| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Sprawozdawczość > Sprawozdawczość budżetowa > Opłaty za duplikat karty dużej rodziny w sprawozdaniu Rb-27ZZ

Opłaty za duplikat karty dużej rodziny w sprawozdaniu Rb-27ZZ

Karta jest przyznawana bezpłatnie, natomiast wydanie duplikatu karty podlega opłacie w wysokości 9,21 zł. Wpływy z opłaty za wydanie duplikatu karty stanowią dochód budżetu państwa.

Ośrodek Pomocy Społecznej wydał duplikat karty dużej rodziny i pobrał opłatę w kwocie 9,21 zł. Jak należy zaklasyfikować tę opłatę i czy dochody te należy wykazać w sprawozdaniu ośrodka Rb-27S?

Ustawa z 5 grudnia 2014 r. o karcie dużej rodziny weszła w życie 1 stycznia 2015 r. W rozdziale 3 ustawy zostało określone postępowanie w sprawie przyznania karty. Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy kartę przyznaje wójt właściwy ze względu na miejsce zamieszkania członka rodziny wielodzietnej. Z tym że na podstawie ust. 5 wójt może upoważnić w formie pisemnej swojego zastępcę, pracownika urzędu albo kierownika jednostki organizacyjnej gminy, a także inną osobę będącą pracownikiem jednostki organizacyjnej gminy, na wniosek kierownika tej jednostki, do realizacji zadań wynikających z niniejszej ustawy. Należy zwrócić uwagę, że realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem karty należy do zadań z zakresu administracji rządowej.

Zobacz również: Terminy przekazywania sprawozdań jednostkowych w przypadku dni wolnych od pracy

Jak wynika z art. 13 ustawy, karta jest przyznawana bezpłatnie, natomiast wydanie duplikatu karty podlega opłacie w wysokości 9,21 zł. Artykuł 13 ust. 3 stanowi jednoznacznie, że wpływy z opłaty za wydanie duplikatu karty stanowią dochód budżetu państwa. Dochody z tego tytułu ośrodek pomocy społecznej powinien zaklasyfikować w rozdziale 85295 Pozostała działalność, par. 069

Zobacz wideoszkolenie: Jak uniknąć błędów w ewidencji księgowej jsfp

Wpływy z różnych opłat, z odpowiednią czwartą cyfrą klasyfikacji zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1053 ze zm.). Tym samym dochody z tytułu opłaty za wydanie duplikatu karty powinny zostać wykazane w sprawozdaniu Rb-27ZZ z wykonania planu dochodów związanych z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych jednostkom samorządu terytorialnego ustawami.

Krystyna Gąsiorek

specjalistka z zakresu finansów publicznych

Podstawa prawna

Ustawa z 5 grudnia 2014 r. o karcie dużej rodziny (Dz.U. poz. 1863).

Polecamy w INFORRB

Jak wykazać w sprawozdaniu Rb-27S dochód z lat ubiegłych

Czy dotacje przekazywane z budżetu powiatu samodzielnemu publicznemu zakładowi opieki zdrowotnej na zakup specjalistycznego wyposażenia medycznego stanowią wydatek strukturalny

W jaki sposób ująć w ewidencji księgowej dochód z tytułu dzierżawy autobusu szkolnego

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych "Bochnacki, Bojanowski, Hipsz"

Radcowie prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK