reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Sprawozdawczość > Sprawozdawczość budżetowa > Rezerwa na wydatki inwestycyjne w sprawozdaniu Rb-30S

Rezerwa na wydatki inwestycyjne w sprawozdaniu Rb-30S

Rezerwę na wydatki inwestycyjne, które mają być poniesione w przyszłym roku budżetowym można utworzyć jedynie w odniesieniu do środków własnych. Wskazana w sprawozdaniu Rb-30S kwota zawsze musi mieć pokrycie w planie finansowym zakładu.

W myśl przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2013 r. poz. 289), w zakładowym planie kont danego zakładu budżetowego można ująć konto 840 – „Rezerwy i rozliczenia międzyokresowe przychodów”. Powyższe implikuje możliwość tworzenia rezerw na wydatki inwestycyjne, które mają być poniesione w przyszłym roku budżetowym.

Polecamy: Rachunkowość budżetowa

Jeżeli chodzi o ujęcie tej operacji w sprawozdaniu z wykonania planu finansowego samorządowego zakładu budżetowego (Rb-30S), o którym mowa w załączniku nr 39 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz. U. z 2014 r. poz. 119), to należy podkreślić, iż przedmiotową rezerwę można utworzyć jedynie w odniesieniu do środków własnych zakładu budżetowego. Istotnym jest, iż niewykorzystane środki, z których utworzono rezerwę, musiały być uprzednio zaplanowane, czyli ujęte w planie finansowym zakładu budżetowego w odpowiednim paragrafie majątkowym kosztów (wiersz M). Zatem wskazana w wierszu J 100 (środki własne zarezerwowane na inwestycje) kwota zawsze musi mieć pokrycie w planie finansowym zakładu. W kolejnym okresie sprawozdawczym uprzednio ujęta kwota w wierszu J 100 – wykonanie, musi mieć odzwierciedlenie w części D1 sprawozdania (informacja o finansowaniu inwestycji samorządowego zakładu budżetowego) w wierszu U 201 (środki z lat ubiegłych, jako źródło finansowania inwestycji) po stronie planu i odpowiednio wykonania.

Źródło: Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach

Polecamy w INFORRB

Jakie dane należy wykazywać w sprawozdaniu Rb-28S

W którym sprawozdaniu budżetowym należy ujmować wpływy do wyjaśnienia ewidencjonowane na koncie 245

Czy w sprawozdaniu Rb-27S należy wykazywać zarówno należności krótkoterminowe, jak i długoterminowe

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolska sieć profesjonalnych firm audytorskich

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama