REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Terminy przekazania sprawozdań w zakresie operacji finansowych - problemy

Agnieszka Jeżewska
Sprawozdawczość, terminy./ Fot. Fotolia
Sprawozdawczość, terminy./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku, gdy ostatni dzień złożenia sprawozdania z zakresu operacji finansowej jest dniem wolnym od pracy terminem złożenia sprawozdania w jednostce otrzymującej jest pierwszy dzień roboczy po tym dniu. Jeśli termin przekazania sprawozdania przypada na sobotę, niedzielę, święto (o ile dni te są wolne od pracy, a w sektorze publicznym w większości przypadków są), to składając sprawozdanie odpowiednio w poniedziałek i dzień roboczy następny po święcie, dochowujemy terminów.

Warto zauważyć, że kategoria przekazania sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych, a precyzowana załącznikami do Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych ( Dz. U.10.43.247) jest utożsamiana z kategorią złożenia sprawozdania w jednostce otrzymującej (załączniki wymieniono w artykule Terminy przekazania sprawozdań w zakresie operacji finansowych - zasady).

REKLAMA

Takie doprecyzowanie zapisu ustawodawcy niweluje dywagacje co do interpretacji instytucji przekazania/doręczenia/złożenia.

Pomocną w zrozumieniu sprawy jest zastosowanie wykładni celowościowej. Zwróćmy uwagę, że zamierzeniem ustawodawcy było jednak to, by jednostka otrzymująca sprawozdania otrzymała je w odpowiednim terminie poprzez złożenie przez jednostkę sprawozdającą we wskazanym czasie.

Kolejna kwestia, która wywołuje dyskusje jest związana z formą sporządzania i przekazania sprawozdań.

Sprawozdania Rb-N, Rb-Z, Rb-UN, Rb-UZ, Rb- ZN winno się wykonać w wersji dokumentu papierowego, a także w formie elektronicznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tutaj obowiązuje zasada pełnej zgodności danych ze sprawozdań w formie dokumentu z danymi przekazywanymi elektronicznie.

Polecamy serwis: Sprawozdawczość

Ministerstwo Finansów na swoich stronach udostępnia elektroniczna wersję formularzy. Warto odwiedzać tę stronę, nawet kontrolnie-szczególnie w terminach zbliżających się okresów sprawozdawczych.

Gdy obowiązek sprawozdawczy dotyczy budżetu jednostek samorządu terytorialnego, pliki w formie elektronicznej muszą  zgadzać się ze strukturami opracowanymi przez Ministerstwo Finansów, udostępnianymi na stronach BIP Ministerstwa Finansów.

REKLAMA

Rozporządzenie dopuszcza możliwość przekazania sprawozdań jedynie w formie elektronicznej, pod warunkiem, że autentyczność pochodzenia i integralność treści są zagwarantowane bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu.

W sytuacji, gdy jednostki obowiązuje forma dokumentu papierowego oraz forma elektroniczna, dochowanie  terminu przekazania odbiorcy sprawozdania będzie zachowane jedynie poprzez terminowe złożenie obydwu tożsamych co do zawartych danych form sprawozdania. Powyższe nie determinuje jednak zakazu możliwości sytuacji, w której sprawozdanie w formie elektronicznej jednostka sprawozdająca składa poprzez stosowne aplikacje  w dniu x, a dokument papierowy np. w dniu x+1, przy spełnionym warunku, że dzień x oraz dzień x+1 zachowują terminy. Taka sytuacja nie wywołuje kolizji prawnej i jest akceptowalna.

W przypadku, gdy ostatni dzień złożenia sprawozdania z zakresu operacji finansowej jest dniem wolnym od pracy terminem złożenia sprawozdania w jednostce otrzymującej jest pierwszy dzień roboczy po tym dniu.

Praktyka stosowania zapisu jest taka, że jeśli termin przekazania sprawozdania przypada na sobotę, niedzielę, święto (o ile dni te są wolne od pracy, a w sektorze publicznym w większości przypadków są), to składając sprawozdanie odpowiednio w poniedziałek i dzień roboczy następny po święcie, dochowujemy terminów.

Jednocześnie nie wskazanym jest  inkorporowanie do rozważań w przedmiocie sprawy możliwości wynikających z interpretacji zapisów Kodeksu postępowania administracyjnego (ustawa z dnia 14 czerwca 1960, Dz.U. z 2013, poz.267) odnośnie faktu, że termin uważa się za zachowany, jeśli przed jego upływem pismo zostaje m.in. nadane w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 Prawo pocztowe głównie dlatego, że zakres tematu nie podlega k.p.a.

Wyraźnego zaakcentowania wymaga fakt , że użyte w rozporządzeniu sformułowanie odnośnie przekazania sprawozdań zostało uszczegółowione i doprecyzowane załącznikami do rozporządzenia jako termin złożenia sprawozdania w jednostce odbierającej.

Reasumując, uznajmy i zapamiętajmy, że w przypadku sprawozdań  jednostek sektora finansów publicznych z zakresu operacji finansowych, termin  przekazania zostaje dochowany datą złożenia sprawozdania zarówno w formie dokumentu papierowego, jak i formie elektronicznej przez jednostkę sprawozdającą ( hyba ,że ustawodawca dopuszcza jedynie formę elektroniczną) jednostce, która je otrzymuje.

Zobacz również: Należności szkoły z tytułu wynajmu pomieszczeń

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dopłaty do przewozów autobusowych. Samorządy mogą składać wnioski od 3 do 9 grudnia 2024 r.

Samorządy mogą ubiegać się o dopłaty do przewozów autobusowych. Rusza nabór wniosków o objęcie dopłatą do usług transportowych ze środków Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. 

Codziennie policja zajmuje się 20 tys. zdarzeń

20 tys. zdarzeń dziennie. Taki jest codzienny bilans działań policji. To pokazuje jej skalę działania - powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej dot. planów działania policji na 2025 rok szef MSWiA Tomasz Siemoniak.

Dwa nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego

Dwa nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Lista ostrzeżeń publicznych KNF zawiera m.in. informacje o złożonych przez Komisję zawiadomieniach o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

Od początku roku wykryto w Polsce 1972 zakażenia HIV. Będzie dwa razy więcej pieniędzy na punkty diagnostyczne

Dodatkowe 3 mln zł na działalność punktów diagnostycznych i telefon zaufania AIDS, czyli łącznie 5 mln 856 tys. zł. To budżet Krajowego Centrum ds. AIDS na 2025 r. Od początku roku wykryto w Polsce 1972 zakażenia.

REKLAMA

Większe wynagrodzenia w samorządach? Resort finansów podtrzymuje uwagi dotyczące konieczności wskazania źródeł finansowania

Większe wynagrodzenia w samorządach? Resort finansów podtrzymuje uwagi dotyczące konieczności wskazania źródeł finansowania. Chodzi o projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowe zasady mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2026 r.

Zmiany w procesie budżetowym. Rada Fiskalna - niezależna instytucja o charakterze ekspercko-doradczym. Sejm za

Zmiany w procesie budżetowym. Rada Fiskalna - niezależna instytucja o charakterze ekspercko-doradczym. Sejm przyjął ustawę o Radzie Fiskalnej. Chodzi m.in. o poprawę transparentności finansów publicznych.

Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. [Projekt rozporządzenia]

Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Projekt rozporządzenia w środę trafił do uzgodnień i opiniowania.

W budżecie państwa nie ma miejsca na wolną Wigilię?

Minister finansów Andrzej Domański ocenił pomysł wolnej Wigilii jako złe rozwiązanie dla polskiej gospodarki i budżetu państwa. Jaki jest koszt wolnej Wigilii? 

REKLAMA

Od 1 stycznia 2025 roku w wielu gminach wyższy podatek za grunty i nieruchomości

Już niedługo w Polsce wyższa stawka podatku od nieruchomości. Od 1 stycznia 2025 roku w wielu gminach w Polsce obowiązywać będzie nowa, wyższa stawka podatku od nieruchomości. Prawdopodobnie wtedy też wejdzie w życie nowa regulacja dot. sposobu naliczania podatku od garaży znajdujących się w budynkach mieszkalnych.

Prawie 42 mln euro z UE dla 25 samorządów z województwa łódzkiego

Gminy zrzeszone w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Piotrków - Bełchatów - Radomsko otrzymają prawie 42 mln euro na projekty w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Pieniądze zyska aż 25 samorządów, a zrealizowane cele maja służyć mieszkańcom. 

REKLAMA