| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > VAT > Sprzedaż używanych mebli przez gminę - stawka VAT

Sprzedaż używanych mebli przez gminę - stawka VAT

Gmina planuje sprzedać meble kupione w 2012 r. bez prawa do odliczenia. Jaką stawkę VAT należy zastosować?

Przyjmuje się, że w związku ze sprzedażą niektórych składników majątku gminy nie działają w charakterze podatników VAT. W konsekwencji, sprzedaż ta nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Dotyczy to sprzedaży składników majątku, które były wykorzystywane wyłącznie do celów, które stanowią działalność publicznoprawną gmin (np. sprzedaży fotoradarów – zob. np. interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 14 września 2015 r., sygn. ITPP2/443-639/15/AD).

Przyjęcie takiego stanowiska oznaczałoby, że w części, w jakiej meble, o których mowa w pytaniu, były wykorzystywane wyłącznie do celów, które stanowią działalność publicznoprawną gminy, sprzedaż nie podlega opodatkowaniu VAT. Natomiast w pozostałej części sprzedaż przez gminę tych mebli powinna zostać opodatkowana według stawki 23% VAT.

Tomasz Krywan, prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor wielu publikacji z zakresu podatków

PODSTAWA PRAWNA

• art. 15 ust. 6, art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1, art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 710; ost.zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 1052)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »