

Definicja wartości niematerialnych i prawnych na potrzeby ewidencji księgowej zawarta została w art. 3 ust. 1 pkt 14 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości. Zgodnie z tym zapisem, przez wartości niematerialne i prawne rozumie się m.in. nabyte przez jednostkę, zaliczane do aktywów trwałych, prawa majątkowe nadające się do gospodarczego wykorzystania, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, przeznaczone do używania na potrzeby jednostki, a w szczególności:

● autorskie prawa majątkowe, prawa pokrewne, licencje, koncesje,

● prawa do wynalazków, patentów, znaków towarowych, wzorów użytkowych oraz zdobniczych,

● know-how.

W przypadku wartości niematerialnych i prawnych oddanych do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu, wartości niematerialne i prawne zalicza się do aktywów trwałych jednej ze stron umowy. Do wartości niematerialnych i prawnych zalicza się również nabytą wartość firmy oraz koszty zakończonych prac rozwojowych.

Przedstawiony przez ustawodawcę katalog nie jest katalogiem zamkniętym, więc jeśli domena spełnia opisane w definicji warunki, powinna być uznana za wartość niematerialną i prawną.

ADAM BŁASZKO

radca prawny, członek kolegium regionalnej izby obrachunkowej, wcześniej członek samorządowego kolegium odwoławczego, były pracownik izby i urzędu skarbowego

PODSTAWY PRAWNE

● art. 1 ust. 1 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 994)

● art. 3 ust. 1 pkt 14 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 330; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 1333)

Polecamy serwis: Księgowość budżetowa

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »