REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nagroda jubileuszowa - ewidencja księgowa

Elżbieta Gaździk
Elżbieta Gaździk
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Wynagrodzenie, nagroda jubileuszowa/ Fot. Fotolia
Wynagrodzenie, nagroda jubileuszowa/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nagroda jubileuszowa jest świadczeniem wypłacanym ze stosunku pracy dla pracowników sfery budżetowej. Jak powinna wyglądać prawidłowa ewidencja nagrody jubileuszowej?

Nagroda jubileuszowa trafia na konto 404 Wynagrodzenia

Od niedawna pracuję w jednostce budżetowej. Będziemy wypłacać nagrody jubileuszowe. W jaki sposób powinnam je zaewidencjować?

REKLAMA

Nagroda jubileuszowa to jedno ze świadczeń wypłacanych ze stosunku pracy. Obowiązek wypłaty dotyczy wyłącznie określonej grupy pracowników zatrudnionych w sferze budżetowej. Regulacje w tej sprawie zostały zawarte odpowiednio w ustawach i rozporządzeniach wykonawczych wydanych na ich podstawie, np. ustawie z 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 269 ze zm.), ustawie z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1202 ze zm.), ustawie z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.).

Polecamy produkt: Karta Nauczyciela z komentarzem (PDF)

REKLAMA

Nagroda jubileuszowa jako świadczenie ze stosunku pracy jest zaliczana do źródeł przychodów określonych w art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że zgodnie z postanowieniami art. 9 tej ustawy, jej wypłata podlega opodatkowaniu PIT. Nie będzie ona natomiast stanowiła podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, gdyż zgodnie z postanowieniami par. 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, podstawy wymiaru składek na te ubezpieczenia nie stanowią m.in. przychody z tytułu nagród jubileuszowych (gratyfikacji), które według zasad określających warunki ich przyznawania przysługują pracownikowi nie częściej niż co 5 lat.

Należy w tym miejscu nadmienić, że chodzi o częstotliwość przyznawania nagrody, a nie o jej wypłatę przed upływem 5 lat, np. w przypadku gdy pracownik otrzymał tę nagrodę wcześniej, np. w związku z uzupełnieniem dokumentów uprawniających go do nabycia tej nagrody.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Potwierdzeniem powyższego są tezy zawarte w pismach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które rozwiewają występujące w tym zakresie wątpliwości. Przykładowo takim pismem jest pismo Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z 9 kwietnia 2015 r.,(DI/100000/43/217/2015), w którym stwierdzono, że „decydujące znaczenie w kontekście zwolnienia nagród jubileuszowych z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne ustawodawca przypisał periodycznemu (nie częstszemu niż co 5 lat) nabywaniu przez pracownika prawa do ich uzyskania na podstawie wewnętrznych przepisów obowiązujących u pracodawcy. Bez znaczenia prawnego pozostaje natomiast fakt daty wypłacenia tych świadczeń pracownikowi (wypłata tych świadczeń może nastąpić więc w okresie krótszym niż 5 lat od dania uzyskania przez pracownika poprzedniej nagrody jubileuszowej)”.

Podobnie w przypadku zmiany zasad przyznawania nagrody jubileuszowej wynikających z wewnętrznych przepisów obowiązujących u pracodawcy, wypłata nagrody jubileuszowej w okresie krótszym niż 5 lat, licząc od poprzedniej nagrody, nie będzie także stanowiła podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Potwierdzeniem tej tezy jest kolejne pismo Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z 9 września 2014 r., znak WP1/200000/43/980/2014, z którego wynika, że „W sytuacji wypłaty nagrody jubileuszowej pracownikowi w okresie krótszym niż 5 lat od poprzedniej ze względu na zmianę wewnętrznych przepisów obowiązujących w tym zakresie, nagroda taka nie będzie stanowiła podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne”.


Przypis nagrody jubileuszowej, zgodnie z zasadami wynikającymi z załącznika nr 3 do rozporządzenia ministra finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, w księgach rachunkowych powinien zostać ujęty na podstawie listy płac na koncie 404 „Wynagrodzenia” jako koszty działalności podstawowej w korespondencji z kontem 231 „Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń”. Szczegółowe zapisy księgowe obrazujące operację związaną z wypłatą pracownikowi nagrody jubileuszowej przedstawiono na schemacie. ©?

WAŻNE Pracodawcy w sferze budżetowej mają obowiązek wypłacać nagrodę jubileuszową. Zasady jej obliczania reguluje kilkanaście rozporządzeń wykonawczych.

Zobacz również: Paragraf 470 po zmianach w 2016 r.

SCHEMAT

Ewidencja przypisu i wypłaty nagrody jubileuszowej w księgach rachunkowych jednostki

infoRgrafika

Objaśnienia:

1. PK – lista płac – nagroda jubileuszowa:

● Wn konto 404 Wynagrodzenia,

● Ma konto 231 Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń.

2. PK – podatek dochodowy od osób fizycznych od przysługującej nagrody jubileuszowej:

● Wn konto 231 Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń,

● Ma konto 225 Rozrachunki z budżetami (analityka: podatek dochodowy od osób fizycznych).

3. WB – zapłata na rachunek bankowy pracownika nagrody jubileuszowej, po pomniejszeniu o podatek dochodowy od osób fizycznych:

● Wn konto 231 Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń,

● Ma konto 130 Rachunek bieżący jednostki (analityka: par. 401).

4. WB – zapłata na rachunek bankowy urzędu skarbowego podatku dochodowego od osób fizycznych naliczonego od nagrody jubileuszowej:

● Wn konto 225 Rozrachunki z budżetami (analityka: podatek dochodowy od osób fizycznych),

● Ma konto 130 Rachunek bieżący jednostki (analityka: par. 401).

Elżbieta Gaździk

główna księgowa w państwowej jednostce

Podstawa prawna

Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).

Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2236 ze zm.).

Rozporządzenie ministra finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 289).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  REKLAMA

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

  Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

  Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

  Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

  Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

  Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

  REKLAMA

  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

  REKLAMA