REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Terminy przekazania sprawozdań w zakresie operacji finansowych - problemy

Agnieszka Jeżewska
Sprawozdawczość, terminy./ Fot. Fotolia
Sprawozdawczość, terminy./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku, gdy ostatni dzień złożenia sprawozdania z zakresu operacji finansowej jest dniem wolnym od pracy terminem złożenia sprawozdania w jednostce otrzymującej jest pierwszy dzień roboczy po tym dniu. Jeśli termin przekazania sprawozdania przypada na sobotę, niedzielę, święto (o ile dni te są wolne od pracy, a w sektorze publicznym w większości przypadków są), to składając sprawozdanie odpowiednio w poniedziałek i dzień roboczy następny po święcie, dochowujemy terminów.

Warto zauważyć, że kategoria przekazania sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych, a precyzowana załącznikami do Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych ( Dz. U.10.43.247) jest utożsamiana z kategorią złożenia sprawozdania w jednostce otrzymującej (załączniki wymieniono w artykule Terminy przekazania sprawozdań w zakresie operacji finansowych - zasady).

REKLAMA

Takie doprecyzowanie zapisu ustawodawcy niweluje dywagacje co do interpretacji instytucji przekazania/doręczenia/złożenia.

Pomocną w zrozumieniu sprawy jest zastosowanie wykładni celowościowej. Zwróćmy uwagę, że zamierzeniem ustawodawcy było jednak to, by jednostka otrzymująca sprawozdania otrzymała je w odpowiednim terminie poprzez złożenie przez jednostkę sprawozdającą we wskazanym czasie.

Kolejna kwestia, która wywołuje dyskusje jest związana z formą sporządzania i przekazania sprawozdań.

Sprawozdania Rb-N, Rb-Z, Rb-UN, Rb-UZ, Rb- ZN winno się wykonać w wersji dokumentu papierowego, a także w formie elektronicznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tutaj obowiązuje zasada pełnej zgodności danych ze sprawozdań w formie dokumentu z danymi przekazywanymi elektronicznie.

Polecamy serwis: Sprawozdawczość

Ministerstwo Finansów na swoich stronach udostępnia elektroniczna wersję formularzy. Warto odwiedzać tę stronę, nawet kontrolnie-szczególnie w terminach zbliżających się okresów sprawozdawczych.

Gdy obowiązek sprawozdawczy dotyczy budżetu jednostek samorządu terytorialnego, pliki w formie elektronicznej muszą  zgadzać się ze strukturami opracowanymi przez Ministerstwo Finansów, udostępnianymi na stronach BIP Ministerstwa Finansów.

REKLAMA

Rozporządzenie dopuszcza możliwość przekazania sprawozdań jedynie w formie elektronicznej, pod warunkiem, że autentyczność pochodzenia i integralność treści są zagwarantowane bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu.

W sytuacji, gdy jednostki obowiązuje forma dokumentu papierowego oraz forma elektroniczna, dochowanie  terminu przekazania odbiorcy sprawozdania będzie zachowane jedynie poprzez terminowe złożenie obydwu tożsamych co do zawartych danych form sprawozdania. Powyższe nie determinuje jednak zakazu możliwości sytuacji, w której sprawozdanie w formie elektronicznej jednostka sprawozdająca składa poprzez stosowne aplikacje  w dniu x, a dokument papierowy np. w dniu x+1, przy spełnionym warunku, że dzień x oraz dzień x+1 zachowują terminy. Taka sytuacja nie wywołuje kolizji prawnej i jest akceptowalna.

W przypadku, gdy ostatni dzień złożenia sprawozdania z zakresu operacji finansowej jest dniem wolnym od pracy terminem złożenia sprawozdania w jednostce otrzymującej jest pierwszy dzień roboczy po tym dniu.

REKLAMA

Praktyka stosowania zapisu jest taka, że jeśli termin przekazania sprawozdania przypada na sobotę, niedzielę, święto (o ile dni te są wolne od pracy, a w sektorze publicznym w większości przypadków są), to składając sprawozdanie odpowiednio w poniedziałek i dzień roboczy następny po święcie, dochowujemy terminów.

Jednocześnie nie wskazanym jest  inkorporowanie do rozważań w przedmiocie sprawy możliwości wynikających z interpretacji zapisów Kodeksu postępowania administracyjnego (ustawa z dnia 14 czerwca 1960, Dz.U. z 2013, poz.267) odnośnie faktu, że termin uważa się za zachowany, jeśli przed jego upływem pismo zostaje m.in. nadane w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 Prawo pocztowe głównie dlatego, że zakres tematu nie podlega k.p.a.

Wyraźnego zaakcentowania wymaga fakt , że użyte w rozporządzeniu sformułowanie odnośnie przekazania sprawozdań zostało uszczegółowione i doprecyzowane załącznikami do rozporządzenia jako termin złożenia sprawozdania w jednostce odbierającej.

Reasumując, uznajmy i zapamiętajmy, że w przypadku sprawozdań  jednostek sektora finansów publicznych z zakresu operacji finansowych, termin  przekazania zostaje dochowany datą złożenia sprawozdania zarówno w formie dokumentu papierowego, jak i formie elektronicznej przez jednostkę sprawozdającą ( hyba ,że ustawodawca dopuszcza jedynie formę elektroniczną) jednostce, która je otrzymuje.

Zobacz również: Należności szkoły z tytułu wynajmu pomieszczeń

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  e-poradna INFORLEX: Kiedy szkolenie pracownika zalicza się do czasu pracy?

  Czy każde szkolenie, za które płaci pracodawca należy zaliczyć do czasu pracy? Czy szkolenie, o które wnioskuje pracownik (podnoszące kwalifikacje), a za które płaci pracodawca, może odbywać się poza godzinami pracy pracownika bez zaliczenia tego czasu do czasu pracy? Czy pracownikowi, który dobrowolnie uczestniczy w szkoleniu organizowanym przez pracodawcę na terenie zakładu poza godzinami pracy (szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy) należy czas szkolenia zaliczyć do czasu pracy?

  e-poradnia INFORLEX: Czy pracodawca ma obowiązek wykonać zestawienie zarobków dla byłego pracownika?

  Pracownik, który był zatrudniony w naszym zakładzie pracy przez 11 lat, został zwolniony w ubiegłym roku. Wystąpił do zakładu pracy z wnioskiem o wykonanie zestawienia zarobków brutto i netto za każdy miesiąc z całego okresu zatrudnienia. Czy zakład pracy ma obowiązek wystawić takie zaświadczenie?  

  Na cyberbezpieczeństwie nie będziemy oszczędzać. Polska zamierza istotnie zwiększyć wydatki

  Polska zwiększa wydatki na bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. To odpowiedź na zwiększenie liczby cyberataków i niestabilną sytuację geopolityczną. I chociaż firmy tną koszty, to nie dotyczy to cyberbezpieczeństwa. 

  Oto najbardziej zadłużone powiatowe miasto w Polsce. Zaskoczenie?

  Które miasto jest najbardziej zadłużonym miastem w Polsce? Jaka jest średnia zaległość na jednego dłużnika? Kto jeszcze znalazł się w rankingu KRD?

  REKLAMA

  Tym razem skorzystają mieszkańcy bloków, a nie domów. 1,75 mld zł w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Sprawdź, na co wydasz te pieniądze

  Od 29 września 2023 r. rozpoczyna się zbieranie wniosków w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Tym razem skorzystają mieszkańcy bloków. Wartość dofinansowanie, to od 16 500 zł do 43 900 zł.

  PRB: Centralny Rejestr Umów dopiero od 1 stycznia 2026 r. - przesunięcie o dwa lata

  Wdrożenie centralnego rejestru umów przesunięto o 2 lata. Miał on zacząć działać od 1 stycznia 2024 r., ale obowiązek ten ma być realizowany dopiero od 1 stycznia 2026 r.

  Czy niewykorzystany urlop zaległy przepada po 30 września 2023 r.?

  Urlop wypoczynkowy niewykorzystany do końca roku staje się urlopem zaległym, którego pracodawca powinien udzielić pracownikowi najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego. Czy po tym terminie nieudzielony urlop zaległy przepada? 

  Jakich prac nie może wykonywać młodociany, a jakie może? Wykaz [zmiany w BHP od 30 września 2023 r.]

  Polskie przepisy BHP dostosowano do postanowień dyrektywy Rady 94/33/WE z 22 czerwca 1994 r. w sprawie ochrony pracy osób młodych. 

  REKLAMA

  Ponowne zawarcie umowy na okres próbny [Nowelizacja Kodeksu pracy]

  Nowelizacja Kodeksu pracy zmodyfikowała zasady w zakresie dopuszczalności ponownego zawarcia umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem. 

  NSA: Gmina musi zorganizować indywidualny transport niepełnosprawnego dziecka na trasie 100 km do przedszkola

  Gmina powinna kierować się dobrem dziecka niepełnosprawnego poprzez umożliwienie mu dowozu do specjalistycznego przedszkola w warunkach zindywidualizowanych, uwzględniających zakres i rodzaj niepełnosprawności i dostosowany do tego zakresu i rodzaju.

  REKLAMA