reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Zamówienia publiczne > Tryby udzielania zamówienia > Uzupełnienie braków formalnych oferty przed wezwaniem

Uzupełnienie braków formalnych oferty przed wezwaniem

Czy zamawiający jest zobowiązany wezwać do uzupełnienia braków formalnych oferty, jeżeli wykonawca samodzielnie już je uzupełnił?

W przypadku, gdy oferta wykonawcy zawiera braki formalne, to zamawiający winien wezwać wykonawcę do jej uzupełnienia. Jednakże w praktyce bardzo często zdarza się sytuacja, że wykonawca bez wezwania ze strony zamawiającego uzupełni te braki, gdyż jest ich świadomy w momencie złożenia oferty. Dla przykładu w chwili składania oferty wykonawca nie posiadał określonego dokumentu i dosłał go zamawiającemu w późniejszym czasie. W związku z tym powstają wątpliwości czy w takiej sytuacji zamawiający winien wzywać wykonawcę do uzupełnienia tych braków, skoro w momencie sporządzenia tego wezwania, braki te zostały już faktycznie uzupełnione?

Polecamy produkt: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 19 maja 2014 r., sygn. akt: KIO 846/14 (LEX nr 1469194) uznała, że: „z obowiązku wezwania, o którym mowa w art. 26 ust. 3 p.z.p., nie zwalnia zamawiającego fakt, iż wykonawca samodzielnie uzupełnia dokumenty. W świetle ww. przepisu jedynymi okolicznościami, które uprawniają zamawiającego do rezygnacji z obowiązku wezwania jest konieczność unieważnienia postępowania lub konieczność odrzucenia oferty odwołującego.”

Wynika z powyższego, iż zamawiający zawsze musi wezwać wykonawcę do uzupełnienia braków formalnych oferty, niezależnie od tego, czy braki te w dniu sporządzenia tego wezwania jeszcze istnieją, czy też nie. Rozwiązanie takie może się wydawać nieintuicyjne, gdyż w rzeczywistości wezwanie to nie wpłynie na treść samej oferty. Zamawiający jest jednak gospodarzem postępowania przetargowego, zatem to na nim ciąży obowiązek badania treści oferty, a nie na wykonawcy. W związku z tym nie może się on wyręczać wykonawcą przy ustalaniu treści oferty. Sporządzenie tego wezwania, stanowi zatem podstawę do ustalenia, iż zamawiający dostrzega braki formalne oferty, które należy uzupełnić. Trudno sobie wyobrazić taką sytuację, aby wykonawca dostrzegał braki formalne swojej oferty, zaś zamawiający już nie. W związku z powyższym zamawiający zawsze musi sygnalizować wykonawcy te braki, niezależnie od tego czy wykonawca o nich wie, czy też nie.

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Autor:

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prawo zamówień publicznych/ Fot. Fotolia
Prawo zamówień publicznych/ Fot. Fotolia

Klasyfikacja Budżetowa 2021129.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EIB SA

Broker ubezpieczeniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama