REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak samorządy korzystają z ubezpieczeń?

EIB SA
Broker ubezpieczeniowy
Średnia wartość szkody to kilka tysięcy, ale niektóre sięgają milionów./Fot. Shutterstock
Średnia wartość szkody to kilka tysięcy, ale niektóre sięgają milionów./Fot. Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Samorządy często traktują ubezpieczenia jako źródło finansowania bieżących napraw, co może prowadzić do niedoubezpieczenia. O skuteczności ochrony decyduje m.in. metodologia wskazania sumy ubezpieczenia oraz zakres ryzyk objętych polisą.

Wiele samorządów traktuje ubezpieczenia majątkowe przede wszystkim jako źródło finansowania bieżących napraw wynikających z wypadków czy awarii. Owszem, zadaniem polis jest zapewnienie ubezpieczonym tego, że nie muszą się przejmować kosztami związanymi z wymianą wybitej szyby czy naprawą uszkodzonej elewacji, ale to tylko część zdarzeń, których skutki objęte są ochroną. Ubezpieczenie powinno zapewniać odszkodowanie w sytuacji, gdy przedmiot ubezpieczenia ulegnie całkowitemu zniszczeniu lub odbudowa będzie wymagała dużych nakładów finansowych. W związku z tym skupianie się na typowych i częściowo przewidywalnych szkodach może prowadzić do niewłaściwego wyboru zakresu i sum ubezpieczenia.

REKLAMA

Polecamy: INFORLEX Administracja

Średnia wartość szkody to kilka tysięcy, ale niektóre sięgają milionów

REKLAMA

Z przeprowadzonych przez EIB SA. analiz wynika, że średnia wysokość szkody w przypadku dużego miasta wynosi ok. 6 tys. zł. Zdarzają się też szkody o wartości kilkuset złotych, ale niektóre opiewają na wiele milionów. To może znacząco zachwiać budżetem miasta, jeżeli nie posiadało ono odpowiedniej ochrony. W związku z tym w proces wyboru najkorzystniejszego rozwiązania warto zaangażować brokera, przede wszystkim na etapie przygotowywania opisu przedmiotu zamówienia do przetargu.

Ubezpieczenie samorządu to zagadnienie wielowątkowe. Zarówno ze względu na skalę odpowiedzialności, strukturę organizacyjną podmiotu, jak i rodzaj majątku, który trzeba ubezpieczyć, a także liczbę zagrożeń, które należy brać pod uwagę.

Jaki sposób ustalania sumy ubezpieczenia stosować?

Suma ubezpieczenia zapisana w polisie określa maksymalną kwotę, jaką towarzystwo ubezpieczeń może wypłacić w razie wystąpienia szkody. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze jest ona równowartością wszystkich kosztów, jakie trzeba będzie ponieść, żeby zlikwidować szkody. Dlaczego tak się dzieje? Suma ubezpieczenia odnosi się do jednego z trzech rodzajów wartości:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • odtworzeniowej nowej,
  • rzeczywistej
  • lub księgowej brutto.

Ubezpieczenie, którego suma wyliczana jest na podstawie wartości odtworzeniowej nowej, zakłada wypłatę odszkodowania pozwalającego na odtworzenie mienia do stanu nowego, ale nie ulepszonego. Stosując z kolei wartość rzeczywistą, środki przekazane poszkodowanemu uwzględniać będą zużycie techniczne mienia, czyli będą niższe niż cena, jaką trzeba zapłacić za zastąpienie uszkodzeń nowymi elementami. Wartość księgowa brutto oznacza natomiast wypłatę nakładów finansowych równych początkowej wartości ewidencyjnej zniszczonego mienia.

Chcąc mieć pewność, że wypłacone odszkodowanie pokryje wszystkie koszty związane z naprawą lub odbudowaniem uszkodzonego mienia, warto przy ustalaniu sumy ubezpieczenia brać pod uwagę wartość odtworzeniową majątku. Może to skutkować wyższą składką, ale ten dodatkowy wydatek zawsze będzie niższy od ewentualnych kosztów, które ubezpieczony musiałby pokryć samodzielnie w razie zastosowania innej metody wyliczania sumy ubezpieczenia.

Nie wolno zapomnieć o cyberzagrożeniach…

Wybierając zakres ubezpieczenia mienia, samorządy zazwyczaj skupiają się przede wszystkim na zapewnieniu ochrony przed skutkami pożaru, gwałtownych zjawisk pogodowych oraz awarii instalacji sanitarnych czy elektrycznych. Nie należy jednak zapominać o innych zagrożeniach, które, choć rzadziej spotykane, mogą jednak mieć daleko idące skutki. Jednym z nich jest atak hakerski. Choć celem cyberprzestępców zazwyczaj są administracja rządowa, przedsiębiorstwa, korporacje czy osoby prywatne, to dochodzi również do ataków na władze lokalne. Przykładowo, w czerwcu tego roku hakerzy przejęli komputery urzędników miasta Lake City w Stanach Zjednoczonych i zażądali okupu w wysokości 0,5 mln dolarów za ich odblokowanie.

W Polsce popularność ubezpieczeń od zagrożeń cybernetycznych wzrosła wraz z wejściem w życie RODO. Owszem, pozwalają one ograniczyć efekt wycieku danych osobowych i zapewniają środki na przeprowadzenie obowiązkowych działań informacyjnych i wypłatę odszkodowań, ale to tylko część działań, jakich sfinansowanie umożliwiają. Mogą też zapewnić środki na zapłatę okupu. Niebagatelna jest również możliwość skorzystania z usług informatyki śledczej.

… i ewentualnych szkodach środowiskowych

Innym rodzajem zagrożenia, na które nie każdy zwraca uwagę, jest wyrządzenie szkód w środowisku naturalnym. Do jego zanieczyszczenia może dojść zarówno w wyniku awarii, z jaką mieliśmy do czynienia w Warszawie pod koniec sierpnia, jak i bardziej prozaicznych wypadków jak uszkodzenie systemu klimatyzacji, czy też nawet wypadku środka transportu. Polisy odpowiedzialności cywilnej można rozszerzyć co prawda o klauzule środowiskowe, ale obejmują one wyłącznie odpowiedzialność cywilną podmiotu. Oznacza to, że mogą pokryć odszkodowania dla osób poszkodowanych w wyniku wycieku niebezpiecznych substancji, ale nie zapewniają środków na przywrócenie równowagi biologicznej skażonego obszaru. Temu służą specjalistyczne ubezpieczenia środowiskowe.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

Pracownicy budżetówki wściekli. Podwyżek na horyzoncie nie widać

W 2025 roku urzędnikom i służbom mundurowym w Polsce pensje mają wzrosnąć jedynie o 4,1%. Są to dane z dokumentu ministra finansów, do którego dotarł "Dziennik Gazeta Prawna". 

REKLAMA

Ta grupa nie zapłaci PIT od otrzymanych nagród pieniężnych. Sprawdź szczegóły

Nagrody otrzymane przez Powstańców Warszawskich albo ich małżonków w 2024 r., na podstawie uchwały Rady m.st. Warszawy, nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zmiany w klasyfikacji budżetowej. Znamy szczegóły projektu

Przygotowane przez Ministerstwo Finansów rozporządzenie ma dostosować klasyfikację budżetową do ostatnich zmian w prawie. Pojawi się m.in. nowy rozdział „85518 Świadczenie wspierające”. Co jeszcze się zmieni?

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników Służby Więziennej

1 maja 2024 r. weszły w życie dwa nowe rozporządzenia dotyczące uposażeń funkcjonariuszy Służby Więziennej.  Ile aktualnie wynoszą uposażenia zasadnicze i dodatki za stopień? 

Wzrost wynagrodzeń dla pracowników jednostek budżetowych działających w zakresie rolnictwa

Wzrosły stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach budżetowych działających w zakresie rolnictwa. Chodzi o pracowników Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Warszawie i okręgowych stacji chemiczno-rolniczych oraz Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników samorządowych kolegiów odwoławczych

Wzrosły minimalne i maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego pracowników biur samorządowych kolegiów odwoławczych. Ile aktualnie wynoszą? Od kiedy obowiązują nowe przepisy?

Urlop rodzicielski dla ojca w trakcie wychowawczego matki

W jakim terminie należy wykorzystać urlop rodzicielski? Czy ojciec może skorzystać z 9-tygodniowej części takiego urlopu podczas urlopu wychowawczego matki?

REKLAMA