reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Zamówienia publiczne > Strony umowy > Wykazanie niekaralności przez wykonawcę

Wykazanie niekaralności przez wykonawcę

Czy wykonawca może wykazać swoją niekaralność w inny sposób niż za pomocą informacji z Krajowego Rejestru Karnego? Czy złożenie oświadczenia w tym zakresie uprawnia zamawiającego do odrzucenia oferty?

Obecnie zamawiający wymaga od każdego wykonawcy, aby wykazał swoją niekaralność w celu uniknięcia sytuacji, w której w postępowaniu bierze udział wykonawca, który został skazany za popełnienie przestępstw gospodarczych.Dowiedzenie swojej niekaralności przez wykonawcę ma zatem zapewnić pewność obrotu oraz uniknąć sytuacji, w których nierzetelny wykonawca bierze udział w postępowaniu przetargowym. Zamawiający wymaga, aby niekaralność wykonawcy była udowodniona za pośrednictwem informacji z Krajowego Rejestru Karnego. Zdarzają się jednak sytuacje, w których zamiast przedstawić tą informację z KRK, wykonawca przedstawia własne oświadczenie, z którego wynika, iż jest on niekaralny, argumentując, iż nie był on wstanie uzyskać informacji z KRK przed złożeniem swojej oferty. Niekiedy powstaje wątpliwość: czy takie oświadczenie można uwzględnić i rozpoznać ofertę wykonawcy, czy też należy wezwać takiego wykonawcę do złożenia wyjaśnień i przedłożenia informacji z KRK.

Polecamy produkt: Zasady sporządzania i kontroli dowodów księgowych w jednostkach sektora finansów publicznych (książka)

Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 12 kwietnia 2016 r., sygn. akt: KIO 488/16 (LEX nr 2026093) stwierdziła, że: „informacja z Krajowego Rejestru Karnego zaświadcza okoliczności wynikające z treści wpisów do ww. rejestru według stanu na dzień, w którym informacja została wydana, a nie na jakikolwiek inny dzień. Jednocześnie, ustawodawca nie przewidział możliwości wykazania okoliczności stwierdzanych informacją z ww. rejestru w jakikolwiek inny sposób, np. przez oświadczenie własne, tak jak jest to w przypadku opisanym w art. 26 ust. 2c p.z.p.”

Wynika z powyższego, że zawsze kiedy wykonawca dowodzi swojej niekaralności w inny sposób niż za pomocą informacji z KRK, to należy wezwać go do przedłożenia tej informacji. Natomiast jeżeli tego nie zrobi, to należy odrzucić jego ofertę.

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 19.10.2016

Ekspert:

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Autor:

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zamówienia publiczne/ Fot. Fotolia
Zamówienia publiczne/ Fot. Fotolia

Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Liszka

trenerka i konsultantka międzykulturowa, trenerka biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama