REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy komornik jest podatnikiem VAT?

Czy komornik jest podatnikiem VAT?/ fot. Fotolia
Czy komornik jest podatnikiem VAT?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy komornik może być zwolniony z płacenia VAT? Zgodnie z ustawą o VAT za podatnika nie uznaje się organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że komornik jest podatnikiem VAT i nie może być z tego obowiązku zwolniony na podstawie przepisu przytoczonego w zdaniu poprzednim.

Zasadnicze znaczenie dla korzystnego dla resortu finansów rozstrzygnięcia miało uznanie przez sąd, że komornicy wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, nie są natomiast organem władzy publicznej, ani nie obsługują tych organów.

REKLAMA

REKLAMA

"Do komornika sądowego, którego status wynika z ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, ma zastosowanie art. 15 ust. 1 w związku z ustępem 2 ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ wykonuje on działalność nie w formie podmiotu prawa publicznego, lecz w formie samodzielnej działalności gospodarczej" - uzasadniał uchwałę (I FPS 8/16) sędzia Bartosz Wojciechowski.

Sąd uznał, że w związku z tym komornikom nie przysługuje wyłączenie wynikające z art. 15 ust. 6 ustawy o VAT. Przepis ten mówi, że "nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych". Według NSA komornikom nie przysługuje też wyłączenie zawarte w unijnej dyrektywie o VAT.

Poszerzony skład NSA odpowiadał na pytanie prawne zwykłego składu NSA, o to, czy do komornika sądowego - w świetle jego statusu wynikającego z ustawy o komornikach sądowych - ma zastosowanie przepis ustawy o VAT, który mówi, że jest on podatnikiem VAT, czy też przepis wyłączający go z opodatkowania tym podatkiem. Sprawa w sądzie kończyła spór komornika z fiskusem dotyczący interpretacji podatkowej w sprawie VAT. Resort finansów uznał w niej, że komornik jest podatnikiem VAT, z czym nie zgodził się występujący o interpretację komornik.

Zobacz: Kadry i płace

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podczas poniedziałkowej rozprawy pełnomocnicy stron powoływali się na orzecznictwo Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego, Trybunału Sprawiedliwości UE, czy wyroki sądu administracyjnego - wywodzili z nich jednak odmienne wnioski.

Zdaniem fiskusa interpretacja prawa i orzeczeń prowadzi do wniosku, że komornik prowadzi działalność gospodarczą, ponosi bowiem ryzyko gospodarcze, podlega zasadom konkurencji, ponosi częściową odpowiedzialność za swoją pracę, jak i osób, dla których jest pracodawcą. To oznacza, że powinien być podatnikiem VAT.

Pełnomocnicy skarżącego komornika argumentowali m.in, że nie działa on w sposób samodzielny, podlega nadzorowi sądu i resortu sprawiedliwości, a ponoszone przez niego ryzyko nie jest takie samo, jak w przypadku pozostałych przedsiębiorców. Zauważono, że wysokość opłat egzekucyjnych - które nie są ekwiwalentem wynagrodzenia - jest regulowana, a z ustawy o komornikach wynika, że działają oni w interesie państwa.

Doradca podatkowy Jerzy Martini mówił, że trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, na czyją rzecz wykonywana jest usługa komornicza. "Może rzeczywiście na rzecz państwa, w celu zapewnienia porządku prawnego" - mówił. Pytany przez sąd, czy opłaty egzekucyjne są przychodem komorników, czy też są niepodatkową należnością budżetu przyznał, że to ciekawa konstrukcja. Porównał ją do udzielenia korsarzom zezwolenia na działanie w imieniu królowej brytyjskiej.

Prezes Krajowej Rady Komorniczej, Rafał Fronczek poinformował w przesłanym PAP komentarzu, że środowisku komorników zależało na jednoznacznym rozstrzygnięciu kwestii opodatkowania czynności podatkiem od towarów i usług. Sposób nałożenia na komorników obowiązków podatników w drodze interpretacji ogólnej, która zmieniała dotychczasowe stanowisko był - zdaniem KRK - bardzo kontrowersyjny.

"Po podjęciu uchwały przez NSA mamy wreszcie pewność, że podatnikami jesteśmy" - podkreślił Fronczek. "Aktualnie kluczowe znaczenie odegra rozstrzygnięcie w zakresie dotyczącym podstawy opodatkowania. Z niecierpliwością oczekujemy na uchwałę powiększonego składu Sądu Najwyższego w tym zakresie (sygn. III CZP 97/16). Rozstrzygnięcie w tej sprawie musi też wpłynąć na podejście Ministerstwa Sprawiedliwości do projektów ustaw komorniczych, nad którymi toczą się prace, ponieważ projekty co do zasady nie przewidują zmiany statusu komornika, zatem podjęta uchwała będzie miała zastosowanie również do komorników, którzy mają funkcjonować pod rządami nowych przepisów" - wskazał prezes KRK.

Reprezentujący skarżącego komornika doradca podatkowy Roman Namysłowski powiedział PAP po ogłoszeniu uchwały, że teraz wszystkie kolejne sprawy tego typu będą rozstrzygane w identyczny sposób. W praktyce oznacza to, że komornicy powinni dodawać do świadczonych usług VAT. "Sporne jest to, w jaki sposób kalkulować kwoty VAT i podstawy opodatkowania" - powiedział. Wyjaśnił, że chodzi o to, czy VAT należy dodawać do stawek określonych w rozporządzeniu, czy też podatek jest w nich zawarty, co oznaczałoby pomniejszenie dochodów komorników o kwotę podatku.

Wyjaśnił, że większość komorników z ostrożności odprowadzało VAT, w związku z tym w ich przypadku nie ma ryzyka powstania zaległości podatkowej i konieczności korekt rozliczeń. "Ale ci, którzy wierzyli do końca, że sąd rozstrzygnie spór na ich korzyść, będą musieli skorygować przeszłe rozliczenia do czasu zmiany interpretacji przepisów, czyli października 2015 r., dodać VAT i obciążyć wierzyciela opłatą zawierającą podatek VAT" - poinformował. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Księgowość budżetowa
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

    Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

    Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

    Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

    Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

    Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

    Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

    W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

    REKLAMA

    Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

    W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

    Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

    Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

    Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

    Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

    Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

    Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

    REKLAMA

    Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

    Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

    To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

    Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

    REKLAMA