REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niezamykanie kont szczegółowej ewidencji podatkowej na koniec roku obrotowego

Niezamykanie kont szczegółowej ewidencji podatkowej na koniec roku obrotowego./ fot. Fotolia
Niezamykanie kont szczegółowej ewidencji podatkowej na koniec roku obrotowego./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Trwałe zamknięcie ksiąg rachunkowych prowadzonych techniką komputerową polega na nieodwracalnym wyłączeniu możliwości wprowadzania zapisów księgowych w zbiorach tworzących księgi rachunkowe.

NIEPRAWIDŁOWOŚĆ

Konta ewidencji szczegółowej podatkowych należności budżetowych w urzędzie miejskim nie były zamykane na koniec każdego roku obrotowego. Był to błąd systemu komputerowego służącego do prowadzenia tej ewidencji. Nie przewidywał on operacji zamykania kont szczegółowych podatników. W rezultacie zawierały one ciągłe zapisy, bez wygenerowanych sald otwarcia i zamknięcia na koniec każdego roku obrotowego. Salda były generowane tylko na dzień sporządzenia wydruku. Na przykład - jeśli zadano wydruk konta podatnika za okres od stycznia 2017 r. do 30 czerwca 2019 r., to na jego kartotece były w sposób ciągły podane obroty za lata 2017-2019, z wyszczególnionym saldem:

REKLAMA

 • otwarcia (BO) na 1 stycznia 2017 r.,
 • zamknięcia (BZ) na 30 czerwca 2019 r.

Zobacz: Podatki i opłaty

PRAWIDŁOWY SPOSÓB POSTĘPOWANIA

REKLAMA

Ewidencja szczegółowa podatków i opłat lokalnych jest częścią ewidencji pomocniczej rozrachunków z tytułu dochodów budżetowych. Jest prowadzona do konta bilansowego 221 "Należności z tytułu dochodów budżetowych" (§ 10 pkt 1 rozporządzenia w sprawie planów kont dla organów podatkowych JST). Ewidencja ta stanowi więc księgi rachunkowe jednostki (art. 13 ust. 1 pkt 3 uor). Jako takie księgi te obowiązkowo trzeba zamykać na koniec każdego roku obrotowego i otwierać na początek roku kolejnego (art. 12 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 1 uor).

Trwałe zamknięcie ksiąg rachunkowych prowadzonych techniką komputerową polega na nieodwracalnym wyłączeniu możliwości wprowadzania zapisów księgowych w zbiorach tworzących księgi rachunkowe (art. 12 pkt 5). Program komputerowy służący do prowadzenia ksiąg rachunkowych musi zapewniać możliwość wykonania operacji trwałego zamknięcia ksiąg rachunkowych dla każdego poziomu ewidencji pomocniczej (szczegółowej i analitycznej), a także dla kont syntetycznych księgi głównej. Zanim kierownik jednostki zatwierdzi program do użytkowania, trzeba przeprowadzić testy sprawdzające, czy tak jest. Jeśli nie, oprogramowania nie należy kupować. W przypadku wykrycia tego błędu po zakupie oprogramowania można je reklamować u dystrybutora lub autora. Błąd musi być jak najszybciej usunięty. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy niezwłocznie zmienić oprogramowanie na inne, zgodne z przepisami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oprac. Izabela Motowilczuk

były wieloletni inspektor kontroli RIO

Podstawy prawne:

 • art. 12 ust. 1 pkt 2, ust. 2 pkt 1 i pkt 5, art. 13 ust. 1 pkt 3 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 351)

 • § 10 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 października 2010 r. w sprawie zasad rachunkowości oraz planów kont dla organów podatkowych jednostek samorządu terytorialnego (Dz.U. z 2010 r. Nr 208, poz. 1375)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Poradnik Rachunkowości Budżetowej
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  REKLAMA

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

  Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

  Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

  Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

  Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

  Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

  REKLAMA

  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

  REKLAMA