REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Terminy przekazania sprawozdań w zakresie operacji finansowych - problemy

Agnieszka Jeżewska
Sprawozdawczość, terminy./ Fot. Fotolia
Sprawozdawczość, terminy./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku, gdy ostatni dzień złożenia sprawozdania z zakresu operacji finansowej jest dniem wolnym od pracy terminem złożenia sprawozdania w jednostce otrzymującej jest pierwszy dzień roboczy po tym dniu. Jeśli termin przekazania sprawozdania przypada na sobotę, niedzielę, święto (o ile dni te są wolne od pracy, a w sektorze publicznym w większości przypadków są), to składając sprawozdanie odpowiednio w poniedziałek i dzień roboczy następny po święcie, dochowujemy terminów.

Warto zauważyć, że kategoria przekazania sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych, a precyzowana załącznikami do Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych ( Dz. U.10.43.247) jest utożsamiana z kategorią złożenia sprawozdania w jednostce otrzymującej (załączniki wymieniono w artykule Terminy przekazania sprawozdań w zakresie operacji finansowych - zasady).

REKLAMA

Takie doprecyzowanie zapisu ustawodawcy niweluje dywagacje co do interpretacji instytucji przekazania/doręczenia/złożenia.

Pomocną w zrozumieniu sprawy jest zastosowanie wykładni celowościowej. Zwróćmy uwagę, że zamierzeniem ustawodawcy było jednak to, by jednostka otrzymująca sprawozdania otrzymała je w odpowiednim terminie poprzez złożenie przez jednostkę sprawozdającą we wskazanym czasie.

Kolejna kwestia, która wywołuje dyskusje jest związana z formą sporządzania i przekazania sprawozdań.

Sprawozdania Rb-N, Rb-Z, Rb-UN, Rb-UZ, Rb- ZN winno się wykonać w wersji dokumentu papierowego, a także w formie elektronicznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tutaj obowiązuje zasada pełnej zgodności danych ze sprawozdań w formie dokumentu z danymi przekazywanymi elektronicznie.

Polecamy serwis: Sprawozdawczość

Ministerstwo Finansów na swoich stronach udostępnia elektroniczna wersję formularzy. Warto odwiedzać tę stronę, nawet kontrolnie-szczególnie w terminach zbliżających się okresów sprawozdawczych.

Gdy obowiązek sprawozdawczy dotyczy budżetu jednostek samorządu terytorialnego, pliki w formie elektronicznej muszą  zgadzać się ze strukturami opracowanymi przez Ministerstwo Finansów, udostępnianymi na stronach BIP Ministerstwa Finansów.

REKLAMA

Rozporządzenie dopuszcza możliwość przekazania sprawozdań jedynie w formie elektronicznej, pod warunkiem, że autentyczność pochodzenia i integralność treści są zagwarantowane bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu.

W sytuacji, gdy jednostki obowiązuje forma dokumentu papierowego oraz forma elektroniczna, dochowanie  terminu przekazania odbiorcy sprawozdania będzie zachowane jedynie poprzez terminowe złożenie obydwu tożsamych co do zawartych danych form sprawozdania. Powyższe nie determinuje jednak zakazu możliwości sytuacji, w której sprawozdanie w formie elektronicznej jednostka sprawozdająca składa poprzez stosowne aplikacje  w dniu x, a dokument papierowy np. w dniu x+1, przy spełnionym warunku, że dzień x oraz dzień x+1 zachowują terminy. Taka sytuacja nie wywołuje kolizji prawnej i jest akceptowalna.

W przypadku, gdy ostatni dzień złożenia sprawozdania z zakresu operacji finansowej jest dniem wolnym od pracy terminem złożenia sprawozdania w jednostce otrzymującej jest pierwszy dzień roboczy po tym dniu.

Praktyka stosowania zapisu jest taka, że jeśli termin przekazania sprawozdania przypada na sobotę, niedzielę, święto (o ile dni te są wolne od pracy, a w sektorze publicznym w większości przypadków są), to składając sprawozdanie odpowiednio w poniedziałek i dzień roboczy następny po święcie, dochowujemy terminów.

Jednocześnie nie wskazanym jest  inkorporowanie do rozważań w przedmiocie sprawy możliwości wynikających z interpretacji zapisów Kodeksu postępowania administracyjnego (ustawa z dnia 14 czerwca 1960, Dz.U. z 2013, poz.267) odnośnie faktu, że termin uważa się za zachowany, jeśli przed jego upływem pismo zostaje m.in. nadane w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 Prawo pocztowe głównie dlatego, że zakres tematu nie podlega k.p.a.

Wyraźnego zaakcentowania wymaga fakt , że użyte w rozporządzeniu sformułowanie odnośnie przekazania sprawozdań zostało uszczegółowione i doprecyzowane załącznikami do rozporządzenia jako termin złożenia sprawozdania w jednostce odbierającej.

Reasumując, uznajmy i zapamiętajmy, że w przypadku sprawozdań  jednostek sektora finansów publicznych z zakresu operacji finansowych, termin  przekazania zostaje dochowany datą złożenia sprawozdania zarówno w formie dokumentu papierowego, jak i formie elektronicznej przez jednostkę sprawozdającą ( hyba ,że ustawodawca dopuszcza jedynie formę elektroniczną) jednostce, która je otrzymuje.

Zobacz również: Należności szkoły z tytułu wynajmu pomieszczeń

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duża zmiana w budżetówce. 470 mln zł na trzynastki dla pracowników instytucji kultury

Związek Powiatów Polskich: Zmiany dotyczące dodatkowego wynagrodzenia rocznego w instytucjach kultury powinny nastąpić równocześnie ze zmianami w dochodach samorządów, aby na realizację każdego zadania zostały zapewnione adekwatne środki.

Dodatek za wieloletnią pracę: Jak obliczać staż pracowniczy?

Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku - w przypadku zatrudnienia w ramach dwóch równoległych stosunków pracy, staż pracowniczy niezbędny do ustalenia dodatku za wieloletnią pracę należy ustalać dla każdego stosunku pracy osobno.

Od 25 marca wnioski dla gospodyń o 8000 zł, 9000 zł i 10 000 zł

Od dziś można składać wnioski o dofinansowanie dla kół gospodyń wiejskich. Można otrzymać od 8000 zł do 10 000 zł. 

Wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych od 26 marca 2024 roku. Pytania i odpowiedzi

Z dniem 26 marca 2024 roku wejdą w życie przepisy ustawy o niektórych zawodach medycznych, która ureguluje i usystematyzuje wykonywanie aż 15 zawodów medycznych, które wcześniej nie podlegały regulacji ustawowej. Jest to duża zmiana, do której przedstawiciele zawodów medycznych objętych ustawą, powinni się odpowiednio przygotować. Poniżej wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych – w pytaniach i odpowiedziach.

REKLAMA

Wpis do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego - co trzeba wiedzieć?

Od 26 marca 2024 roku funkcjonować będzie Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Wpis do tego rejestru będzie obowiązkowy dla zawodów medycznych wymienionych w ustawie o niektórych zawodach medycznych, chociaż jeszcze przez rok będą mogli wykonywać zawód bez tego wpisu, pod warunkiem spełnienia pozostałych wymagań. 

Prawa i obowiązki osób uprawnionych do wykonywania zawodów medycznych

Od 26 marca 2024 roku osoby wykonujące zawody medyczne, objęte ustawą o niektórych zawodach medycznych, nabędą nowe uprawnienia, ale i obowiązki. Niedopełnienie obowiązków może grozić ponoszeniem odpowiedzialności zawodowej.

Trzynastki w budżetówce 2024 - kiedy są wypłacane?

Trzynastki w budżetówce - w 2024 roku termin wypłaty wypada w niedzielę. Kiedy pracownicy powinni otrzymać dodatkowe wynagrodzenie roczne? Spóźnienie z wypłaceniem trzynastki uprawnia do odsetek od pracodawcy.

Zmiany: stawki wynagrodzeń w urzędach. Podwyżki od 1 stycznia 2024 r. [Nowe tabele zaszeregowania]

Zmiany w rozporządzeniu w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

REKLAMA

Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

REKLAMA