REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Złożenie oferty w ostatniej chwili

Przemysław Naworol
Adwokat
 Samorządowy Serwis Prawny
Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego
Oferta, zamówienia publiczne/ Fot. Fotolia
Oferta, zamówienia publiczne/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy za moment złożenia oferty należy uznać godzinę, o której wykonawca stawił się w siedzibie zamawiającego, czy też godzinę zarejestrowania oferty? Kiedy termin złożenia oferty zostaje dochowany?

Dochowanie terminu złożenia oferty

W dokumentacji przetargowej zawsze wskazane jest do kiedy wykonawcy mogą złożyć swoje oferty. Opisane są również zasady złożenia tej oferty, tj. zazwyczaj ofertę składa się osobiście w siedzibie zamawiającego lub za pośrednictwem poczty. Istotne jest tylko to, aby oferta ta została dostarczona najpóźniej w dniu oraz do godziny jej złożenia. Niezależnie od tego w jaki sposób została złożona, zamawiający zaznacza na niej zawsze, w jakim dniu oraz o której godzinie została ona mu dostarczona, tak aby nie było wątpliwości czy został dochowany termin. Często jednak zdarza się, iż oferty są składane osobiście w ostatniej chwili przez wszystkich lub prawie wszystkich wykonawców. Zatem może zdarzyć się sytuacja, że wszyscy wykonawcy stawią się w siedzibie zamawiającego w celu złożenia swojej oferty zaraz przed upływem terminu do ich złożenia. Może to skutkować tym, że zamawiający nie zdąży przyjąć wszystkich tych ofert do godziny, do której należało je złożyć.

REKLAMA

Polecamy produkt: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

REKLAMA

W konsekwencji tego powstaje problem, w jaki sposób zamawiający winien postąpić z ofertami, które zostały zarejestrowane po upływie terminu do ich złożenia. Czy winien odrzucić takie oferty jako spóźnione, czy też powinien je rozpoznać, skoro wykonawcy stawili się w jego siedzibie przed upływem terminu do ich złożenia, ale nie zostały one zarejestrowane w terminie? Zatem problem ten sprowadza się do ustalenia czy za moment złożenia oferty należy uznać godzinę, o której stawił się wykonawca w siedzibie zamawiającego, czy też godzinę jej zarejestrowania.

Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 11 czerwca 2014 r., sygn. akt: KIO 1074/14 (LEX nr 1495643) stwierdziła, iż: „złożenie oferty należy uznawać za wejście do pokoju osoby z ofertą. Samo wpisywanie, czyli rejestrowanie oferty jako czynność techniczna wykracza już poza pojęcie składania oferty. W sytuacji, gdy w ostatniej chwili do zamawiającego próbuje złożyć oferty kilku wykonawców, ze względu na równie traktowanie wykonawców zamawiający powinien przyjąć oferty od wszystkich wykonawców, którzy zdołali dotrzeć do miejsca składania ofert w odpowiednim terminie i kolejno zarejestrować oferty. Zamawiający nie powinien wtedy brać pod uwagę czasu rejestracji, ale czas dotarcia oferty do miejsca składania ofert wskazanego przez zamawiającego w specyfikacji.”

Wynika z powyższego, iż za moment złożenia oferty należy uznać, godzinę, o której stawił się z nią wykonawca w siedzibie zamawiającego, a nie godzinę, o której oferta ta została zarejestrowana. W mojej ocenie jest to słusznym rozwiązaniem. Przecież wszyscy wykonawcy winni być traktowani przez zamawiającego na takich samych zasadach. Zatem brak jest podstaw do krzywdzenia wykonawców, którzy dla przykładu stali w większej odległości od biurka sekretarki, która rejestrowała moment złożenia oferty i rejestracja ich ofert nastąpiła już po upływie terminu do ich złożenia. Pozbawiony jest również jakiejkolwiek doniosłości prawnej argument podnoszony bardzo często przez zamawiających, iż sami wykonawcy ponoszą winę, iż rejestracja ich ofert nastąpiła już po terminie, gdyż mogli oni złożyć swoje oferty wcześniej. Skoro zamawiający wskazuje określony dzień i godzinę, do której można złożyć ofertę, to wykonawca może ją złożyć w każdym czasie. Czyli na początku lub na końcu terminu do jej złożenia. Nie może z tego tytułu ponosić żadnych negatywnych konsekwencji. A tak w zasadzie się dzieje w opisanej wyżej sytuacji, co nie zasługuje na aprobatę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polska niegotowa na atak Rosji. "Braki wyszłyby na jaw w stopniu przerażającym" [WYWIAD]

Polska igra z ogniem. Za mało środków przeznaczamy na administrację publiczną, nie doceniamy fachowców pracujących w spółkach zarządzających infrastrukturą krytyczną, narażając się w ten sposób na poważne zagrożenia. 

"Dobry posiłek w szpitalu". Do kiedy program będzie przedłużony?

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zakłada, że pilotażowy program "Dobry posiłek w szpitalu” ma być przedłużony do połowy 2025 r. Szpitale chciałyby, aby było to dłużej. 

Dopłaty do przewozów autobusowych. Samorządy mogą składać wnioski od 3 do 9 grudnia 2024 r.

Samorządy mogą ubiegać się o dopłaty do przewozów autobusowych. Rusza nabór wniosków o objęcie dopłatą do usług transportowych ze środków Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. 

Codziennie policja zajmuje się 20 tys. zdarzeń

20 tys. zdarzeń dziennie. Taki jest codzienny bilans działań policji. To pokazuje jej skalę działania - powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej dot. planów działania policji na 2025 rok szef MSWiA Tomasz Siemoniak.

REKLAMA

Dwa nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego

Dwa nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Lista ostrzeżeń publicznych KNF zawiera m.in. informacje o złożonych przez Komisję zawiadomieniach o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

Od początku roku wykryto w Polsce 1972 zakażenia HIV. Będzie dwa razy więcej pieniędzy na punkty diagnostyczne

Dodatkowe 3 mln zł na działalność punktów diagnostycznych i telefon zaufania AIDS, czyli łącznie 5 mln 856 tys. zł. To budżet Krajowego Centrum ds. AIDS na 2025 r. Od początku roku wykryto w Polsce 1972 zakażenia.

Większe wynagrodzenia w samorządach? Resort finansów podtrzymuje uwagi dotyczące konieczności wskazania źródeł finansowania

Większe wynagrodzenia w samorządach? Resort finansów podtrzymuje uwagi dotyczące konieczności wskazania źródeł finansowania. Chodzi o projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowe zasady mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2026 r.

Zmiany w procesie budżetowym. Rada Fiskalna - niezależna instytucja o charakterze ekspercko-doradczym. Sejm za

Zmiany w procesie budżetowym. Rada Fiskalna - niezależna instytucja o charakterze ekspercko-doradczym. Sejm przyjął ustawę o Radzie Fiskalnej. Chodzi m.in. o poprawę transparentności finansów publicznych.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. [Projekt rozporządzenia]

Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Projekt rozporządzenia w środę trafił do uzgodnień i opiniowania.

W budżecie państwa nie ma miejsca na wolną Wigilię?

Minister finansów Andrzej Domański ocenił pomysł wolnej Wigilii jako złe rozwiązanie dla polskiej gospodarki i budżetu państwa. Jaki jest koszt wolnej Wigilii? 

REKLAMA