reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Wydatki strukturalne > Czy dofinansowanie czesnego stanowi wydatek strukturalny?

Czy dofinansowanie czesnego stanowi wydatek strukturalny?

Czy do wydatków strukturalnych związanych z podnoszeniem kwalifikacji pracowników administracji samorządowej zalicza się wydatki ponoszone w związku z ich uczestnictwem w studiach podyplomowych i doktoranckich? Co ze studiami licencjackimi i magisterskimi?

Opłaty za studia pracowników samorządu nie zawsze są wydatkami strukturalnymi

Pracownicy urzędu miasta uzupełniają swoje wykształcenie. Są to studia licencjackie, magisterskie i podyplomowe. Urząd częściowo refunduje opłaty za studia poniesione przez pracowników (czesne) zgodnie z umowami. Czy dofinansowanie czesnego stanowi wydatek strukturalny?

Polecamy produkt: Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian (książka)

Co do zasady przyjmuje się, że w przypadku pracowników administracji samorządowej do wydatków strukturalnych związanych z podnoszeniem kwalifikacji zalicza się jedynie wydatki ponoszone w związku z ich uczestnictwem w studiach podyplomowych/doktoranckich. Wydatki ponoszone na studia licencjackie i magisterskie nie będą stanowiły wydatku strukturalnego w odniesieniu do pracowników administracji samorządowej i nie należy ujmować ich w sprawozdaniu o wydatkach strukturalnych.

Analogicznie jak w przypadku wydatków ponoszonych na szkolenia, wydatki poniesione na studia należy ująć w obszarze XV. Wzmacnianie zdolności instytucjonalnych na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym, kodzie 81. Rozwiązania na rzecz podniesienia jakości opracowania, monitorowania, ewaluacji polityk i programów na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym, wzmocnienie zdolności w zakresie realizacji polityk i programów.

Należy wykazać całkowite koszty związane ze studiami – łącznie z kosztami dojazdu (np. ryczałtem za benzynę), diet i zakwaterowania. Jednocześnie przy wydatkach ponoszonych na szkolenia pracowników należy mieć na uwadze to, że szkolenia zaliczane do obowiązkowych dla pracownika (np. przeciwpożarowe, bhp, udzielania pierwszej pomocy itp.) nie będą stanowiły wydatków strukturalnych. W sprawozdaniu ujmuje się wydatki ponoszone na szkolenia dodatkowe, nieobowiązkowe dla pracownika (np. język angielski, szkolenia informatyczne itp.). ⒸⓅ

Agata Piłat

specjalistka z zakresu wydatków strukturalnych

Podstawa prawna

Rozporządzenie ministra finansów z 10 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji wydatków strukturalnych (Dz.U. nr 44, poz. 255).

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kru.pl

Najwyższej jakości usługi rejestracji domen, hosting, certyfikaty SSL oraz bezpieczna poczta korporacyjna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama