reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > VAT > Jak obciążać pracowników kosztami używania telefonów komórkowych

Jak obciążać pracowników kosztami używania telefonów komórkowych

Zgodnie z zarządzeniem starosty, starostwo powiatowe pokrywa miesięczny koszt używania telefonów komórkowych do określonej kwoty. W przypadku przekroczenia limitu pracownik musi zwrócić różnicę między limitem a kwotą wynikającą z faktury za telefon. Czy powiat postępuje prawidłowo, opodatkowując VAT takie obciążenia? Jak należy je dokumentować?

Tak, powiat postępuje prawidłowo, ponieważ w tej sytuacji świadczy na rzecz pracowników usługi telekomunikacyjne podlegające opodatkowaniu i opodatkowane według stawki 23% VAT.

Jeśli podatnik – działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej – bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi (art. 8 ust. 2a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług; dalej: ustawa o VAT). Taki właśnie przypadek ma miejsce w przedstawionej w pytaniu sytuacji. Powiat nabywa we własnym imieniu, ale na rzecz pracowników, usługi telekomunikacyjne. W świetle art. 8 ust. 2a ustawy o VAT powiat świadczy zatem te usługi na rzecz pracowników.

Zobacz również: VAT na e-booki – problem zróżnicowanych stawek

Takie świadczenie usług podlega opodatkowaniu przede wszystkim wówczas, gdy ma charakter odpłatny (tak jak ma się rzecz w omawianej sytuacji). A ponieważ powiat świadczy na rzecz pracowników podlegające opodatkowaniu VAT usługi telekomunikacyjne – prawidłowe będzie opodatkowywanie tych obciążeń według stawki VAT 23%.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Jeśli chodzi o kwestię udokumentowania takich świadczeń, to przede wszystkim mogą one być dokumentowane fakturami lub paragonami. Jednak w tym przypadku wystawianie obu tych rodzajów dokumentów nie jest konieczne, ponieważ, po pierwsze, faktury w przypadku sprzedaży na rzecz osób prywatnych (w tym pracowników) muszą być wystawiane tylko na żądanie tych osób – a po drugie, sprzedaż na rzecz pracowników jest zwolniona z obowiązku ewidencjonowania (na podstawie § 2 ust. 1 w zw. z poz. 35 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących).

Powiat może zatem (lecz nie musi) dokumentować te obciążenia fakturami lub paragonami. Jeżeli obciążenia te nie są dokumentowane żadnym z tych dokumentów, mogą być one dokumentowane przez powiat w dowolny sposób (np. notami obciążeniowymi czy dokumentami odpowiadającymi wystawianym w przeszłości fakturom wewnętrznym).

TOMASZ KRYWAN

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor wielu publikacji z zakresu podatków

PODSTAWY PRAWNE

● art. 8 ust. 2a, art. 106b ust. 1 pkt 1 i ust. 3 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 1223)

● § 2 ust. 1 w zw. z poz. 35 rozporządzenia Ministra Finansów z 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. z 2014 r. poz. 1544)

Polecamy serwis: Podatki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 08.12.2016

Ekspert:

Tomasz Krywan

Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa

Zdjęcia

telefon służbowy
telefon służbowy

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych996.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

DORADCA-UE.pl

portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama