reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Sprawozdawczość > Sprawozdawczość finansowa > Zatwierdzanie sprawozdań finansowych - absolutorium do 30 czerwca

Zatwierdzanie sprawozdań finansowych - absolutorium do 30 czerwca

Po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego podejmuje uchwałę w sprawie absolutorium dla zarządu w terminie do 30 czerwca.

Zgodnie z art. 271 ustawy o finansach publicznych nie później niż dnia 30 czerwca roku następującego po roku budżetowym, organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego podejmuje uchwałę w sprawie absolutorium dla zarządu po zapoznaniu się z :

1) sprawozdaniem z wykonania budżetu jednostki samorządu terytorialnego;

2) sprawozdaniem finansowym;

3) opinią z badania sprawozdania finansowego

4) opinią regionalnej izby obrachunkowej

5) informacją o stanie mienia jednostki samorządu terytorialnego;

6) stanowiskiem komisji rewizyjnej.

Ponadto, organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego może żądać przedłożenia przez zarząd jednostki samorządu terytorialnego dodatkowych wyjaśnień odnoszących się do sprawozdania z wykonania budżetu oraz sprawozdania finansowego.

Jak stanowi art. 28a ustawy o samorządzie gminnym Rada Gminy przed podjęciem uchwały powinna także zapoznać się z opinią regionalnej izby obrachunkowej o wniosku komisji rewizyjnej.

Zobacz również: Wyłączenia transakcyjne na potrzeby sprawozdań finansowych

Jedna czy dwie uchwały?

Jak wskazuje Regionalna Izba Obrachunkowa w Warszawie, wola organu stanowiącego j.s.t., dotycząca zatwierdzenia sprawozdania z wykonania budżetu i finansowego może zostać wyrażona w jednym głosowaniu. Nie jest jednak możliwe połączenie uchwał zatwierdzających sprawozdania z uchwałą w sprawie absolutorium. Konieczne jest zatem przeprowadzenie oddzielnych głosowań nad tymi uchwałami.

Uchwała rady gminy w sprawie absolutorium powinna zostać przesłana do regionalnej izby obrachunkowej razem z protokołem sesji, dotyczącej rozpatrzenia sprawozdania z wykonania budżetu i podjęcia uchwały.

Uchwałę w sprawie absolutorium rada podejmuje bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady. Głosowanie powinno być jawne. Skutkiem tajnego głosowania może być stwierdzenie nieważności uchwały przez Kolegium RIO.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (j.t. Dz.U. z 2013 r., poz. 885 z późn. zm.);

Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (j.t. Dz.U. 2013 poz. 594 z późn. zm.).

Polecamy w INFORRB serwis: Sprawozdawczość finansowa

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama