reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Ewidencja > Nagroda jubileuszowa - ewidencja księgowa

Nagroda jubileuszowa - ewidencja księgowa

Nagroda jubileuszowa jest świadczeniem wypłacanym ze stosunku pracy dla pracowników sfery budżetowej. Jak powinna wyglądać prawidłowa ewidencja nagrody jubileuszowej?

Nagroda jubileuszowa trafia na konto 404 Wynagrodzenia

Od niedawna pracuję w jednostce budżetowej. Będziemy wypłacać nagrody jubileuszowe. W jaki sposób powinnam je zaewidencjować?

Nagroda jubileuszowa to jedno ze świadczeń wypłacanych ze stosunku pracy. Obowiązek wypłaty dotyczy wyłącznie określonej grupy pracowników zatrudnionych w sferze budżetowej. Regulacje w tej sprawie zostały zawarte odpowiednio w ustawach i rozporządzeniach wykonawczych wydanych na ich podstawie, np. ustawie z 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 269 ze zm.), ustawie z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1202 ze zm.), ustawie z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.).

Polecamy produkt: Karta Nauczyciela z komentarzem (PDF)

Nagroda jubileuszowa jako świadczenie ze stosunku pracy jest zaliczana do źródeł przychodów określonych w art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że zgodnie z postanowieniami art. 9 tej ustawy, jej wypłata podlega opodatkowaniu PIT. Nie będzie ona natomiast stanowiła podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, gdyż zgodnie z postanowieniami par. 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, podstawy wymiaru składek na te ubezpieczenia nie stanowią m.in. przychody z tytułu nagród jubileuszowych (gratyfikacji), które według zasad określających warunki ich przyznawania przysługują pracownikowi nie częściej niż co 5 lat.

Należy w tym miejscu nadmienić, że chodzi o częstotliwość przyznawania nagrody, a nie o jej wypłatę przed upływem 5 lat, np. w przypadku gdy pracownik otrzymał tę nagrodę wcześniej, np. w związku z uzupełnieniem dokumentów uprawniających go do nabycia tej nagrody.

Potwierdzeniem powyższego są tezy zawarte w pismach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które rozwiewają występujące w tym zakresie wątpliwości. Przykładowo takim pismem jest pismo Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z 9 kwietnia 2015 r.,(DI/100000/43/217/2015), w którym stwierdzono, że „decydujące znaczenie w kontekście zwolnienia nagród jubileuszowych z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne ustawodawca przypisał periodycznemu (nie częstszemu niż co 5 lat) nabywaniu przez pracownika prawa do ich uzyskania na podstawie wewnętrznych przepisów obowiązujących u pracodawcy. Bez znaczenia prawnego pozostaje natomiast fakt daty wypłacenia tych świadczeń pracownikowi (wypłata tych świadczeń może nastąpić więc w okresie krótszym niż 5 lat od dania uzyskania przez pracownika poprzedniej nagrody jubileuszowej)”.

Podobnie w przypadku zmiany zasad przyznawania nagrody jubileuszowej wynikających z wewnętrznych przepisów obowiązujących u pracodawcy, wypłata nagrody jubileuszowej w okresie krótszym niż 5 lat, licząc od poprzedniej nagrody, nie będzie także stanowiła podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Potwierdzeniem tej tezy jest kolejne pismo Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z 9 września 2014 r., znak WP1/200000/43/980/2014, z którego wynika, że „W sytuacji wypłaty nagrody jubileuszowej pracownikowi w okresie krótszym niż 5 lat od poprzedniej ze względu na zmianę wewnętrznych przepisów obowiązujących w tym zakresie, nagroda taka nie będzie stanowiła podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne”.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krajowy Rejestr Wierzytelności

Windykuj dłużnika online. Sprzedawaj i kupuj wierzytelności!

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama