reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Zamówienia publiczne > Strony umowy > Możliwość weryfikacji podmiotu trzeciego

Możliwość weryfikacji podmiotu trzeciego

W praktyce zdarzają się sytuacje, gdy podmiot trzeci nie ma statusu wykonawcy, a będzie uczestniczył w realizacji zamówienia. Czy zamawiający ma prawo do weryfikacji takiego podmiotu i żądania od niego określonych dokumentów?

Czy zamawiający może weryfikować podmiot trzeci, z którego zasobów będzie korzystać wykonawca?

Jak już wielokrotnie wskazywałem w swoich poprzednich artykułach, wykonawca może korzystać z zasobów podmiotu trzeciego. Korzystanie z tych zasobów wiąże się bardzo często z tym, że podmiot trzeci faktycznie będzie uczestniczył w realizacji zamówienia pomimo tego, że oficjalnie nie ma on statusu podwykonawcy. W konsekwencji tego w praktyce powstaje wątpliwość czy zamawiający może domagać się od podmiotu trzeciego przedłożenia tożsamych dokumentów, co wykonawca, aby dowieść, że jest on wstanie wykonać to zamówienie. Problemy w odpowiedzią na to pytanie wynikają z faktu, że podmiot trzeci nie jest wykonawcą, zatem dlaczego ma on być traktowany na takich samych zasadach jak ten ostatni? Z drugiej jednak strony zamawiający winien dbać o to, aby zamówienie realizował wykonawca, który daje rękojmię należytego jego wykonania. Skoro zatem podmiot trzeci również będzie uczestniczył w realizacji zamówienia, to i jego kompetencje winny zostać sprawdzone. Trudno sobie przecież wyobrazić sytuację, że zamawiający dobrowolnie godziłby się na uczestniczenie w realizacji podmiotu, który nie spełnia żadnych warunków ustalonych w postępowaniu przetargowym i gdyby samemu złożyłby ofertę, to zostałaby ona z tego powodu odrzucona.

Redakcja poleca: Umowy terminowe – jak zawierać i wypowiadać (książka)

Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 7 sierpnia 2014 r., sygn. akt: KIO 1502/14 (LEX nr 1511849) stwierdziła, że: „poleganie na zasobach podmiotu trzeciego wiąże się jednocześnie, w określonych sytuacjach, z koniecznością udziału tego podmiotu w realizacji zamówienia i to bez względu na to, jaki jest wzajemny charakter prawny stosunku łączącego wykonawcę z tym podmiotem, w szczególności - niezależnie od tego, czy stosunek ten przybiera formę podwykonawstwa. W konsekwencji, nawet gdy poleganie na zasobach podmiotu trzeciego nie ma postaci podwykonawstwa, a okoliczności sprawy, w tym rodzaj udostępnianych zasobów, wskazują na udział podmiotu trzeciego w realizacji zamówienia, to zamawiający zachowuje uprawnienie do weryfikacji tego podmiotu i żądania dokumentów, o których mowa w § 3 ust. 4 rozporządzenia z dnia 19 lutego 2013 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz. U. z 2013 r., poz. 231).”

Wynika z powyższego, że jeżeli wykonawca korzysta z zasobów podmiotu trzeciego w taki sposób, że ten ostatni faktycznie realizować będzie część zamówienia, to zamawiający może domagać się od niego przedłożenia dokumentów takich samych jak wykonawca. Jest to w mojej ocenie słusznym rozwiązaniem, gdyż zamawiający winien dbać, aby zamówienie realizowały w całości podmioty, które spełniają wszystkie wymogi ustalone w dokumentacji przetargowej. Nie można tolerować sytuacji, w której część zamówienia realizować będzie podmiot do tego nieuprawniony w jakikolwiek sposób. Inne rozwiązanie prowadziłoby do nadużyć ze strony nierzetelnych wykonawców, co wpłynęłoby negatywnie na jakość realizowanych zamówień, a jest to niedopuszczalne.

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prawo, zamówienia publiczne/ Fot. Fotolia
Prawo, zamówienia publiczne/ Fot. Fotolia

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202155.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zuzanna Taraszewska

PR-imo public relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama