reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Nieprawidłowości > Niezamykanie kont szczegółowej ewidencji podatkowej na koniec roku obrotowego

Niezamykanie kont szczegółowej ewidencji podatkowej na koniec roku obrotowego

Trwałe zamknięcie ksiąg rachunkowych prowadzonych techniką komputerową polega na nieodwracalnym wyłączeniu możliwości wprowadzania zapisów księgowych w zbiorach tworzących księgi rachunkowe.

NIEPRAWIDŁOWOŚĆ

Konta ewidencji szczegółowej podatkowych należności budżetowych w urzędzie miejskim nie były zamykane na koniec każdego roku obrotowego. Był to błąd systemu komputerowego służącego do prowadzenia tej ewidencji. Nie przewidywał on operacji zamykania kont szczegółowych podatników. W rezultacie zawierały one ciągłe zapisy, bez wygenerowanych sald otwarcia i zamknięcia na koniec każdego roku obrotowego. Salda były generowane tylko na dzień sporządzenia wydruku. Na przykład - jeśli zadano wydruk konta podatnika za okres od stycznia 2017 r. do 30 czerwca 2019 r., to na jego kartotece były w sposób ciągły podane obroty za lata 2017-2019, z wyszczególnionym saldem:

  • otwarcia (BO) na 1 stycznia 2017 r.,
  • zamknięcia (BZ) na 30 czerwca 2019 r.

Zobacz: Podatki i opłaty

PRAWIDŁOWY SPOSÓB POSTĘPOWANIA

Ewidencja szczegółowa podatków i opłat lokalnych jest częścią ewidencji pomocniczej rozrachunków z tytułu dochodów budżetowych. Jest prowadzona do konta bilansowego 221 "Należności z tytułu dochodów budżetowych" (§ 10 pkt 1 rozporządzenia w sprawie planów kont dla organów podatkowych JST). Ewidencja ta stanowi więc księgi rachunkowe jednostki (art. 13 ust. 1 pkt 3 uor). Jako takie księgi te obowiązkowo trzeba zamykać na koniec każdego roku obrotowego i otwierać na początek roku kolejnego (art. 12 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 1 uor).

Trwałe zamknięcie ksiąg rachunkowych prowadzonych techniką komputerową polega na nieodwracalnym wyłączeniu możliwości wprowadzania zapisów księgowych w zbiorach tworzących księgi rachunkowe (art. 12 pkt 5). Program komputerowy służący do prowadzenia ksiąg rachunkowych musi zapewniać możliwość wykonania operacji trwałego zamknięcia ksiąg rachunkowych dla każdego poziomu ewidencji pomocniczej (szczegółowej i analitycznej), a także dla kont syntetycznych księgi głównej. Zanim kierownik jednostki zatwierdzi program do użytkowania, trzeba przeprowadzić testy sprawdzające, czy tak jest. Jeśli nie, oprogramowania nie należy kupować. W przypadku wykrycia tego błędu po zakupie oprogramowania można je reklamować u dystrybutora lub autora. Błąd musi być jak najszybciej usunięty. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy niezwłocznie zmienić oprogramowanie na inne, zgodne z przepisami.

Oprac. Izabela Motowilczuk

były wieloletni inspektor kontroli RIO

Podstawy prawne:

  • art. 12 ust. 1 pkt 2, ust. 2 pkt 1 i pkt 5, art. 13 ust. 1 pkt 3 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 351)

  • § 10 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 października 2010 r. w sprawie zasad rachunkowości oraz planów kont dla organów podatkowych jednostek samorządu terytorialnego (Dz.U. z 2010 r. Nr 208, poz. 1375)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama