REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Terminy w sprawozdawczości jednostek samorządowych - październik 2014

Za wrocławską RIO prezentujemy najważniejsze terminy sprawozdawczości w jednostkach samorządu terytorialnego.

PFRON w 2015 roku z osobowością prawną

Nowe przepisy mają zachować osobowość prawną Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Tym samym PFRON od początku stycznia nie zostałby przekształcony w wyodrębniony rachunek bankowy.

"Rzeczywista liczba uczniów" - wyjaśnienia MEN

Przez rzeczywistą liczbę uczniów, którym szkoła ze środków dotacji celowej zapewniła podręczniki, materiały edukacyjne lub materiały ćwiczeniowe, należy rozumieć liczbę uczniów, którzy rozpoczną edukację w roku szkolnym, za który naliczana jest dotacja (w przypadku klas pierwszych – w roku szkolnym 2014/2015). Takie stanowisko reprezentuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Nowe przepisy Prawa zamówień publicznych w październiku 2014

Nowelizacja ustawy - Prawo zamówień publicznych wejdzie w życie 19 października 2014 r. Celem nowelizacji jest podniesienie standardów jakości realizowanych zamówień publicznych.

REKLAMA

Zwolnienie z opłat na autostradach dla służb mundurowych

Prezydent podpisał nowelę ustawy o drogach publicznych. Zgodnie z nowym przepisami wszystkie pojazdy służb mundurowych, specjalnych i ratowniczych będą zwolnione z opłaty elektronicznej za przejazd autostradami.

Kryterium ceny należy uzasadnić

Prezydent podpisał nowelę Prawa zamówień publicznych. Zgodnie z nowymi przepisami zamawiający, który ogłasza przetarg i ustali cenę jako wyłączne kryterium, będzie musiał uzasadnić taką decyzję.

Nowe zasady finansowania pieczy zastępczej

Do tej pory koszty pobytu dzieci objętych pieczą zastępczą ponosił starosta lub - również finansowana przez powiat - placówka opiekuńczo-wychowawcza, w której przebywa dziecko. Od teraz pobyt dziecka będzie finansował ten powiat, na terenie którego przyszło ono na świat.

Rząd negatywnie ocenił poselski projekt zmian w "janosikowym"

Poselski projekt zmian w janosikowym przewiduje m.in. zmianę zasad ustalania wpłat województw do budżetu państw i w efekcie obniżenie ich w stosunku do obecnie obowiązujących przepisów. Posłowie zaproponowali też zmianę zasad podziału części regionalnej subwencji (95 proc. wpłat) między województwa, w których dochody podatkowe, powiększone o część wyrównawczą subwencji ogólnej w przeliczeniu na jednego mieszkańca będą niższe od analogicznych dochodów podatkowych wszystkich województw.

REKLAMA

Finansowanie pieczy zastępczej do zmiany

Zmiany w sposobie finansowania pieczy zastępczej wprowadziła nowelizacja ustawy o pieczy zastępczej, która weszła w życie 8 sierpnia 2014 r.

Większe wydatki na biezpieczeństwo w 2015 roku

Z projektu ustawy budżetowej wynika m.in., że priorytetowymi zadaniami dla resortu spraw wewnętrznych będzie bezpieczeństwo zewnętrznej granicy UE i na terytorium Polski. Inne istotne zadania to poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz zwalczanie przestępczości.

Wysokość subwencji oświatowej w 2015 roku

Wysokość subwencji oświatowej w 2015 roku to 40 mld 377 mln zł. Tak wynika z projektu budżetu na przyszły rok.

Wynagrodzenia w budżetówce w 2015 roku bez zmian

Wynagrodzenia w sferze budżetowej od 2015 roku nie ulegną odmrożeniu. Tak wynika z projektu budżetu na 2015 rok.

Nowe zasady finansowania jednostek naukowych od 2015 roku

Resort nauki od 2015 roku zmieni system finansowania jednostek naukowych. Nowe zasady będą dotyczyły jednostek naukowych, czyli instytutów naukowych PAN, uczelnianych wydziałów i instytutów, instytutów badawczych.

Niższe zasiłki chorobowe w służbach celnych

Rząd przyjął projekt noweli ustawy o Służbie Celnej. Po zmianach wysokość uposażenia chorobowego celników przebywających na zwolnieniu lekarskim ma wynosić 80 proc. wynagrodzenia, a nie jak obecnie 100 proc. W określonych sytuacjach, funkcjonariusz celny będzie miał jednak prawo do uposażenia chorobowego w wysokości 100 proc.

Audyt procesu budżetowania w układzie zadaniowym - bezpłatne szkolenia

Trzydniowe szkolenie Audyt procesu budżetowania w układzie zadaniowym łączy teorię dot. budżetu zadaniowego z praktyką w zakresie audytowania tego obszaru.

Zasiłki chorobowe dla celników mają wynieść 80 procent

We wtorek 2 września 2014 r. rząd zajmie się m.in. zmniejszeniem zasiłków chorobowych dla celników. Ma to być 80 proc. wynagrodzenia, a nie 100 proc., jak obecnie.

Fundusz sołecki - średnia kwota bazowa Kbk w kraju na 2015 rok

Średnia kwota bazowa w kraju Kbk na 2015 rok wynosi 2.894,42 zł/mieszkańca. Informację o wskaźniku podało na swojej stronie internetowej Ministerstwo Finansów.

Wieloletnia prognoza finansowa – zmiany

Z dniem 27 sierpnia 2014 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 8 sierpnia 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wieloletniej prognozy finansowej jednostki samorządu terytorialnego (Dz.U. z dnia 26 sierpnia 2014 r., poz. 1127).

Sprawozdawczość jednostek samorządowych - ważne terminy we wrześniu 2014 r.

Prezentujemy najważniejsze terminy w sprawozdawczości jednostek samorządu terytorialnego we wrześniu 2014 roku.

Informacja z wykonania budżetu za I półrocze do 31 sierpnia

31 sierpnia 2014 r. mija termin dla zarządów jednostek samorządu terytorialnego do przedstawienia organowi stanowiącemu oraz regionalnej izbie obrachunkowej: informacji o przebiegu wykonania budżetu za pierwsze półrocze 2014 r.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada 2014 r.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada 2014 r. Jak partie przyjęły ogłoszenie daty wyborów samorządowych?

Uczelnie wyższe - zmiany od 1 października 2014 r.

Od 1 października 2014 r. opłaty za drugi kierunek studiów będą zniesione. Co jeszcze zostanie zmienione w szkolnictwie wyższym?

Rządowy podręcznik - uwagi do części trzeciej

Trwają konsultacje dotyczące trzeciej części rządowego podręcznika. Zgłoszono znacznie mniej uwag niż w przypadku części drugiej.

Posiłki w szkołach i świetlicach dla dzieci z najuboższych rodzin

Dzieci z najuboższych rodzin mogą liczyć na posiłki w szkołach i świetlicach. Dożywianie finansowane jest przez gminy i budżet państwa.

Spotkanie audytorów wewnętrznych w Ministerstwie Finansów

Departament Polityki Wydatkowej Ministerstwa Finansów informuje, że kolejne spotkanie audytorów wewnętrznych jednostek sektora finansów publicznych odbędzie się 28 sierpnia 2014 r. w godz. od 12.00 do 14.00 w gmachu Ministerstwa Finansów (sala 4440 A). Zgłoszenia można przesyłać tylko do piątku 22 sierpnia 2014 r.

Korekta janosikowego w 2015 r.

Ministerstwo Finansów zamierza dokonać korekty janosikowego, która dotyczyłaby wyłącznie województw. Konieczność reformy wskazał Trybunał Konstytucyjny, który zakwestionował obecny kształt pobierania wpłat od bogatszych regionów na rzecz biedniejszych. Zmiany obowiązywałyby w latach 2015-2016.

Klasyfikacja budżetowa - jednolity tekst rozporządzenia

Jest jednolity tekst rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych.

Specjalny podatek węglowodorowy wyniesie od 0 do 25 proc.

Senatorowie nie wprowadzili poprawek do ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym. Nowo projektowany system ciężarów fiskalnych będzie obejmował wszystkich przedsiębiorców działających w sektorze węglowodorów.

Zamówienia publiczne - kryterium ceny do zmiany

Senat zajmie się zmianami w zamówieniach publicznych. Kryterium najniższej ceny nie będzie już jedynym.

E-recepty od 2015 roku

Od 2015 roku dokumentacja medyczna, w tym recepty będzie elektroniczna. Do zalet e-recept, nie trzeba przekonywać pacjentów. Dla większości z nich jest to ulga, bo nie muszą tracić czasu na ponowną wizytę z powodu nieczytelnej recepty lub błędu.

Większość Polaków weźmie udział w wyborach samorządowych

Badania CBOS wskazują, iż do dwie trzecie Polaków wybiera się na wybory samorządowe. Co drugi Polak zagłosuje na pewno

Wyprawka szkolna w 2014 r.

Rządowy program pomocy uczniom w 2014 r. "Wyprawka szkolna" został przyjęty do realizacji przez Radę Ministrów.

Może zabraknąć pieniędzy na wypłatę emerytur - ostrzega NIK

NIK alarmuje: w dłuższej perspektywie może nie starczyć środków na wypłatę świadczeń emerytalnych. NIK wskazuje na konieczność doprecyzowania zasad przekazywania przez Fundusz Rezerwy Demograficznej odsetek od zdeponowanych aktywów na przychody funduszu emerytalnego FUS.

Wyższe uposażenia w Narodowych Siłach Rezerwowych

Nowelizacja przewiduje zachęty finansowe dla żołnierzy NSR. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 sierpnia 2014 r.

Działalność służb częściowo niezgodna z Konstytucją

Niedopuszczalne jest w demokratycznym państwie prawnym rejestrowanie całokształtu aktywności jednostki - twierdzi Trybunał Konstytucyjny. W ciągu 18 miesięcy należy zmienić niekonstytucyjne przepisy.

Nowy sposób zatrudniania głównych księgowych nadleśnictw

Prezydent 28 lipca 2014 r. podpisał nowelizację ustawy o lasach. Przewiduje ona zmiany w nawiązywaniu stosunku pracy z pracownikami nadleśnictw.

Większa jawność zamówień publicznych

Znowelizowana przez Sejm ustawa - Prawo zamówień publicznych ogranicza możliwość powoływania się przez przedsiębiorcę na tajemnicę przedsiębiorstwa. Ustalenie ceny jako jedynego kryterium wyboru wykonawcy będzie wymagało uzasadnienia.

72 procent internautów deklaruje wybór OFE

Większość internautów deklaruje wybór OFE. Zainteresowanie otwartymi funduszami emerytalnymi nie przekłada się jednak na faktycznie złożone deklaracje. Dane ZUS mówią, że do 23 lipca wpłynęło nieco ponad 850 tys. wniosków o wyborze OFE.

PIT i CIT - Senat uchwalił zmiany

Nowe przepisy o PIT i CIT mają zwalczać szkodliwą konkurencję ze strony tzw. rajów podatkowych. Nowelizacją zajmie się teraz Sejm.

Sprawozdania Rb-N oraz Rb-Z w drugim kwartale 2014 r.

W drugim kwartale sprawozdania Rb-Z oraz Rb-N są sporządzane w formie dokumentu oraz w formie elektronicznej. Dane ze sprawozdań przekazywanych w formie elektronicznej powinny być zgodne z danymi wykazywanymi w tych sprawozdaniach w formie dokumentu.

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny najwcześniej w 2015 roku

Projekt nowej ustawy o Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym zakłada, że jeżeli klient wpłaci pieniądze na wycieczkę, a biuro upadnie przed wyjazdem, to Turystyczny Fundusz Gwarancyjny byłby w stanie zwrócić wpłaconą na urlop sumę.

Pakiet kolejkowy uchwalony przez Sejm

Jednym z podstawowych założeń pakietu kolejkowego jest zniesienie limitów na leczenie onkologiczne w tych ośrodkach, gdzie będą dotrzymane terminy diagnostyki i leczenia oraz zapewniona odpowiednia jakość leczenia.

Bezpłatne leki refundowane dla emerytów rencistów

Projekt, który obecnie znajduje się w Senacie, przewiduje przyznanie prawa do bezpłatnego zaopatrzenia w leki refundowane najuboższym emerytom i rencistom. Ustawą senatorowie zajmą się 23 i 24 lipca 2014 r.

Zmiany w Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) można usprawnić m.in. rozszerzając działalność socjalną w firmie o możliwość finansowania lub współfinansowania opieki medycznej pracowników.

Kwoty subwencji ogólnej za II kwartały 2014

Ministerstwo Finansów opublikowało kwoty subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego na 2014 rok.

Ważne terminy w sprawozdawczości - sierpień 2014

Warto pamiętać o terminach w sprawozdawczości w sierpniu 2014 r. Za Regionalną Izbą Obrachunkową we Wrocławiu prezentujemy najważniejsze z nich.

Od 2015 roku łatwiejszy dostęp do specjalistów

Od 2015 r. dostęp do specjalistów ma być łatwiejszy za sprawą pakietu kolejkowego i onkologicznego. Obecnie czas oczekiwania na wizytę u specjalisty wynosi kilka miesięcy.

Nowelizacja ustawy o finansach publicznych wchodzi w życie

Część nowych przepisów ustawy o finansach publicznych weszła w życie 11 lipca 2014 r. Pozostałe zaczną obowiązywać po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia tj. 25 lipca 2014 r.

Budżet unijny na 2015 rok

Państwa UE porozumiały się ws. budżetu na 2015 rok. Stanowisko w sprawie budżetu na rok 2015, ustalone we wtorek przez ambasadorów państw członkowskich, musi być jeszcze formalnie przyjęte przez unijne stolice.

Powrót 41 sądów rejonowych

Nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych przywraca 41 zreorganizowanych sądów rejonowych. Po reformie dokonanej przez Jarosława Gowina były one wydziałami zamiejscowymi innych sądów.

REKLAMA