reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Zamówienia publiczne > Strony umowy > Nieścisłości w ofercie podstawą do jej odrzucenia?

Nieścisłości w ofercie podstawą do jej odrzucenia?

Czy jeżeli za pośrednictwem swoich wyjaśnień wykonawca nie usunie niezgodności oferty, to należy ją odrzucić? Czy wszystkie niezgodności oferty muszą stanowić podstawę do jej odrzucenia?

Pomimo tego, iż większość ofert składanych jest przez przedsiębiorców, zaś od nich wymaga się znajomości prawa, to zazwyczaj znaczna część tych ofert jest przygotowana niedokładnie oraz z błędami. W konsekwencji zamawiający zobowiązany jest wezwać takiego wykonawcę do złożenia wyjaśnień, aby te niezgodności zostały usunięte z oferty. Wady tych ofert można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza dotyczy ofert, które zawierają nieścisłości, które nie dotyczą elementów istotnych, z góry przesądzonych w treści SIWZ. Natomiast ta druga kategoria obejmuje swoim zakresem błędy, które dotyczą właśnie tych elementów istotnych. W praktyce pojawia się zatem wątpliwość: czy jeżeli za pośrednictwem swoich wyjaśnień wykonawca nie usunie niezgodności swojej oferty niezależnie od tego jakich elementów ona dotyczyła, to czy należy odrzucić taką ofertę? Czy też podstawą do jej odrzucenia, jest dopiero sytuacja, w której nieścisłości te dotyczą jedynie jej elementów istotnych (skoro w zasadzie oferta zawierająca mało istotne błędy, nie uniemożliwia jej prawidłowego ocenienia w toku wyboru oferty najkorzystniejszej)?

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 10 grudnia 2014 r., sygn. akt: KIO 2484/14 (LEX nr 1645310) stwierdziła, iż: „niezgodność oferty mogąca być podstawą jej odrzucenia musi dotyczyć elementów istotnych, z góry przesądzonych w treści SIWZ.”

Z powyższego wynika, iż podstawą odrzucenia oferty są dopiero takie niezgodności w jej treści, które uniemożliwiają jej prawidłowe rozpoznanie. Chodzi tu tylko o takie, które zawierają błędy związane z jej elementami istotnymi, przewidzianymi w treści SIWZ. Jest to w mojej ocenie słusznym rozwiązaniem, gdyż pomimo tego, że obowiązuje zasada, że oferta winna zostać sporządzona w sposób należyty, to nie powinna ona być stosowana restrykcyjnie. Skoro określony błąd nie utrudnia ustalenia woli wykonawcy, to nie powinien być on podstawą do odrzucenia oferty przez zamawiającego, o czym ten ostatni bardzo często zapomina. Może to stanowić podstawę do złożenia skutecznego odwołania do powyższej Izby.

Zobacz również: Podpis wykonawcy - w którym miejscu?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Autor:

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prawo zamówień publicznych/ fot. Fotolia
Prawo zamówień publicznych/ fot. Fotolia

PIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Juszczyk

doradca podatkowy w firmie inFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama