REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Księgowanie operacji przychodów i rozchodów (zwiększeń i zmniejszeń) jako storn

Izabela Motowilczuk
Izabela Motowilczuk
magister administracji, były wieloletni inspektor kontroli gospodarki finansowej w regionalnej izbie obrachunkowej, autor licznych publikacji z zakresu finansów i rachunkowości jednostek sektora publicznego, ze szczególnym uwzględnieniem samorządowych jednostek organizacyjnych
Księgowość, ewidencja, klasyfikacja/ Fot. Fotolia
Księgowość, ewidencja, klasyfikacja/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Storno w księgowości służy do wprowadzania błędnych zapisów dokonanych w księgach rachunkowych. Polega ono na wprowadzeniu do ksiąg rachunkowych zapisów korygujących błędne zapisy na podstawie korygującego dowodu księgowego.

Storno może być:

REKLAMA

● czerwone – wówczas zapisu dokonuje się na tych samych kontach i po tych samych ich stronach wartości naniesionej błędnie operacji, ale wyrażonych liczbą ujemną (storno nie ma wpływu na obroty korygowanych kont),

● czarne – wówczas zapisu dokonuje się na tych samych kontach i w tej samej wartości co zapisy błędne, jednak po przeciwnej stronie tych kont, co zawyża obroty kont, na które są wprowadzane takie korekty.

Redakcja poleca: Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian (książka)

Niezależnie od stosowanego przez jednostkę rodzaju storn – ich treść nie wyraża dokonania żadnej operacji gospodarczej, ale obrazuje wyłącznie techniczną czynność skorygowania błędów popełnionych przy dokonywaniu zapisów w księgach rachunkowych. Mimo to dość często spotyka się jednostki, w których storno (zarówno czerwone, jak i czarne) stosowane jest nie do korygowania błędnych zapisów, lecz do ewidencjonowania operacji zwiększenia (zmniejszenia) lub przychodu (rozchodu) na różnych kontach. W praktyce kontrolnej dotyczy to najczęściej ewidencjonowania:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● rozchodów środków trwałych i pozostałych środków trwałych,

● rozliczenia nakładów inwestycyjnych na gotowe do użytkowania środki trwałe,

● zbycia inwestycji w toku,

● odpisania kosztów inwestycji zaniechanych,

● rozchodowania gotówki z kasy,

● spłaty zobowiązań przez kontrahentów,

● umorzenia należności głównej jednostki i/lub odsetek za zwłokę.

Przyczyną tych nieprawidłowości jest zazwyczaj brak odpowiedniej wiedzy u pracowników księgowości, przy zaniedbaniach głównego księgowego, który nie nadzoruje na bieżąco ich pracy. Czasami niewłaściwe stosowanie storna jest wynikiem wydania poleceń przez samego głównego księgowego. Najrzadsze stwierdzane przypadki występowania tej nieprawidłowości miały związek z ukrywaniem defraudacji zasobów publicznych (zagarnięcie środków trwałych, zagarnięcie środków pieniężnych z kasy).

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Poradnik Rachunkowości Budżetowej

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2024 roku przeciętny pracownik skorzysta z nawet 35 dni urlopu oraz dodatkowych zwolnień z pracy. Co z urlopem w 2025 r.?

W ostatnim czasie do kodeksu pracy wprowadzono wiele nowych rozwiązań, dzięki którym pracownicy mogą uzyskać dodatkowe dni wolne od pracy. Chodzi m.in. o wprowadzenie dodatkowych pięciu dni urlopu opiekuńczego. Sprawdź, jakie jeszcze dodatkowe zwolnienia i urlopy przysługują pracownikom, ile są płatne oraz jak je uzyskać.

Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

REKLAMA

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

REKLAMA

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

REKLAMA