| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Zamówienia publiczne > Strony umowy > Wykazanie niekaralności przez wykonawcę

Wykazanie niekaralności przez wykonawcę

Czy wykonawca może wykazać swoją niekaralność w inny sposób niż za pomocą informacji z Krajowego Rejestru Karnego? Czy złożenie oświadczenia w tym zakresie uprawnia zamawiającego do odrzucenia oferty?

Obecnie zamawiający wymaga od każdego wykonawcy, aby wykazał swoją niekaralność w celu uniknięcia sytuacji, w której w postępowaniu bierze udział wykonawca, który został skazany za popełnienie przestępstw gospodarczych.Dowiedzenie swojej niekaralności przez wykonawcę ma zatem zapewnić pewność obrotu oraz uniknąć sytuacji, w których nierzetelny wykonawca bierze udział w postępowaniu przetargowym. Zamawiający wymaga, aby niekaralność wykonawcy była udowodniona za pośrednictwem informacji z Krajowego Rejestru Karnego. Zdarzają się jednak sytuacje, w których zamiast przedstawić tą informację z KRK, wykonawca przedstawia własne oświadczenie, z którego wynika, iż jest on niekaralny, argumentując, iż nie był on wstanie uzyskać informacji z KRK przed złożeniem swojej oferty. Niekiedy powstaje wątpliwość: czy takie oświadczenie można uwzględnić i rozpoznać ofertę wykonawcy, czy też należy wezwać takiego wykonawcę do złożenia wyjaśnień i przedłożenia informacji z KRK.

Polecamy produkt: Zasady sporządzania i kontroli dowodów księgowych w jednostkach sektora finansów publicznych (książka)

Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 12 kwietnia 2016 r., sygn. akt: KIO 488/16 (LEX nr 2026093) stwierdziła, że: „informacja z Krajowego Rejestru Karnego zaświadcza okoliczności wynikające z treści wpisów do ww. rejestru według stanu na dzień, w którym informacja została wydana, a nie na jakikolwiek inny dzień. Jednocześnie, ustawodawca nie przewidział możliwości wykazania okoliczności stwierdzanych informacją z ww. rejestru w jakikolwiek inny sposób, np. przez oświadczenie własne, tak jak jest to w przypadku opisanym w art. 26 ust. 2c p.z.p.”

Wynika z powyższego, że zawsze kiedy wykonawca dowodzi swojej niekaralności w inny sposób niż za pomocą informacji z KRK, to należy wezwać go do przedłożenia tej informacji. Natomiast jeżeli tego nie zrobi, to należy odrzucić jego ofertę.

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »