REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nagroda jubileuszowa - ewidencja księgowa

Elżbieta Gaździk
Elżbieta Gaździk
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Wynagrodzenie, nagroda jubileuszowa/ Fot. Fotolia
Wynagrodzenie, nagroda jubileuszowa/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nagroda jubileuszowa jest świadczeniem wypłacanym ze stosunku pracy dla pracowników sfery budżetowej. Jak powinna wyglądać prawidłowa ewidencja nagrody jubileuszowej?

Nagroda jubileuszowa trafia na konto 404 Wynagrodzenia

Od niedawna pracuję w jednostce budżetowej. Będziemy wypłacać nagrody jubileuszowe. W jaki sposób powinnam je zaewidencjować?

REKLAMA

Nagroda jubileuszowa to jedno ze świadczeń wypłacanych ze stosunku pracy. Obowiązek wypłaty dotyczy wyłącznie określonej grupy pracowników zatrudnionych w sferze budżetowej. Regulacje w tej sprawie zostały zawarte odpowiednio w ustawach i rozporządzeniach wykonawczych wydanych na ich podstawie, np. ustawie z 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 269 ze zm.), ustawie z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1202 ze zm.), ustawie z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.).

Polecamy produkt: Karta Nauczyciela z komentarzem (PDF)

REKLAMA

Nagroda jubileuszowa jako świadczenie ze stosunku pracy jest zaliczana do źródeł przychodów określonych w art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że zgodnie z postanowieniami art. 9 tej ustawy, jej wypłata podlega opodatkowaniu PIT. Nie będzie ona natomiast stanowiła podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, gdyż zgodnie z postanowieniami par. 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, podstawy wymiaru składek na te ubezpieczenia nie stanowią m.in. przychody z tytułu nagród jubileuszowych (gratyfikacji), które według zasad określających warunki ich przyznawania przysługują pracownikowi nie częściej niż co 5 lat.

Należy w tym miejscu nadmienić, że chodzi o częstotliwość przyznawania nagrody, a nie o jej wypłatę przed upływem 5 lat, np. w przypadku gdy pracownik otrzymał tę nagrodę wcześniej, np. w związku z uzupełnieniem dokumentów uprawniających go do nabycia tej nagrody.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Potwierdzeniem powyższego są tezy zawarte w pismach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które rozwiewają występujące w tym zakresie wątpliwości. Przykładowo takim pismem jest pismo Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z 9 kwietnia 2015 r.,(DI/100000/43/217/2015), w którym stwierdzono, że „decydujące znaczenie w kontekście zwolnienia nagród jubileuszowych z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne ustawodawca przypisał periodycznemu (nie częstszemu niż co 5 lat) nabywaniu przez pracownika prawa do ich uzyskania na podstawie wewnętrznych przepisów obowiązujących u pracodawcy. Bez znaczenia prawnego pozostaje natomiast fakt daty wypłacenia tych świadczeń pracownikowi (wypłata tych świadczeń może nastąpić więc w okresie krótszym niż 5 lat od dania uzyskania przez pracownika poprzedniej nagrody jubileuszowej)”.

Podobnie w przypadku zmiany zasad przyznawania nagrody jubileuszowej wynikających z wewnętrznych przepisów obowiązujących u pracodawcy, wypłata nagrody jubileuszowej w okresie krótszym niż 5 lat, licząc od poprzedniej nagrody, nie będzie także stanowiła podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Potwierdzeniem tej tezy jest kolejne pismo Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z 9 września 2014 r., znak WP1/200000/43/980/2014, z którego wynika, że „W sytuacji wypłaty nagrody jubileuszowej pracownikowi w okresie krótszym niż 5 lat od poprzedniej ze względu na zmianę wewnętrznych przepisów obowiązujących w tym zakresie, nagroda taka nie będzie stanowiła podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne”.


Przypis nagrody jubileuszowej, zgodnie z zasadami wynikającymi z załącznika nr 3 do rozporządzenia ministra finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, w księgach rachunkowych powinien zostać ujęty na podstawie listy płac na koncie 404 „Wynagrodzenia” jako koszty działalności podstawowej w korespondencji z kontem 231 „Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń”. Szczegółowe zapisy księgowe obrazujące operację związaną z wypłatą pracownikowi nagrody jubileuszowej przedstawiono na schemacie. ©?

WAŻNE Pracodawcy w sferze budżetowej mają obowiązek wypłacać nagrodę jubileuszową. Zasady jej obliczania reguluje kilkanaście rozporządzeń wykonawczych.

Zobacz również: Paragraf 470 po zmianach w 2016 r.

SCHEMAT

Ewidencja przypisu i wypłaty nagrody jubileuszowej w księgach rachunkowych jednostki

infoRgrafika

Objaśnienia:

1. PK – lista płac – nagroda jubileuszowa:

● Wn konto 404 Wynagrodzenia,

● Ma konto 231 Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń.

2. PK – podatek dochodowy od osób fizycznych od przysługującej nagrody jubileuszowej:

● Wn konto 231 Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń,

● Ma konto 225 Rozrachunki z budżetami (analityka: podatek dochodowy od osób fizycznych).

3. WB – zapłata na rachunek bankowy pracownika nagrody jubileuszowej, po pomniejszeniu o podatek dochodowy od osób fizycznych:

● Wn konto 231 Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń,

● Ma konto 130 Rachunek bieżący jednostki (analityka: par. 401).

4. WB – zapłata na rachunek bankowy urzędu skarbowego podatku dochodowego od osób fizycznych naliczonego od nagrody jubileuszowej:

● Wn konto 225 Rozrachunki z budżetami (analityka: podatek dochodowy od osób fizycznych),

● Ma konto 130 Rachunek bieżący jednostki (analityka: par. 401).

Elżbieta Gaździk

główna księgowa w państwowej jednostce

Podstawa prawna

Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).

Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2236 ze zm.).

Rozporządzenie ministra finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 289).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

REKLAMA

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

REKLAMA

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

REKLAMA