Nagroda jubileuszowa trafia na konto 404 Wynagrodzenia
Od niedawna pracuję w jednostce budżetowej. Będziemy wypłacać nagrody jubileuszowe. W jaki sposób powinnam je zaewidencjować?
Nagroda jubileuszowa to jedno ze świadczeń wypłacanych ze stosunku pracy. Obowiązek wypłaty dotyczy wyłącznie określonej grupy pracowników zatrudnionych w sferze budżetowej. Regulacje w tej sprawie zostały zawarte odpowiednio w ustawach i rozporządzeniach wykonawczych wydanych na ich podstawie, np. ustawie z 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 269 ze zm.), ustawie z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1202 ze zm.), ustawie z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.).
reklama
reklama
Polecamy produkt: Karta Nauczyciela z komentarzem (PDF)
Nagroda jubileuszowa jako świadczenie ze stosunku pracy jest zaliczana do źródeł przychodów określonych w art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że zgodnie z postanowieniami art. 9 tej ustawy, jej wypłata podlega opodatkowaniu PIT. Nie będzie ona natomiast stanowiła podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, gdyż zgodnie z postanowieniami par. 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, podstawy wymiaru składek na te ubezpieczenia nie stanowią m.in. przychody z tytułu nagród jubileuszowych (gratyfikacji), które według zasad określających warunki ich przyznawania przysługują pracownikowi nie częściej niż co 5 lat.
Należy w tym miejscu nadmienić, że chodzi o częstotliwość przyznawania nagrody, a nie o jej wypłatę przed upływem 5 lat, np. w przypadku gdy pracownik otrzymał tę nagrodę wcześniej, np. w związku z uzupełnieniem dokumentów uprawniających go do nabycia tej nagrody.
Potwierdzeniem powyższego są tezy zawarte w pismach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które rozwiewają występujące w tym zakresie wątpliwości. Przykładowo takim pismem jest pismo Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z 9 kwietnia 2015 r.,(DI/100000/43/217/2015), w którym stwierdzono, że „decydujące znaczenie w kontekście zwolnienia nagród jubileuszowych z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne ustawodawca przypisał periodycznemu (nie częstszemu niż co 5 lat) nabywaniu przez pracownika prawa do ich uzyskania na podstawie wewnętrznych przepisów obowiązujących u pracodawcy. Bez znaczenia prawnego pozostaje natomiast fakt daty wypłacenia tych świadczeń pracownikowi (wypłata tych świadczeń może nastąpić więc w okresie krótszym niż 5 lat od dania uzyskania przez pracownika poprzedniej nagrody jubileuszowej)”.
Podobnie w przypadku zmiany zasad przyznawania nagrody jubileuszowej wynikających z wewnętrznych przepisów obowiązujących u pracodawcy, wypłata nagrody jubileuszowej w okresie krótszym niż 5 lat, licząc od poprzedniej nagrody, nie będzie także stanowiła podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Potwierdzeniem tej tezy jest kolejne pismo Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z 9 września 2014 r., znak WP1/200000/43/980/2014, z którego wynika, że „W sytuacji wypłaty nagrody jubileuszowej pracownikowi w okresie krótszym niż 5 lat od poprzedniej ze względu na zmianę wewnętrznych przepisów obowiązujących w tym zakresie, nagroda taka nie będzie stanowiła podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne”.