Zatwierdzanie sprawozdań finansowych - absolutorium do 30 czerwca
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z art. 271 ustawy o finansach publicznych nie później niż dnia 30 czerwca roku następującego po roku budżetowym, organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego podejmuje uchwałę w sprawie absolutorium dla zarządu po zapoznaniu się z :
1) sprawozdaniem z wykonania budżetu jednostki samorządu terytorialnego;
2) sprawozdaniem finansowym;
3) opinią z badania sprawozdania finansowego
4) opinią regionalnej izby obrachunkowej
5) informacją o stanie mienia jednostki samorządu terytorialnego;
6) stanowiskiem komisji rewizyjnej.
Ponadto, organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego może żądać przedłożenia przez zarząd jednostki samorządu terytorialnego dodatkowych wyjaśnień odnoszących się do sprawozdania z wykonania budżetu oraz sprawozdania finansowego.
Jak stanowi art. 28a ustawy o samorządzie gminnym Rada Gminy przed podjęciem uchwały powinna także zapoznać się z opinią regionalnej izby obrachunkowej o wniosku komisji rewizyjnej.
Zobacz również: Wyłączenia transakcyjne na potrzeby sprawozdań finansowych
Jedna czy dwie uchwały?
REKLAMA
Jak wskazuje Regionalna Izba Obrachunkowa w Warszawie, wola organu stanowiącego j.s.t., dotycząca zatwierdzenia sprawozdania z wykonania budżetu i finansowego może zostać wyrażona w jednym głosowaniu. Nie jest jednak możliwe połączenie uchwał zatwierdzających sprawozdania z uchwałą w sprawie absolutorium. Konieczne jest zatem przeprowadzenie oddzielnych głosowań nad tymi uchwałami.
Uchwała rady gminy w sprawie absolutorium powinna zostać przesłana do regionalnej izby obrachunkowej razem z protokołem sesji, dotyczącej rozpatrzenia sprawozdania z wykonania budżetu i podjęcia uchwały.
Uchwałę w sprawie absolutorium rada podejmuje bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady. Głosowanie powinno być jawne. Skutkiem tajnego głosowania może być stwierdzenie nieważności uchwały przez Kolegium RIO.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (j.t. Dz.U. z 2013 r., poz. 885 z późn. zm.);
Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (j.t. Dz.U. 2013 poz. 594 z późn. zm.).
Polecamy w INFORRB serwis: Sprawozdawczość finansowa
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA