| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > VAT > VAT od usług medycznych w pytaniach i odpowiedziach

VAT od usług medycznych w pytaniach i odpowiedziach

Czy usługi dietetyka podlegają VAT? Co z badaniami wstępnymi? Jakie usługi medyczne są wolne od VAT?

Czy od operacji plastycznych trzeba płacić VAT

Klinika medyczna specjalizuje się w chirurgii rekonstrukcyjnej i estetycznej. Odtwarza m.in. wygląd nosa bądź ust pacjenta, ale czasem przeprowadza też operacje biustu u kobiet. Czy w takim razie zawsze musi doliczać VAT do faktur za swoje usługi?

NIE

Ale ciągle klinika musi liczyć się z tym, że fiskus będzie innego zdania. Po stronie przedsiębiorcy w bardzo podobnej sprawie stanął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w nieprawomocnym wyroku z 22 stycznia 2015 r., sygn. akt I SA/Sz 609/14. Sąd odwołał się m.in. do orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE (np. wyrok z 21 marca 2013 r., sygn. C-91/12), które potwierdza, że zabiegi estetyczne mogą być zwolnione z VAT, jeśli służą celom medycznym. Warunkiem takiej oceny jest, aby wynikała ona z diagnozy lekarza specjalisty, a nie z przekonania samego pacjenta. WSA przywołał także przyjętą przez Polskę w ustawie z 29 stycznia 1948 r. (Dz.U. z 1948 r. nr 10, poz. 72) Konstytucję Światowej Organizacji Zdrowia. W preambule do niej przyjęto definicję zdrowia, z której wynika, że obejmuje ono także dobry stan psychiczny pacjenta. Z tego wynika, że powiększenie piersi bądź ust albo rekonstrukcja nosa mogą być wolne od VAT, jeśli lekarz stwierdzi, że służą one ochronie zdrowia (także psychicznego).

Podstawa prawna

Art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.).

Czy usługi psychologa i logopedy muszą być z podatkiem

Centrum medyczne niedawno otworzyło poradnię psychologiczno-pedagogiczną. Zatrudnia w niej psychologów i logopedów, którzy odpłatnie pomagają mieszkańcom gminy. Czy trzeba z tego tytułu rozliczać podatek?

NIE

Jednak należy zachować czujność. O zwolnieniu podatkowym dla psychologów i logopedów mówi art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT. Wynika z niego, że aby skorzystać z preferencji, specjaliści muszą świadczyć „usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia”. Jeśli więc pomoc specjalisty nie będzie miała żadnego związku z leczeniem, a można będzie to uznać tylko za udzielanie porad wymaganych przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji, która wywoła prawne konsekwencje, to nie ma też mowy o zwolnieniu z podatku. Potwierdzają to m.in. interpretacje dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 9 lutego 2016 r., nr IPPP2/4512-1113/15-4/RR, i z 12 lutego 2016 r., nr IPPP3/4512-941/15-2/PC. W tym drugim dokumencie fiskus stwierdził, że z preferencji skorzysta organizacja terapii indywidualnych dla pacjentów z chorobą nowotworową i ich bliskich, ale nie organizacja szkoleń lub konferencji w tym zakresie. ©?

Podstawa prawna

Art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.).

Mariusz Szulc

mariusz.szulc@infor.pl

Polecamy serwis: Podatki

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 08.12.2016

Ekspert:

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zdrowie, VAT
Zdrowie, VAT

Rachunkowość Budżetowa899.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Anna Welsyng

Radca prawny i doradca podatkowy. Prowadzi swoją kancelarię w Warszawie, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze podatkowo-księgowej firm i innych podatników. Autorka kilkuset publikacji o tematyce podatkowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK