reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > VAT > Stosowanie dwóch proporcji do dokonywanych zakupów

Stosowanie dwóch proporcji do dokonywanych zakupów

Jesteśmy samorządową instytucją kultury. Na 2016 r. obliczyliśmy preproporcję na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów w wysokości 66% oraz proporcję, o której mowa w art. 90 ustawy o VAT, w wysokości 82%. Czy w tej sytuacji możemy odliczać od dokonywanych zakupów 55% (66% × 82%) VAT?

Nie, uważam, że w tej sytuacji nie można stosować łącznej proporcji 55%, lecz trzeba odrębnie stosować dwie proporcje – najpierw preproporcję w celu obliczenia kwoty podatku naliczonego, a następnie proporcję w celu ustalenia, jaka część kwoty podatku naliczonego podlega odliczeniu.

Od 1 stycznia 2016 r. obowiązują przepisy określające zasady dokonywania odliczeń częściowych w przypadkach, w których podatnicy dokonują zakupów towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza (art. 86 ust. 2a–2h ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług; dalej: ustawa o VAT). Takie odliczenia są dokonywane z uwzględnieniem nowego rodzaju proporcji, nazwanej często preproporcją, prewspółczynnikiem czy prestrukturą. Przepisy te stosuje się niezależnie od przepisów o odliczeniach częściowych, o których mowa w art. 90 ustawy o VAT.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

W konsekwencji niektórzy podatnicy mają obecnie obowiązek stosowania dwóch proporcji – tj. preproporcji, o której mowa w art. 86 ust. 2a–2h ustawy o VAT, oraz proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o VAT.

W takich przypadkach nie jest możliwe sprowadzenie dwóch proporcji do jednej (i zaokrąglenia otrzymanego wyniku), ponieważ nie przewidują tego przepisy. Moim zdaniem, w sytuacji opisanej w pytaniu samorządowa instytucja kultury nie może więc zastosować łącznej proporcji 55%, lecz musi odrębnie stosować dwie proporcje. Najpierw należy ustalić preproporcję w celu obliczenia kwoty podatku naliczonego, a potem proporcję do ustalenia, jaka część podatku naliczonego podlega odliczeniu.

Przykład

Jednostka obliczyła na 2016 r. preproporcję w wysokości 66% oraz proporcję, o której mowa w art. 90 ustawy o VAT, w wysokości 82%. Za kwotę 1600 zł netto + 368 zł VAT jednostka dokonała zakupu towaru, który będzie wykorzystywany zarówno do celów opodatkowanej, jak i zwolnionej działalności gospodarczej, jak również do celów innych niż działalność gospodarcza. W tej sytuacji kwotę podatku naliczonego stanowi 242,88 zł (368 zł × 66%), z czego jednostka może odliczyć 199,16 zł (242,88 zł × 82%). Nie jest w tej sytuacji prawidłowe odliczenie 55% z 368 zł, tj. 202,40 zł.

TOMASZ KRYWAN

 prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor wielu publikacji z zakresu podatków

PODSTAWA PRAWNA

● art. 86 ust. 2a–2h ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 1649)

Polecamy serwis: Podatki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 08.12.2016

Autor:

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa

Zdjęcia

VAT
VAT

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama