REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot utraconych przez gminy dochodów w podatku od nieruchomości w 2017 r.

Zwrot utraconych przez gminy dochodów w podatku od nieruchomości w 2017 r.
Zwrot utraconych przez gminy dochodów w podatku od nieruchomości w 2017 r.
Mielno Holding – Firmus Group

REKLAMA

REKLAMA

Nowe regulacje, które wejdą w życie 1 stycznia 2017 r., dają możliwość stosowania zwrotu utraconych przez gminy dochodów, w związku ze stosowaniem zwolnień z podatku od nieruchomości dla znajdujących się w parkach narodowych lub rezerwatach przyrody i służących bezpośrednio i wyłącznie osiąganiu celów z zakresu ochrony przyrody: gruntów położonych na obszarach objętych ochroną ścisłą, czynną lub krajobrazową, a także budynków i budowli trwale związanych z gruntem.

Zmiany w tym zakresie przewiduje rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 28 października 2016 r. w sprawie zwrotu utraconych przez gminy dochodów z tytułu zwolnienia z podatku od nieruchomości w parkach narodowych,  rezerwatach przyrody oraz przedsiębiorców o statusie centrum badawczo-rozwojowego, które ma wejść w życie z 1 stycznia 2017 r.

REKLAMA

Projektowane rozporządzenie związane jest ze zmianą zakresu zwolnienia z podatku od nieruchomości określonego w art. 7 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, wprowadzoną ustawą z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1045). Zmiana przepisu polegała na ograniczeniu przypadków zwolnienia z podatku od nieruchomości dla przedmiotów opodatkowania znajdujących się w parkach narodowych lub rezerwatach przyrody do takich, które służą nie tylko bezpośrednio, ale i wyłącznie osiąganiu celów z zakresu ochrony przyrody.

REKLAMA

Na podstawie art. 55 ust. 1 ww. ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw, obowiązujące rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwrotu utraconych przez gminy dochodów z tytułu zwolnienia z podatku od nieruchomości w parkach narodowych, rezerwatach przyrody oraz przedsiębiorców o statusie centrum badawczo-rozwojowego, zachowuje moc nie dłużej niż 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy zmieniającej, tj. do dnia 1 stycznia 2017 r.

W związku z powyższym konieczne było wydanie nowego rozporządzenia uwzględniającego zawężenie zakresu zwolnienia z podatku od nieruchomości w parkach narodowych, rezerwatach przyrody: gruntów oraz budynków i budowli, z tytułu którego gminom przysługuje zwrot za utracone dochody.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W rozporządzeniu przewiduje się m.in. wprowadzenie obowiązku wykazywania dla gruntów położonych w parkach narodowych i rezerwatach przyrody, podstawy prawnej objęcia obszarów ochroną ścisłą, czynną lub krajobrazową.

Unormowano kwestię budzącą wątpliwość wojewodów, dotyczącą wydawania decyzji w sprawie odmowy zwrotu utraconych przez gminy dochodów. W orzecznictwie wskazuje się, że negatywna weryfikacja wniosku powinna nastąpić w formie decyzji administracyjnej. Z uwagi na to, iż w praktyce nie wszyscy wojewodowie wydają w tym zakresie decyzję postanowiono unormować tryb postępowania w tej sprawie.

W projektowanym rozporządzeniu wskazano nowy zakres zwolnienia z podatku od nieruchomości dla znajdujących się w parkach narodowych lub rezerwatach przyrody: gruntów położonych na obszarach objętych ochroną ścisłą, czynną lub krajobrazową, a także budynków i budowli trwale z gruntem związanych określający, że mają one służyć nie tylko bezpośrednio, ale i wyłącznie osiąganiu celów z zakresu ochrony przyrody.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Powołano zwolnienie z podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców o statusie centrum badawczo-rozwojowego, uzyskanym na zasadach określonych w przepisach o niektórych formach wspierania dzielności innowacyjnej, w odniesieniu do przedmiotów opodatkowania zajętych na cele prowadzonych badań i prac rozwojowych, którego zapis nie uległ zmianie w stosunku do obowiązującego rozporządzenia.

W rozporządzeniu ujęto tryb zwrotu z budżetu państwa utraconych przez gminę dochodów. Wskazano, że zwrot utraconych dochodów z tytułu ww. zwolnień z podatku od nieruchomości następuje na wniosek gminy, a jego wzór określa załącznik do rozporządzenia (wzór wniosku prezentujemy na końcu artykułu). Dodatkowo, określono zakres danych wykazywanych we wniosku, zachowując wymagania, co do podania podstawy opodatkowania, stawki podatku oraz wysokości utraconych dochodów. Dodano nowy obowiązek dotyczący wskazywania dla gruntów położonych w parkach narodowych i rezerwatach przyrody, podstawy prawnej objęcia obszarów ochroną ścisłą, czynną lub krajobrazową. Utrzymano obowiązujące obecnie terminy na złożenie wniosku i korekty wniosku oraz zachowano ich wyłączenie wobec tych wniosków oraz korekt wniosków, które są składane w związku z korektą deklaracji złożonej przez podatnika oraz w związku z wydaniem przez organ podatkowy nowej decyzji. Uregulowano tryb postępowania z wnioskami złożonymi po terminie przewidując, w takim przypadku ich pozostawienie bez rozpatrzenia.

Zachowując obowiązujące rozwiązanie wskazano, że weryfikacji prawidłowości sporządzanych wniosków pod względem rachunkowym i formalnym dokonuje wojewoda, który w przypadku stwierdzenia we wniosku braków lub błędów wzywa gminę do ich usunięcia w terminie 7 dni, a ich nieusunięcie powoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia.

Unormowano tryb postępowania w przypadku odmowy zwrotu utraconych przez gminy dochodów w wysokości wskazanej we wniosku. Określono, że w takiej sytuacji wojewoda wydaje decyzję.


Określono terminy i formę zwrotu utraconych przez gminę dochodów, tj. przekazywanie środków na rachunek bankowy gminy w terminie do dnia 31 sierpnia roku następującego po roku za który sporządzono wniosek lub korektę wniosku. Dla wniosków i korekt wniosków składanych po upływie terminów wskazanych w rozporządzeniu, termin ten liczony jest do dnia 31 sierpnia roku następującego po roku, w którym zostały złożone.

Z uwagi na utratę mocy obowiązującego rozporządzenia przypadającego na dzień 1 stycznia 2017 r., a także zgodność z terminami określonymi uchwałą Rady Ministrów z dnia 18 lutego 2014 r. w sprawie zaleceń ujednolicenia terminów wejścia w życie niektórych aktów normatywnych, przewiduje się, że rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.

WNIOSEK O ZWROT UTRACONYCH DOCHODÓW Z TYTUŁU ZWOLNIENIA Z PODATKU OD NIERUCHOMOŚCI
W PARKACH NARODOWYCH LUB REZERWATACH PRZYRODY ORAZ PRZEDSIĘBIORCÓW O STATUSIE CENTRUM BADAWCZO-ROZWOJOWEGO

Skutki ustawowego zwolnienia z podatku od nieruchomości, określonego w art. 7 ust. 1 pkt 8 i ust. 2 pkt 5a ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 716, z późn.zm.)

za rok .........................

Nazwa gminy

WOJEWODA

…………………………

Nazwa powiatu

Nazwa województwa

Symbole (wg GUS)

WOJEWÓDZTWO

POWIAT

GMINA

RODZAJ GMINY

Stawka podatku od nieruchomości

Kwota zwolnienia w pełnych złotych

(kol. 3 x kol. 4)

WYSZCZEGÓLNIENIE

W okresie

od ..............

do ..............

Podstawa opodatkowania

1

2

3

4

5

I. PARKI NARODOWE

1)

…………………………………….

a) grunty wchodzące w skład obszarów objętych ochroną ścisłą, czynną lub krajobrazową

………………………………………………
(podstawa prawna objęcia obszarów ochroną)

b) budynki

c) budowle

2)

…………………………………….

a) grunty wchodzące w skład obszarów objętych ochroną ścisłą, czynną lub krajobrazową

………………………………………………
(podstawa prawna objęcia obszarów ochroną)

b) budynki

c) budowle

II. REZERWATY PRZYRODY

1)

 ……………………………………

a) grunty wchodzące w skład obszarów objętych ochroną ścisłą, czynną lub krajobrazową

………………………………………………
(podstawa prawna objęcia obszarów ochroną)

b) budynki

c) budowle

2)

 …………………………

a) grunty wchodzące w skład obszarów objętych ochroną ścisłą, czynną lub krajobrazową

………………………………………………
(podstawa prawna objęcia obszarów ochroną)

b) budynki

c) budowle

III. PRZEDSIĘBORCY O STATUSIE CENTRUM BADAWCZO-ROZWOJOWEGO

1)

………..……………….

a) grunty

b) budynki

c) budowle

2)

……………..……….

a) grunty

b) budynki

c) budowle

IV. OGÓŁEM (I+II+III)

X

X

X

...........................................                                                                                                     ……..…………….........................

(główny księgowy/skarbnik)                                                                                                  (wójt, burmistrz, prezydent miasta)

nr telefonu .........................

............................................

(rok, miesiąc, dzień)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. [Projekt rozporządzenia]

Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Projekt rozporządzenia w środę trafił do uzgodnień i opiniowania.

W budżecie państwa nie ma miejsca na wolną Wigilię?

Minister finansów Andrzej Domański ocenił pomysł wolnej Wigilii jako złe rozwiązanie dla polskiej gospodarki i budżetu państwa. Jaki jest koszt wolnej Wigilii? 

Od 1 stycznia 2025 roku w wielu gminach wyższy podatek za grunty i nieruchomości

Już niedługo w Polsce wyższa stawka podatku od nieruchomości. Od 1 stycznia 2025 roku w wielu gminach w Polsce obowiązywać będzie nowa, wyższa stawka podatku od nieruchomości. Prawdopodobnie wtedy też wejdzie w życie nowa regulacja dot. sposobu naliczania podatku od garaży znajdujących się w budynkach mieszkalnych.

Prawie 42 mln euro z UE dla 25 samorządów z województwa łódzkiego

Gminy zrzeszone w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Piotrków - Bełchatów - Radomsko otrzymają prawie 42 mln euro na projekty w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Pieniądze zyska aż 25 samorządów, a zrealizowane cele maja służyć mieszkańcom. 

REKLAMA

1000 zł dodatku motywacyjnego dla kolejnej grupy pracowników? Związkowcy apelują. Co na to resort pracy?

1000 zł dodatku motywacyjnego wyłącznie dla pracowników pomocy społecznej nie satysfakcjonuje związkowców. Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej skierowała do Sejmu petycję w sprawie objęcia dodatkiem motywacyjnym wszystkich pracowników realizujących zadania w zakresie wypłaty świadczeń.

Finasowanie bazy danych odpadowych. Co planuje rząd?

Projekt noweli ustawy o odpadach to temat środowego posiedzenia Rady Ministrów. Co przewiduje projekt?  

Minimalne wynagrodzenie pracowników samorządowych w I kategorii zaszeregowania wynosi 4000 zł, II – 4050 zł, III – 4100 zł, IV – 4150 zł, V – 4200 zł... a w XX – 6200 zł. Jednolity tekst rozporządzenia w Dzienniku Ustaw

Opublikowano jednolity tekst rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Uwzględniono w nim zarówno minimalne wynagrodzenie pracowników samorządowych w I kategorii zaszeregowania wynosi 4000 zł, II – 4050 zł, III – 4100 zł, IV – 4150 zł, V – 4200 zł... a w XX – 6200 zł, jak i zmiany w tabelach stanowisk.

Ponad 878 mln zł na dofinansowanie na rozwój e-usług publicznych

Ponad 878 mln zł na dofinansowanie na rozwój e-usług publicznych. Kto może starać się o dofinansowanie? Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poinformował w poniedziałek, że Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) ogłosiło nowy nabór w ramach programu „Wysoka jakość i dostępność e-usług publicznych”

REKLAMA

Zarządzanie budżetem samorządów na starych zasadach – ale z małymi zmianami – do 2029 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

Zarządzanie budżetem samorządów na starych zasadach, ale z małymi zmianami, do 2029 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Od 1 stycznia 2025 r. wyższa opłata reklamowa. Część stała opłaty reklamowej wzrośnie do 3,72 zł. Kto zapłaci?

Od 1 stycznia 2025 r. wyższa opłata reklamowa. Część stała opłaty reklamowej wzrośnie do 3,72 zł. Kto zapłaci? Podwyższeniu ulegnie także stawka części zmiennej opłaty reklamowej. Ile wynosić będą opłaty reklamowe za umieszczone tablice i urządzenia reklamowe?

REKLAMA