Plan w sprawozdaniu Rb-NWS
REKLAMA
REKLAMA
Jak pokazać plan w Rb-NWS
REKLAMA
Jesteśmy jednostką samorządu terytorialnego. W związku ze zmianami w rozporządzeniu o sprawozdawczości budżetowej nasuwają się nam wątpliwości dotyczące instrukcji w zakresie sporządzania sprawozdania Rb-28NWS. Czy jednostka może pokazać w sprawozdaniu Rb-28NWS za I kwartał 2016 r. plan większy niż wykonanie w sprawozdaniu Rb-28S za rok 2015?
REKLAMA
Rb-28NWS to sprawozdanie z wykonania planu wydatków samorządowej jednostki budżetowej/jednostki samorządu terytorialnego, które nie wygasły z upływem roku budżetowego. Sporządza się je zgodnie z instrukcją określoną w załączniku nr 39 do rozporządzenia ministra finansów z 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej. Sprawozdanie to sporządzają jedynie ci kierownicy jednostek budżetowych, którzy realizują wydatki, które nie wygasły z upływem roku budżetowego. Z kolei sprawozdanie zbiorcze sporządzają jednostki samorządu terytorialnego na podstawie informacji wynikających ze sprawozdań jednostkowych otrzymanych z jednostek realizujących wydatki, które nie wygasły z upływem roku budżetowego. Sprawozdanie Rb-28NWS sporządzane jest za I i II kwartał roku budżetowego zgodnie z par. 18 ust. 5 ww. rozporządzenia.
Polecamy produkt: Sprawozdawczość budżetowa
Decyzja organu stanowiącego
Zgodnie z art. 263 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 885 ze zm.) niezrealizowane kwoty wydatków budżetu jednostki samorządu terytorialnego wygasają z upływem roku budżetowego z zastrzeżeniem, że organ stanowiący JST może ustalić, w drodze uchwały, wykaz wydatków, do których nie stosuje się zasady, że wygasają z upływem roku budżetowego. Organ stanowiący w tej uchwale określa również ostateczny termin dokonania każdego wydatku ujętego w tym wykazie w następnym roku budżetowym, z tym że ostateczny termin (ustawowy) dokonania wydatków, które nie wygasają z upływem roku budżetowego, upływa 30 czerwca roku następnego. W wykazie tym, ujmuje się wydatki związane z realizacją umów:
1) w sprawie zamówienia publicznego;
2) które zostaną zawarte w wyniku zakończonego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, w którym dokonano wyboru wykonawcy.
Łącznie z wykazem wydatków, które nie wygasają z upływem roku budżetowego, organ stanowiący JST ustala plan finansowy tych wydatków w podziale na działy i rozdziały klasyfikacji wydatków, z wyodrębnieniem wydatków majątkowych. Na wydatki ujęte w wykazie jako wydatki, które nie wygasają z upływem roku budżetowego, środki finansowe powinny być przekazane do 31 grudnia na wyodrębnione subkonto podstawowego rachunku bankowego JST.
Treść kolumn
W Rb-28NWS należy wykazać:
● plan wynikający z podjętej przez organ stanowiący JST uchwały, o którym mowa w art. 263 ustawy o finansach publicznych - w kolumnie „Plan”,
● wykonane wydatki na koncie rachunek środków na niewygasające wydatki na koniec okresu sprawozdawczego – w kolumnie „Wykonanie”.
Z kolei w Rb-28S z wykonania planu wydatków budżetowych samorządowej jednostki budżetowej/jednostki samorządu terytorialnego, sporządzanym za rok, w zakresie kolumny „Wydatki, które nie wygasły z upływem roku budżetowego”, wykazuje się wydatki, których wykaz organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego może ustalić zgodnie z art. 263 ust. 2 ustawy o finansach publicznych, czyli środki finansowe przekazane do 31 grudnia na wyodrębnione subkonto podstawowego rachunku bankowego jednostki samorządu terytorialnego. Należy zwrócić uwagę, że środki finansowe powinny być przekazane w takiej wysokości, jak wskazał w podjętej uchwale organ stanowiący.
Kolumna „Plan” w sprawozdaniu Rb-28NWS za I kwartał 2016 r. to kwota wynikająca z podjętej uchwały. Z kolei przekazane przez jednostkę samorządu na wyodrębnione subkonto środki finansowe w tej samej wysokości to kolumna „Wydatki, które nie wygasły z upływem roku budżetowego” w sprawozdaniu Rb-28S za rok 2015.
Natomiast gdy podjęta uchwała przez organ stanowiący przewidywała większą kwotę, a do 31 grudnia na wyodrębnione subkonto podstawowego rachunku bankowego jednostki samorządu terytorialnego przekazano mniej środków finansowych, to w sprawozdaniu Rb-28S za rok 2015 w kolumnie „Wydatki, które nie wygasły z upływem roku budżetowego”, powinna być wykazana kwota mniejsza niż w „Planie” sprawozdania Rb-28NWS. Takie sytuacje mają miejsce w tych jednostkach samorządu terytorialnego, które nie zgromadziły wystarczających środków finansowych potrzebnych na zabezpieczenie podjętych uchwał z art. 263 ustawy o finansach publicznych.
W zmienionej instrukcji co do kolumny „Plan” sprawozdania Rb-28NWS użyto sformułowania, że plan finansowy „powinien być zgodny” z danymi wykazanymi w kolumnie „Wydatki, które nie wygasły z upływem roku budżetowego” sprawozdania Rb-28S na koniec roku budżetowego, w którym plan finansowy został przyjęty przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego. Zgodnie z par. 5 ust. 1 rozporządzenia o sprawozdawczości budżetowej dane w sprawozdaniach wykazuje się w zakresie planu w kwotach wynikających z planu finansowego jednostki, po uwzględnieniu zmian dokonanych w trybie ustawy o finansach publicznych.
Środki finansowe niewykorzystane w terminie określonym przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego podlegają przekazaniu na dochody budżetu jednostki samorządu terytorialnego w terminie 7 dni od dnia określonego przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego. ©?
Krystyna Gąsiorek
specjalistka z zakresu sprawozdawczości
Podstawa prawna:
Rozporządzenie ministra finansów z 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. poz. 119 ze zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.