Uzupełnienie braków formalnych oferty przed wezwaniem
REKLAMA
REKLAMA
W przypadku, gdy oferta wykonawcy zawiera braki formalne, to zamawiający winien wezwać wykonawcę do jej uzupełnienia. Jednakże w praktyce bardzo często zdarza się sytuacja, że wykonawca bez wezwania ze strony zamawiającego uzupełni te braki, gdyż jest ich świadomy w momencie złożenia oferty. Dla przykładu w chwili składania oferty wykonawca nie posiadał określonego dokumentu i dosłał go zamawiającemu w późniejszym czasie. W związku z tym powstają wątpliwości czy w takiej sytuacji zamawiający winien wzywać wykonawcę do uzupełnienia tych braków, skoro w momencie sporządzenia tego wezwania, braki te zostały już faktycznie uzupełnione?
REKLAMA
Polecamy produkt: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)
Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 19 maja 2014 r., sygn. akt: KIO 846/14 (LEX nr 1469194) uznała, że: „z obowiązku wezwania, o którym mowa w art. 26 ust. 3 p.z.p., nie zwalnia zamawiającego fakt, iż wykonawca samodzielnie uzupełnia dokumenty. W świetle ww. przepisu jedynymi okolicznościami, które uprawniają zamawiającego do rezygnacji z obowiązku wezwania jest konieczność unieważnienia postępowania lub konieczność odrzucenia oferty odwołującego.”
Wynika z powyższego, iż zamawiający zawsze musi wezwać wykonawcę do uzupełnienia braków formalnych oferty, niezależnie od tego, czy braki te w dniu sporządzenia tego wezwania jeszcze istnieją, czy też nie. Rozwiązanie takie może się wydawać nieintuicyjne, gdyż w rzeczywistości wezwanie to nie wpłynie na treść samej oferty. Zamawiający jest jednak gospodarzem postępowania przetargowego, zatem to na nim ciąży obowiązek badania treści oferty, a nie na wykonawcy. W związku z tym nie może się on wyręczać wykonawcą przy ustalaniu treści oferty. Sporządzenie tego wezwania, stanowi zatem podstawę do ustalenia, iż zamawiający dostrzega braki formalne oferty, które należy uzupełnić. Trudno sobie wyobrazić taką sytuację, aby wykonawca dostrzegał braki formalne swojej oferty, zaś zamawiający już nie. W związku z powyższym zamawiający zawsze musi sygnalizować wykonawcy te braki, niezależnie od tego czy wykonawca o nich wie, czy też nie.
Polecamy serwis: Zamówienia publiczne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.