reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Wynagrodzenia > Minimalne wynagrodzenie w pierwszym roku pracy 2017

Minimalne wynagrodzenie w pierwszym roku pracy 2017

Od początku 2017 r. mają obowiązywać nowe przepisy, dotyczące minimalnego wynagrodzenia w pierwszym roku pracy. Zmiany polegają na zniesieniu zróżnicowania minimalnego wynagrodzenia za pracę dla nowych oraz „starych” pracowników.

Obecnie zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, wysokość wynagrodzenia pracownika w okresie jego pierwszego roku pracy nie może być niższa niż 80% wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Nowelizacja ma zmienić tę sytuację. Po wejściu w życie nowych przepisów wszyscy pracownicy bez względu na staż pracy mają mieć prawo do jednakowej wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przekonuje, iż przewidziana w ustawie możliwość ustalania wynagrodzenia pracownika w pierwszym roku jego pracy na poziomie 80% minimalnego wynagrodzenia za pracę dyskryminuje młode osoby na rynku pracy. "W obecnych uwarunkowaniach gospodarczych takie rozwiązanie jest nieuzasadnione" - czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy.

Z punktu widzenia pracownika istotną zmiana jest również rezygnacja z uwzględniania dodatku za pracę w porze nocnej przy obliczaniu minimalnego wynagrodzenia. Obecnie zgodnie z art. 6 ust. 5 ustawy przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika nie uwzględnia się:

- nagrody jubileuszowej;

- odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy;

- wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.

W 2017 r. minimalna płaca ma wynieść 2000 zł, czyli o 150 zł więcej niż w 2016 r.

Nowe przepisy, dotyczące minimalnego wynagrodzenia za pracę mają wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

Ustawa jest obecnie przedmiotem prac Sejmu.

Podstawa prawna:

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw – etap legislacyjny: Sejm

Polecamy serwis: Wynagrodzenia

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tamara Pokrzywka-Bensalem

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama