REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Burmistrz, Uchwała budżetowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy niepoinformowanie rady gminy o wydatkach powoduje nieważność uchwały budżetowej?

Wójt przedstawia projekt budżetu gminy, a rada gminy go uchwala. Czy kolegium RIO może unieważnić uchwałę budżetową w przypadku, gdy rada gminy nie miała informacji o bieżących umowach zawartych przez wójta?

Jak wprowadzić nowe paragrafy w jednostkach samorządu terytorialnego?

Nowelizacja rozporządzenia Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych, która weszła w życie 28 lipca 2022 r. wprowadziła nowe paragrafy. W jaki sposób wprowadzić te zmiany - zarządzeniem czy uchwałą?

Wójt, burmistrz i prezydent miasta bez podwyżek w 2023 r. [JST]

Z przyjętego przez rząd projektu ustawy okołobudżetowej na 2023 rok wynika, że nie wzrosną maksymalne stawki wynagrodzenia osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Nie będzie więc podwyżek dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w 2023 r.

Kto kieruje burmistrza na służbę przygotowawczą

Nowy dyrektor zakładu wodociągów jest osobą podejmującą pracę na stanowisku urzędniczym po raz pierwszy, w związku z czym musi przejść służbę przygotowawczą i zakończyć ją egzaminem. Czy służbę przygotowawczą dyrektor musi przejść według regulaminu Zakładu Wodociągów i Kanalizacji czy według regulaminu Gminy? Kto ma go skierować?

REKLAMA

Dojazd wójta do pracy samochodem służbowym

Dojazd wójta do pracy samochodem służbowym. Wykorzystywanie samochodu służbowego do przejazdu z miejsca zamieszkania przez wójta gminy do miejsca wykonywania pracy i odwrotnie (garażowanie nocą w miejscu zamieszkania) nie stanowi nieodpłatnego świadczenia. Wartość tego świadczenia nie powinna być zaliczana do przychodu ze stosunku pracy wójta gminy.

Korzystanie z samochodu służbowego przez burmistrza

Korzystanie z samochodu służbowego. Czy, aby móc korzystać z samochodu służbowego do wykonywania zadań służbowych, burmistrz powinien podpisać odrębną umowę, tj. umowę o odpowiedzialności majątkowej za powierzone mienie? Czy taką umowę w imieniu gminy może podpisać z burmistrzem sekretarz, który podpisuje burmistrzowi również urlopy, delegacje? Czy jednak umowa taka jest zbędna, biorąc pod uwagę przepisy ustawy o samorządzie gminnym wskazujące, że burmistrz gospodaruje mieniem komunalnym? Czy ewentualnie do podpisania takiej umowy sekretarz powinien posiadać stosowne upoważnienie?

Ile będzie zarabiał wójt (burmistrz, prezydent miasta)?

Obniżenie pensji ma dotyczyć nie tylko posłów, ale również wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Ile będzie zarabiał wójt (burmistrz, prezydent miasta)? Co się zmieni w ustawie o pracownikach samorządowych?

Projekt uchwały budżetowej na 2016 rok do 15 listopada

Do 15 listopada zarząd jednostki samorządu terytorialnego powinien przedłożyć organowi stanowiącemu oraz RIO projekt uchwały budżetowej na 2016 rok.

REKLAMA

Ordynacja podatkowa 2016 - elektroniczne doręczanie pism

Mające obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. nowe przepisy Ordynacji podatkowej wprowadzają zasadę elektronicznego doręczania pism pełnomocnikom zawodowym. Zdaniem projektodawcy przyczyni się to do zmniejszenia kosztów i usunie wątpliwości związane z doręczeniem pisma przez organ podatkowy.

Nowe rozdziały klasyfikacji budżetowej

W związku z wprowadzeniem do klasyfikacji budżetowej dwóch nowych rozdziałów 80149 oraz 80150 jednostki budżetowe powinny w ciągu 3 miesięcy dostosować uchwały budżetowe do nowych przepisów.

Projekty uchwał budżetowych na 2015 rok oraz WPF

15 listopada br. upływa termin dla zarządów jednostek samorządu terytorialnego do przedłożenia organowi stanowiącemu j.s.t. oraz regionalnej izbie obrachunkowej projektu uchwały budżetowej za 2015 rok oraz projektu uchwały w sprawie wieloletniej prognozy finansowej lub jej zmiany.

Większość Polaków weźmie udział w wyborach samorządowych

Badania CBOS wskazują, iż do dwie trzecie Polaków wybiera się na wybory samorządowe. Co drugi Polak zagłosuje na pewno

Kto decyduje o wysokości dodatku specjalnego

Czy rada gminy musi podjąć uchwałę w przedmiocie wysokości dodatku specjalnego dla zastępcy burmistrza? Czy wymagana jest opinia rady gminy w tym zakresie?

Jak obliczać czas pracy burmistrza

Burmistrza obowiązują normy czasu pracy określone w Kodeksie pracy, przy czym czas pracy może być organizowany w różne systemy. Najbardziej adekwatny dla tego stanowiska wydaje się jednak system zadaniowy.

Budżet na 2014 rok w Sejmie

Budżet na 2014 rok jest przedmiotem prac w Sejmie. Planowany na przyszły rok deficyt ma nie przekraczać 47,7 miliarda złotych.

Plan wydatków majątkowych

Mieszkaniec zwrócił się do skarbnika gminy z pytaniem, dlaczego nie są ujawniane źródła finansowania planowanych na dany rok budżetowy zadań z cyklu „roczne i wieloletnie”? Posłużył się przy tym załącznikiem do uchwały budżetowej na 2013 rok (do wglądu redakcji), w którym takich informacji nie podano. Czy taki zapis jest poprawny?

Przygotowanie projektu budżetu JST na 2014 rok

Zbliża się termin przedstawienia projektów uchwał budżetowych na 2014 rok. Będzie to pierwszy samorządowy budżet uwzględniający nowy wskaźnik zadłużenia.

Budżet jst na 2014 r. a przekroczenie indywidualnego wskaźnika zadłużenia

Budżet na 2014 rok dla jednostek samorządu terytorialnego, które z powodu przekroczenia nowego, indywidualnego wskaźnika zadłużenia, nie będą mogły go uchwalić, ustali RIO. Jednak taki zastępczy plan finansowy nie zastąpi w pełni uchwały budżetowej, co może być zagrożeniem dla realizacji zadań i wywiązania się z podjętych przez samorząd zobowiązań.

Zmiana stawek amortyzacyjnych określonych przez zarząd jednostki samorządu terytorialnego

W jednostce budżetowej do umarzania majątku trwałego stosuje się stawki określone przez burmistrza miasta. Teraz, pod koniec roku otrzymaliśmy nowe zarządzenie burmistrza zmieniające dotychczas stosowane stawki amortyzacyjne. Zarządzenie to wchodzi w życie od 1 stycznia 2013 r. Czy można na tej podstawie zmienić stawki amortyzacyjne środków trwałych, które były wcześniej umarzane za pomocą innych stawek, czy też powinny one być stosowane tylko do nowych środków trwałych? Jeśli należy zmienić stawki środkom wcześniej użytkowanym, to czy należy skorygować wstecz dokonane już odpisy umorzeniowe?

Kompetencje organu wykonawczego JST do samodzielnych zmian w budżecie

Czy w kontekście art. 257 pkt 3 ustawy o finansach publicznych wójt gminy może zmienić plan wydatków w tym samym dziale i rozdziale pomiędzy § 4010 a § 4040 (wynagrodzenia), np. zmniejszyć o 1000 zł § 4010, a zwiększyć o 1000 zł § 4040?

Dodatkowe wynagrodzenie roczne dla wójta

Czy dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2007 r. dla wójta gminy można wypłacić na wniosek i z podpisem przewodniczącego rady gminy? Czy też tzw. „trzynastka” dla wójta gminy powinna być przyznana przez radę gminy uchwałą?

REKLAMA