Pracodawca może nakazać pracownikowi wykorzystanie urlopu wypoczynkowego w okresie biegnącego wypowiedzenia umowy o pracę (art. 1671 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy; dalej: k.p.). Dotyczy to jednak tylko wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika lub pracodawcę. W razie rozwiązywania umowy o pracę za porozumieniem stron wykorzystanie urlopu w pozostałym do dnia zakończenia zatrudnienia okresie pracy należy uzgodnić z pracownikiem (najlepiej już w samej treści porozumienia) - ponieważ pracodawca nie może jednostronnie narzucić obowiązku „wybrania" urlopu w okresie od zawarcia porozumienia do rozwiązania umowy. Nie jest to bowiem okres wypowiedzenia.
Jeżeli pracownica wykorzysta cały przysługujący jej urlop, wtedy pracodawca nie będzie zobowiązany do wypłacenia jej ekwiwalentu. Pracodawca może narzucić termin wykorzystania urlopu tylko w dwóch przypadkach:
reklama
reklama
- w okresie wypowiedzenia umowy o pracę (art. 1671 k.p.),
- do końca września następnego roku kalendarzowego w odniesieniu do urlopu niewykorzystanego w roku ubiegłym (art. 168 k.p.).
Z pytania wywnioskować można, że rozliczeniu podlega jedynie urlop tegoroczny; pracownica nie ma niewykorzystanego urlopu z lat ubiegłych. Pracodawca musi dokonać rozliczenia urlopu w wymiarze proporcjonalnym do okresu jej pracy w tym roku, przy uwzględnieniu przebywania na urlopie wychowawczym.
Zobacz również: Ekwiwalent za niewykorzystany urlop kierowników urzędów
Kodeks pracy wymienia w art. 1552 okresy nieobecności, po upływie których powracający do pracy pracownik ma prawo do urlopu odpowiednio obniżonego.
Na podstawie tego przepisu urlop proporcjonalny przysługuje m.in. pracownikowi powracającemu do pracy u dotychczasowego pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego po trwającym co najmniej miesiąc okresie:
- urlopu bezpłatnego,
- urlopu wychowawczego,
- odbywania zasadniczej służby wojskowej lub jej form zastępczych, okresowej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego albo ćwiczeń wojskowych,
- tymczasowego aresztowania,
- odbywania kary pozbawienia wolności,
- nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy. Jeżeli okresy te przypadają po nabyciu przez pracownika prawa do urlopu w danym roku kalendarzowym, wymiar urlopu pracownika powracającego do pracy w ciągu tego samego roku kalendarzowego ulega proporcjonalnemu obniżeniu, chyba że przed rozpoczęciem tego okresu pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze. Od początku października 2013 r. zasada ta nie dotyczy jednak urlopu wychowawczego.