REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot utraconych przez gminy dochodów w podatku od nieruchomości w 2017 r.

Zwrot utraconych przez gminy dochodów w podatku od nieruchomości w 2017 r.
Zwrot utraconych przez gminy dochodów w podatku od nieruchomości w 2017 r.
Mielno Holding – Firmus Group

REKLAMA

REKLAMA

Nowe regulacje, które wejdą w życie 1 stycznia 2017 r., dają możliwość stosowania zwrotu utraconych przez gminy dochodów, w związku ze stosowaniem zwolnień z podatku od nieruchomości dla znajdujących się w parkach narodowych lub rezerwatach przyrody i służących bezpośrednio i wyłącznie osiąganiu celów z zakresu ochrony przyrody: gruntów położonych na obszarach objętych ochroną ścisłą, czynną lub krajobrazową, a także budynków i budowli trwale związanych z gruntem.

Zmiany w tym zakresie przewiduje rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 28 października 2016 r. w sprawie zwrotu utraconych przez gminy dochodów z tytułu zwolnienia z podatku od nieruchomości w parkach narodowych,  rezerwatach przyrody oraz przedsiębiorców o statusie centrum badawczo-rozwojowego, które ma wejść w życie z 1 stycznia 2017 r.

REKLAMA

Projektowane rozporządzenie związane jest ze zmianą zakresu zwolnienia z podatku od nieruchomości określonego w art. 7 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, wprowadzoną ustawą z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1045). Zmiana przepisu polegała na ograniczeniu przypadków zwolnienia z podatku od nieruchomości dla przedmiotów opodatkowania znajdujących się w parkach narodowych lub rezerwatach przyrody do takich, które służą nie tylko bezpośrednio, ale i wyłącznie osiąganiu celów z zakresu ochrony przyrody.

REKLAMA

Na podstawie art. 55 ust. 1 ww. ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw, obowiązujące rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwrotu utraconych przez gminy dochodów z tytułu zwolnienia z podatku od nieruchomości w parkach narodowych, rezerwatach przyrody oraz przedsiębiorców o statusie centrum badawczo-rozwojowego, zachowuje moc nie dłużej niż 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy zmieniającej, tj. do dnia 1 stycznia 2017 r.

W związku z powyższym konieczne było wydanie nowego rozporządzenia uwzględniającego zawężenie zakresu zwolnienia z podatku od nieruchomości w parkach narodowych, rezerwatach przyrody: gruntów oraz budynków i budowli, z tytułu którego gminom przysługuje zwrot za utracone dochody.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W rozporządzeniu przewiduje się m.in. wprowadzenie obowiązku wykazywania dla gruntów położonych w parkach narodowych i rezerwatach przyrody, podstawy prawnej objęcia obszarów ochroną ścisłą, czynną lub krajobrazową.

Unormowano kwestię budzącą wątpliwość wojewodów, dotyczącą wydawania decyzji w sprawie odmowy zwrotu utraconych przez gminy dochodów. W orzecznictwie wskazuje się, że negatywna weryfikacja wniosku powinna nastąpić w formie decyzji administracyjnej. Z uwagi na to, iż w praktyce nie wszyscy wojewodowie wydają w tym zakresie decyzję postanowiono unormować tryb postępowania w tej sprawie.

W projektowanym rozporządzeniu wskazano nowy zakres zwolnienia z podatku od nieruchomości dla znajdujących się w parkach narodowych lub rezerwatach przyrody: gruntów położonych na obszarach objętych ochroną ścisłą, czynną lub krajobrazową, a także budynków i budowli trwale z gruntem związanych określający, że mają one służyć nie tylko bezpośrednio, ale i wyłącznie osiąganiu celów z zakresu ochrony przyrody.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Powołano zwolnienie z podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców o statusie centrum badawczo-rozwojowego, uzyskanym na zasadach określonych w przepisach o niektórych formach wspierania dzielności innowacyjnej, w odniesieniu do przedmiotów opodatkowania zajętych na cele prowadzonych badań i prac rozwojowych, którego zapis nie uległ zmianie w stosunku do obowiązującego rozporządzenia.

W rozporządzeniu ujęto tryb zwrotu z budżetu państwa utraconych przez gminę dochodów. Wskazano, że zwrot utraconych dochodów z tytułu ww. zwolnień z podatku od nieruchomości następuje na wniosek gminy, a jego wzór określa załącznik do rozporządzenia (wzór wniosku prezentujemy na końcu artykułu). Dodatkowo, określono zakres danych wykazywanych we wniosku, zachowując wymagania, co do podania podstawy opodatkowania, stawki podatku oraz wysokości utraconych dochodów. Dodano nowy obowiązek dotyczący wskazywania dla gruntów położonych w parkach narodowych i rezerwatach przyrody, podstawy prawnej objęcia obszarów ochroną ścisłą, czynną lub krajobrazową. Utrzymano obowiązujące obecnie terminy na złożenie wniosku i korekty wniosku oraz zachowano ich wyłączenie wobec tych wniosków oraz korekt wniosków, które są składane w związku z korektą deklaracji złożonej przez podatnika oraz w związku z wydaniem przez organ podatkowy nowej decyzji. Uregulowano tryb postępowania z wnioskami złożonymi po terminie przewidując, w takim przypadku ich pozostawienie bez rozpatrzenia.

Zachowując obowiązujące rozwiązanie wskazano, że weryfikacji prawidłowości sporządzanych wniosków pod względem rachunkowym i formalnym dokonuje wojewoda, który w przypadku stwierdzenia we wniosku braków lub błędów wzywa gminę do ich usunięcia w terminie 7 dni, a ich nieusunięcie powoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia.

Unormowano tryb postępowania w przypadku odmowy zwrotu utraconych przez gminy dochodów w wysokości wskazanej we wniosku. Określono, że w takiej sytuacji wojewoda wydaje decyzję.


Określono terminy i formę zwrotu utraconych przez gminę dochodów, tj. przekazywanie środków na rachunek bankowy gminy w terminie do dnia 31 sierpnia roku następującego po roku za który sporządzono wniosek lub korektę wniosku. Dla wniosków i korekt wniosków składanych po upływie terminów wskazanych w rozporządzeniu, termin ten liczony jest do dnia 31 sierpnia roku następującego po roku, w którym zostały złożone.

Z uwagi na utratę mocy obowiązującego rozporządzenia przypadającego na dzień 1 stycznia 2017 r., a także zgodność z terminami określonymi uchwałą Rady Ministrów z dnia 18 lutego 2014 r. w sprawie zaleceń ujednolicenia terminów wejścia w życie niektórych aktów normatywnych, przewiduje się, że rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.

WNIOSEK O ZWROT UTRACONYCH DOCHODÓW Z TYTUŁU ZWOLNIENIA Z PODATKU OD NIERUCHOMOŚCI
W PARKACH NARODOWYCH LUB REZERWATACH PRZYRODY ORAZ PRZEDSIĘBIORCÓW O STATUSIE CENTRUM BADAWCZO-ROZWOJOWEGO

Skutki ustawowego zwolnienia z podatku od nieruchomości, określonego w art. 7 ust. 1 pkt 8 i ust. 2 pkt 5a ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 716, z późn.zm.)

za rok .........................

Nazwa gminy

WOJEWODA

…………………………

Nazwa powiatu

Nazwa województwa

Symbole (wg GUS)

WOJEWÓDZTWO

POWIAT

GMINA

RODZAJ GMINY

Stawka podatku od nieruchomości

Kwota zwolnienia w pełnych złotych

(kol. 3 x kol. 4)

WYSZCZEGÓLNIENIE

W okresie

od ..............

do ..............

Podstawa opodatkowania

1

2

3

4

5

I. PARKI NARODOWE

1)

…………………………………….

a) grunty wchodzące w skład obszarów objętych ochroną ścisłą, czynną lub krajobrazową

………………………………………………
(podstawa prawna objęcia obszarów ochroną)

b) budynki

c) budowle

2)

…………………………………….

a) grunty wchodzące w skład obszarów objętych ochroną ścisłą, czynną lub krajobrazową

………………………………………………
(podstawa prawna objęcia obszarów ochroną)

b) budynki

c) budowle

II. REZERWATY PRZYRODY

1)

 ……………………………………

a) grunty wchodzące w skład obszarów objętych ochroną ścisłą, czynną lub krajobrazową

………………………………………………
(podstawa prawna objęcia obszarów ochroną)

b) budynki

c) budowle

2)

 …………………………

a) grunty wchodzące w skład obszarów objętych ochroną ścisłą, czynną lub krajobrazową

………………………………………………
(podstawa prawna objęcia obszarów ochroną)

b) budynki

c) budowle

III. PRZEDSIĘBORCY O STATUSIE CENTRUM BADAWCZO-ROZWOJOWEGO

1)

………..……………….

a) grunty

b) budynki

c) budowle

2)

……………..……….

a) grunty

b) budynki

c) budowle

IV. OGÓŁEM (I+II+III)

X

X

X

...........................................                                                                                                     ……..…………….........................

(główny księgowy/skarbnik)                                                                                                  (wójt, burmistrz, prezydent miasta)

nr telefonu .........................

............................................

(rok, miesiąc, dzień)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe dla nauczycieli. Wypłata do końca sierpnia – jakie wyrównanie

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli powinno zostać wypłacone do końca sierpnia 2024 r. Świadczenie to przysługuje nauczycielom, którzy byli zatrudnieniu w pełnym wymiarze zajęć przez cały rok szkolny 2023/2024. Świadczenie urlopowe dla nauczycieli reguluje art. 53 ust 1a ustawy  – Karta Nauczyciela.

Rusza program "Pierwszy Dzienny Opiekun w Gminie". Samorządy mogą składać wnioski do 30 sierpnia

W czwartek, 25 lipca odbyła się konferencja z udziałem wiceministry rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandry Gajewskiej. Tematem konferencji był nowy program dla gmin bez opieki żłobkowej w ramach Aktywnego Malucha – "Pierwszy Dzienny Opiekun w Gminie". Wnioski można składać do 30 sierpnia.

ZUS przestawił się na mLegitymacje. Jak z nich korzystać?

Elektroniczna mLegitymacja to duże ułatwienie dla emerytów i rencistów. Można z niej korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. telefonie. Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, iż prawie 800 tysięcy seniorów porzuciło plastik.

Świadczenie „Aktywny rodzic” i inne nowości w klasyfikacji budżetowej

23 lipca 2024 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 15 lipca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

82 mln zł środków na dofinansowania do remontów dróg samorządowych na 2025 r. w województwie śląskim

W środę, 24 lipca wojewoda śląski Marek Wójcik poinformował, o tym, że rusza nabór na dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na przyszły rok. W województwie lubelskim nabór ruszy w piątek, 26 lipca. Środki z dofinansowania mogą zostać przeznaczone na remonty dróg powiatowych i gminnych, a także na inne inwestycje, które zwiększą bezpieczeństwo ruchu.

5 000 zł na jedno koło gospodyń wiejskich i prawo do dofinansowania dla wszystkich kół gospodyń wiejskich z gmin, w których frekwencja w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych przekroczyła 60 proc. W Dzienniku Ustaw ukazała się już nowelizacja

W Dzienniku Ustaw ukazała się nowelizacja rozporządzenia dotycząca prawa do dofinansowania dla kół gospodyń wiejskich z gmin,  w których frekwencja w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych przekroczyła 60 proc. Dofinansowanie będzie przysługiwało nie tylko kołom wpisanym do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich.

W 2024 roku przeciętny pracownik skorzysta z nawet 35 dni urlopu oraz dodatkowych zwolnień z pracy. Co z urlopem w 2025 r.

W ostatnim czasie do kodeksu pracy wprowadzono wiele nowych rozwiązań, dzięki którym pracownicy mogą uzyskać dodatkowe dni wolne od pracy. Chodzi m.in. o wprowadzenie dodatkowych pięciu dni urlopu opiekuńczego. Sprawdź, jakie jeszcze dodatkowe zwolnienia i urlopy przysługują pracownikom, ile są płatne oraz jak je uzyskać.

Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

REKLAMA

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

REKLAMA