REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy w 2022 r. nauczyciel będzie mógł składać PIT-2 w kilku szkołach?

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Obniżone wynagrodzenie nauczycieli w styczniu 2022 r.
Obniżone wynagrodzenie nauczycieli w styczniu 2022 r.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Po medialnych doniesieniach o obniżonych pensjach nauczycieli i służb mundurowych wypłaconych w styczniu 2022 r., rząd zmieni przepisy.

Czytelniczki Infor.pl mają wątpliwości, czy zmiana przyniesie efekt, gdyż jedną z przyczyn obniżonych pensji w styczniu 2022 r. jest np. praca nauczycieli w kilku szkołach, a PIT-2 można złożyć tylko w jednej. I tylko ta szkoła może stosować kwotę wolną do 425 zł miesięcznie (minus składki).

REKLAMA

REKLAMA

Komentarze czytelniczek Infor.pl

Ocena Pani Karoliny Olejnik propozycji MF (źródło: profil Infor.pl na Facebooku):

Karolina Olejnik

Inne

Ocena Pani Anny Sowińskiej propozycji MF (źródło: profil Infor.pl na Facebooku):

Anna Sowińska 2

Inne

Czy będzie można składać PIT-2 w kilku zakładach pracy?

6 stycznia 2022 r. wiceminister finansów Piotr Patkowski opisał kierunek planowanych zmian:

REKLAMA

"Chcemy tak skonstruować przepisy, aby zmniejszyć ryzyko, że bieżące wynagrodzenia podatników mogą być niższe. Jednak rozporządzenie będzie się koncentrować na usprawnieniu techniki poboru podatku, aby wszyscy podatnicy dostrzegli działanie Polskiego Ładu już przy miesięcznej wypłacie pensji, a nie dopiero przy rozliczeniu za cały rok". Zaznaczył, że złożenie PIT-2 w kilku miejscach pracy może skutkować koniecznością dopłacenia podatku przy rozliczeniu rocznym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PIT-2 przed pierwszą wypłatą

Według obecnych przepisów, brak PIT-2 przesuwa skorzystanie z kwoty wolnej 5100 zł rocznie dopiero na moment otrzymania nadpłaty po złożeniu zeznania PIT-37 za 2022 r. A więc na kwiecień - czerwiec 2023 r. Powoduje to jednak obniżkę bieżących pensji w 2022 r. Być może osoby poszkodowane otrzymają w lutym 2022 r. wyrównanie za styczeń 2022 r.

Dlaczego część nauczycieli nie złożyła PIT-2

Do końca 2021 r. miesięczna wartość kwoty wolnej od podatku to około 43,8 zł. To niewiele. Dlatego niektórzy pracownicy przez wiele lat nie składali PIT-2 (przy czym PIT-2 trzeba złożyć raz, i ma to skutek na następna lata podatkowe). I z kwoty wolnej od podatku korzystali przy składaniu zeznania rocznego odzyskując jednorazowo za cały miniony rok około 525 zł.

Ale jest też możliwa inna przyczyna nieskładania PIT-2.

PIT-2 składa się u jednego pracodawcy. A nauczyciele pracują często w kilku szkołach albo zmieniają szkoły. I takie osoby, aby uniknąć komplikacji związanych z kilkoma pracodawcami – uwzględniając niewielką przed 2022 r. korzyść 43,8 zł - rezygnowały z "papierologii" związanej z PIT-2.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Tablica reklamowa. Kto i kiedy płaci podatek od nieruchomości?

Tablice reklamowe zostały wprost wskazane w przepisach ustawy o podatkach i opłatach lokalnych jako budowle. Ich sytuacja jednak na gruncie podatku od nieruchomości jest skomplikowana. Z tego powodu nie zawsze można łatwo stwierdzić, kto jest z ich tytułu podatnikiem.

Przejrzystość wynagrodzeń w rekrutacji. Jakie informacje powinien przekazać pracodawca?

Od 24 grudnia 2025 r. ustawodawca wprowadził do Kodeksu pracy obowiązek informowania kandydatów o wynagrodzeniu już na etapie publikacji oferty. Nowelizacja ma na celu eliminację dyskryminacji płacowej.

Remont pomieszczeń piwnicznych w DPS. Jaka stawka VAT?

Pomieszczenia piwniczne po remoncie mają spełniać rolę tymczasowego schronienia dla mieszkańców domu pomocy społecznej (DPS) w razie zagrożenia. Jaką stawkę VAT należy zastosować?

Wypłata kieszonkowego dla wychowanków – jaki paragraf nowej klasyfikacji budżetowej

W jakim paragrafie klasyfikacji budżetowej ująć świadczenie wypłaty kieszonkowego wypłacane wychowankom? Do tej pory świadczenie to jest wypłacane z § 311 „Świadczenia społeczne”.

REKLAMA

Ile zarobią lekarze i pielęgniarki od lipca 2026? Znamy nowe stawki minimalne

Od 1 lipca 2026 roku minimalne wynagrodzenie lekarza specjalisty wyniesie 12 910,16 zł brutto, a lekarza bez specjalizacji 10 595,24 zł. Rekomendacje dotyczące zabezpieczenia finansowania wzrostu płac prezes AOTMiT ma przedstawić do 9 czerwca.

Wczasy pod gruszą w 2026 r. Dla jakiej grupy pracowników przysługują?

Wczasy pod gruszą przysługują pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę, których pracodawca utworzył Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Warunkiem otrzymania świadczenia jest wykorzystanie co najmniej 10 kolejnych dni urlopu wypoczynkowego oraz złożenie wniosku wraz z oświadczeniem o sytuacji materialnej. Osoby pracujące na umowie zlecenie, o dzieło lub prowadzące własną działalność gospodarczą co do zasady nie są uprawnione do tego świadczenia.

Obowiązki księgowego na podstawie umowy zlecenia - czy możliwe? [Przykład]

Czy w księgowości jednostki budżetowej można zatrudnić osobę na podstawie umowy zlecenia w celu prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz wykonywania innych obowiązków z zakresu gospodarki finansowej?

Jak klasyfikować koszty kaucji za butelki zwrotne? Wyjaśnienia RIO

Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku udzieliła odpowiedzi na pytanie dotyczące klasyfikacji budżetowej wydatków budżetu gminy dotyczących kaucji za opakowania zwrotne widniejącej na fakturach związanych z zakupem napojów.

REKLAMA

Rekrutacja w jednostce budżetowej a przepisy o neutralności płciowej

Przepisy dotyczące neutralności pod względem płci w ogłoszeniach o naborze mogą być trudne do stosowania w jednostkach budżetowych. Z czego to wynika?

Czajniki elektryczne znowu powędrują do szafek? Trzeba będzie raportować zużycie energii. Cel: spadek zużycia o 1,9 proc.

W jaki sposób jednostki budżetowe osiągną spadek zużycia energii elektrycznej? Odpowiedzi na to pytanie jeszcze nie znamy. To co wiadomo na pewno to, że taki cel osiągnąć trzeba będzie, bo wymaga tego od Polski dyrektywa unijna. Czy czajniki elektryczne znów powędrują do szafek, a telefony trzeba będzie ładować w domach?

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

REKLAMA