| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Ewidencja > Likwidacja pozostałych środków trwałych - dokumentowanie

Likwidacja pozostałych środków trwałych - dokumentowanie

W polityce rachunkowości jednostki nie zapisano wyraźnie, jaki dowód powinien być używany przy likwidacji pozostałych środków trwałych. W jednostce przyjęto zwyczajowo, że likwidacja środków trwałych jest dokumentowana dowodem LT – „Likwidacja środka trwałego”, a likwidacja wyposażenia – tylko protokołem faktycznej likwidacji. Czy taki sposób jest prawidłowy i można go przyjąć w polityce rachunkowości?

Sposób dokumentowania likwidacji środków trwałych i pozostałych środków nie zależy od kategorii aktywów, ale od tego, czy fizyczna likwidacja pokrywa się z postawieniem w stan likwidacji. Postawienie w stan likwidacji oznacza zdjęcie środka trwałego (pozostałego środka trwałego) z bilansowej ewidencji księgowej i jest dokumentowane zwyczajowo odpowiednio dowodami wewnętrznymi: LT – „Likwidacja środka trwałego” lub LN – „Likwidacja pozostałego środka trwałego”.

Zobacz: Plan finansowy

Jeśli postawienie w stan likwidacji jest równoczesne z fizyczną likwidacją, do LT/LN załącza się protokół fizycznej likwidacji lub inny dowód ją potwierdzający (np. pokwitowanie z punktu zbiórki złomu). Jeżeli fizyczna likwidacja następuje w innym okresie sprawozdawczym (miesiącu) niż postawienie w stan likwidacji, dowody LT/LN są podstawą do zdjęcia wartości środków trwałych (pozostałych środków trwałych) z ewidencji bilansowej środków trwałych i wprowadzenia ich do ewidencji pozabilansowej, na konto odpowiednie do ewidencjonowania wartości środków trwałych w likwidacji. Z ewidencji pozabilansowej zdejmuje się wartość składników majątkowych pod datą ich fizycznej likwidacji, potwierdzoną odpowiednim dowodem.

Oprac. Izabela Motowilczuk

były wieloletni inspektor kontroli

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK