reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Zamówienia publiczne > Strony umowy > Zmiana SIWZ - co z ogłoszeniem?

Zmiana SIWZ - co z ogłoszeniem?

Kiedy zmiana SIWZ powoduje również zmianę ogłoszenia o zamówieniu? Czy brak zmiany w ogłoszeniu oznacza, iż wiążąca jest treść zmienionej specyfikacji?

Bardzo często zdarza się, iż zamawiający z własnej inicjatywy lub na skutek działań wykonawców zmienia treść SIWZ. Jednakże zazwyczaj nie zmienia on treści ogłoszenia, w którym znajdują się najważniejsze postanowienia specyfikacji. Powstaje zatem wątpliwość, czy taka praktyka jest słuszna, gdyż treść SIWZ oraz ogłoszenia winny być ze sobą koherentne. Poprzez wprowadzenie takiego rozróżnienia powstają zaś problemy związane z tym, który z tych dwóch dokumentów jest wiążący dla wykonawców. Znajdują się w nich bowiem sprzeczne ze sobą postanowienia.

Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w uchwale z dnia 22 stycznia 2016 r., sygn. akt: KIO/KD 3/16 (LEX nr 2023726) stwierdziła, że: „zmiana SIWZ prowadząca do zmiany ogłoszenia o zamówieniu każdorazowo ma miejsce w przypadku, gdy zamawiający dokonuje zmiany postanowienia SIWZ, który w tożsamej lub zbliżonej postaci występuje również w ogłoszeniu. Dotyczy to w szczególności postanowień dotyczących opisu sposobu dokonywania oceny spełniania warunków udziału w postępowaniu, o których mowa w art. 22 ust. 1 p.z.p.”

Wynika z powyższego, iż jeżeli zamawiający zmienia postanowienia SIWZ, które znajdują się również w ogłoszeniu o zamówieniu, to winien on również zmienić to ogłoszenie. Natomiast jeżeli tego nie uczyni, to wiążąca jest zawsze treść zmienionej SIWZ.

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Autor:

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zamówienia publiczne/ Fot. Fotolia
Zamówienia publiczne/ Fot. Fotolia

Sprawozdania Rb-Z, Rb-N, Rb-UZ i Rb-ZN – nowe rozporządzenie z komentarzem. Poradnik Rachunkowości Budżetowej nr 4/202179.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

HAYS Poland

Doradztwo personalne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama