| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Zamówienia publiczne > Strony umowy > Kolejne wezwanie wykonawcy do przedłożenia dokumentu

Kolejne wezwanie wykonawcy do przedłożenia dokumentu

Zamawiający może wielokrotnie wzywać wykonawcę do przedłożenia brakujących dokumentów. Czy jednak można może ponownie domagać się od wykonawcy przedłożenia tych samych dokumentów?

Czy zamawiający może więcej niż jeden raz wzywać wykonawcę do przedłożenia tego samego dokumentu?

Co do zasady zamawiający w toku postępowania przetargowego może wielokrotnie wzywać wykonawcę do przedłożenia brakujących dokumentów. Jednakże niekiedy powstaje wątpliwość czy można wezwać wykonawcę jeszcze raz do przedłożenia tego samego dokumentu, jeżeli po otrzymaniu pierwszego wezwania wykonawca nie przedłożył go na czas. Bardzo często na potrzebę taką powołują się właśnie wykonawcy, którym zamawiający odrzucił ofertę w wyniku braku przedłożenia brakującego dokumentu po doręczeniu pierwszego wezwania. Czy jednak słusznie?

Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 8 marca 2016 r., sygn. akt: KIO 261/16 (LEX nr 2015689) stwierdziła, iż: „wezwanie w trybie art. 26 ust. 3 p.z.p. ma charakter jednokrotny i nie może być ponawiane w odniesieniu do tego samego dokumentu.”

Z powyższego wynika, iż zamawiający może wzywać wykonawcę więcej niż jeden raz do przedłożenia brakujących dokumentów, jednakże każde z tych wezwań musi dotyczyć innych dokumentów. Zamawiający nie może ponownie domagać się od wykonawcy przedłożenia tych samych dokumentów, gdyż zaprzeczałoby to nawet istocie samego postępowania przetargowego. Przy takim rozwiązaniu zamawiający w zasadzie nigdy nie mógłby odrzucić oferty wykonawcy, zaś ten ostatni na skutek swoich zaniechań dalej by uczestniczył w postępowaniu. Uniemożliwiałoby to wybór najkorzystniejszej oferty. Zatem zarzuty wykonawców, iż zamawiający przed odrzuceniem ich ofert winien ponownie ich wezwać do przedłożenia brakującego dokumentu nie zasługują na aprobatę.

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Autor:

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dokumenty, zamówienia publiczne
Dokumenty, zamówienia publiczne

Praktyczny leksykon VAT 2018 Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »