reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Ewidencja > Czy zakup domeny internetowej stanowi wartość niematerialną i prawną

Czy zakup domeny internetowej stanowi wartość niematerialną i prawną

Nasza jednostka zakupiła na własność dzierżawioną dotychczas domenę internetową. Koszt zakupu tej domeny to 1500 zł. Czy taki wydatek należy zaliczyć do wartości niematerialnych i prawnych?

Strona internetowa włączona do majątku podmiotu publicznego może być zaliczana do wartości niematerialnych i prawnych, gdy jest nabyta wraz z prawami autorskimi na odpowiedniej podstawie prawnej, która wskazuje przeniesienie takich praw. Zazwyczaj jest to umowa cywilnoprawna określająca wyraźnie przeniesienie praw autorskich z tego tytułu.

Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór), zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej: ustawa o prawach autorskich). Utworzenie domeny internetowej to także twór objęty ochroną prawa autorskiego.

Redakcja poleca: Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian (książka)

Definicja wartości niematerialnych i prawnych na potrzeby ewidencji księgowej zawarta została w art. 3 ust. 1 pkt 14 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości. Zgodnie z tym zapisem, przez wartości niematerialne i prawne rozumie się m.in. nabyte przez jednostkę, zaliczane do aktywów trwałych, prawa majątkowe nadające się do gospodarczego wykorzystania, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, przeznaczone do używania na potrzeby jednostki, a w szczególności:

● autorskie prawa majątkowe, prawa pokrewne, licencje, koncesje,

● prawa do wynalazków, patentów, znaków towarowych, wzorów użytkowych oraz zdobniczych,

● know-how.

W przypadku wartości niematerialnych i prawnych oddanych do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu, wartości niematerialne i prawne zalicza się do aktywów trwałych jednej ze stron umowy. Do wartości niematerialnych i prawnych zalicza się również nabytą wartość firmy oraz koszty zakończonych prac rozwojowych.

Przedstawiony przez ustawodawcę katalog nie jest katalogiem zamkniętym, więc jeśli domena spełnia opisane w definicji warunki, powinna być uznana za wartość niematerialną i prawną.

ADAM BŁASZKO

radca prawny, członek kolegium regionalnej izby obrachunkowej, wcześniej członek samorządowego kolegium odwoławczego, były pracownik izby i urzędu skarbowego

PODSTAWY PRAWNE

● art. 1 ust. 1 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 994)

● art. 3 ust. 1 pkt 14 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 330; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 1333)

Polecamy serwis: Księgowość budżetowa

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Hancewicz

prawnik, urzędnik, trener administracji publicznej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama