reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Zatrudnianie i zwalnianie > Zapłata przez urzędnika odszkodowania z powodu błędnej decyzji

Zapłata przez urzędnika odszkodowania z powodu błędnej decyzji

Urzędnik za wydanie decyzji z rażącym naruszeniem prawa może zostać obciążony karą sięgającą dwunastokrotności pensji. Co grozi za celowe wydanie błędnej decyzji?

Urzędnik zapłaci za błąd z własnej kieszeni

– Wydałem wadliwą decyzję, a Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że została ona sporządzona z rażącym naruszeniem prawa – pisze pan Władysław. Wójt musi teraz zapłacić firmie odszkodowanie, które w oddzielnym postępowaniu zostało mu zasądzone. Czy gmina może żądać zwrotu zasądzonej kwoty ode mnie – pyta zmartwiony czytelnik

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)

Niestety tak. Zanim jednak gmina będzie miała możliwość odzyskania pieniędzy od pana Władysława, wójt musi wszcząć postępowanie wyjaśniające. W tym celu zobowiązany jest przesłać do prokuratora okręgowego wniosek o przeprowadzenie takiego postępowania . Do wniosku musi dołączyć dowód wypłaty odszkodowania i stanowiące podstawę tej wypłaty orzeczenie lub ugodę. W przesyłanej dokumentacji powinny się ponadto znaleźć rozstrzygnięcie stwierdzające rażące naruszenie prawa oraz uwierzytelnione kopie posiadanych akt postępowania sądowego lub administracyjnego, w którym zostało ono wydane.

Po wpłynięciu wniosku prokurator przeprowadza postępowanie wyjaśniające. Musi ustalić, czy są przesłanki do wytoczenia powództwa o odszkodowanie przeciwko funkcjonariuszowi publicznemu. Jeżeli stwierdzi, że podstawy do wniesienia pozwu istnieją, sprawa trafia do sądu, chyba że urzędnik, który popełnił błąd, zgodzi się zapłacić odszkodowanie bez postępowania sądowego. Warto pamiętać, że urzędnik za wydanie decyzji z rażącym naruszeniem prawa musi się liczyć z karą sięgającą dwunastokrotności pensji. Jeśli uda się przed sądem dowieść, że wydał wadliwą decyzję celowo, to grozi mu obciążenie wypłatą całej kwoty odszkodowania, które może przewyższać jego roczne pobory. ©?

Artur Radwan

dgp@infor.pl

Podstawa prawna

Art. 7 ustawy z 20 stycznia 2011 r. o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa (Dz.U. nr 34, poz. 173 ze zm.).

Polecamy serwis: Kadry i płace

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Odszkodowanie, urząd/ Fot. Fotolia
Odszkodowanie, urząd/ Fot. Fotolia

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202141.40 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Węgiel

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama