reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Zamówienia publiczne > Tryby udzielania zamówienia > Odtajnienie informacji stanowiącej tajemnicę przedsiębiorstwa - kiedy?

Odtajnienie informacji stanowiącej tajemnicę przedsiębiorstwa - kiedy?

W którym momencie postępowania zamawiający decyduje o odtajnieniu informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa? W jaki sposób może to zrobić?

Jak wskazywałem w moich poprzednich artykułach wykonawcy mogą po spełnieniu określonych przesłanek domagać się, aby zamawiający uznał przekazane mu przez nich informacje za tajemnicę przedsiębiorstwa oraz nie udostępniał ich innym wykonawcom oraz osobom trzecim. W praktyce pojawia się jednak następujący problem: w jaki sposób wykonawca może dowiedzieć się czy informacje te zostaną utajnione przez zamawiającego czy też nie. Brak jest bowiem przepisu, który kwestię tę by wprost określał. Dodatkowo złożenie samego wniosku wykonawcy o utajnienie określonych informacji nie stanowi automatycznej podstawy do jego uwzględnienia przez zamawiającego. W konsekwencji decyzja w tym zakresie zależy wyłącznie od zamawiającego, który swoją decyzję w tej kwestii winien zakomunikować wykonawcy. W jaki sposób oraz w którym momencie postępowania powinien to zrobić?

Polecamy produkt: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 22 sierpnia 2014 r., sygn. akt: KIO 1596/14 (LEX nr 1526899) stwierdziła, iż: „zamawiający dokonuje czynności w przedmiocie odtajnienia lub braku odtajnienia dokumentów zastrzeżonych jako tajemnica przedsiębiorstwa w chwili, gdy przedstawi wykonawcom oświadczenie pisemne w tym zakresie, lub też w chwili, gdy przedstawi wykonawcom informację o wyniku postępowania. Informacja ta jest bowiem dokumentem, który oznacza, że zamawiający zakończył czynności badania i oceny ofert w każdym zakresie (w tym także w zakresie skuteczności zastrzeżenia tajemnicy przedsiębiorstw przez wykonawców).”

Wynika z powyższego, iż zamawiający winien zdecydować o utajnieniu przekazanych mu przez wykonawcę informacji, najpóźniej w momencie ogłoszenia wyników postępowania przetargowego. Może to również uczynić wcześniej za pomocą oświadczenia skierowanego do wszystkich wykonawców.

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Autor:

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Tajemnica przedsiębiorstwa, zamówienia publiczne/ Fot. Fotolia
Tajemnica przedsiębiorstwa, zamówienia publiczne/ Fot. Fotolia

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Emil Kowalski

www.asib.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama