REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ZUS, Zasiłek

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wysokość składki zdrowotnej w II kwartale 2015 r.

Wysokość składki zdrowotnej od kwietnia do końca czerwca bieżącego roku będzie wynosić nie mniej niż 364,83 zł. W związku z tym mamy do czynienia z obniżką w stosunku do poprzedniego kwartału- wtedy składka wynosiła 372,55 zł.

Świadczenia dla strażaków ochotników - nowe przepisy

Zgodnie z obowiązującymi przepisami strażacy niezawodowi, którzy nie mają ubezpieczenia społecznego z tytułu zatrudnienia lub własnej działalności gospodarczej, otrzymują jedynie jednorazowe odszkodowanie wypadkowe, bo są ubezpieczeni przez gminę.

Nieleczone przeziębienie trwa siedem dni a leczone tydzień - ZUS i tak to sprawdzi

Jeśli pracownik rzeczywiście jest chory i zagraża zdrowiu pozostałych pracowników, niewątpliwie powinien zgłosić się do lekarza i leczyć się zgodnie z jego zaleceniami. Infekcje trzeba „wyleżeć”, aby nie doszło do powikłań. Zapis na zwolnieniu lekarskim jest obligatoryjny, co znaczy, że zarówno ZUS jak i pracodawca ma prawo sprawdzić stan zdrowia pracownika oraz zasadność usprawiedliwienia nieobecności.

Jak wyliczyć lata pracy do emerytury

Mam pytanie dotyczące lat zaliczanych do emerytury. Czy kobieta, która nie była nigdzie zatrudniona (jedynie ubezpieczona u małżonka w jego zakładzie pracy), która urodziła dziecko w styczniu 1975 r. a następnie drugie dziecko w lipcu 1976 r. będzie mogła doliczyć lata opieki nad dziećmi do emerytury i jeśli tak to ile lat? Dodam jeszcze, że do pracy poszła w lutym 1982 r.

REKLAMA

Jak wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego

Pracownikowi w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego kończy się umowa zastępstwa kierownika działu. Za ten okres miał wyższe wynagrodzenie i dodatek funkcyjny. Podstawa wypłaty zasiłku macierzyńskiego jest wyliczona z okresu pełnienia zastępstwa. Dodatek funkcyjny był przyznany tylko na okres zastępstwa. Czy należy go wyłączyć z podstawy i przeliczyć podstawę (art. 41 ustawy o świadczeniach)?

Umorzenie zaległości składkowych - odmowa ZUS

Kiedy ZUS może odmówić umorzenia zaległości składkowych płatnikowi niedysponującemu majątkiem? Czy sytuacja rodzinna ma wpływ na decyzję organu?

Niższe zasiłki chorobowe w służbach celnych

Rząd przyjął projekt noweli ustawy o Służbie Celnej. Po zmianach wysokość uposażenia chorobowego celników przebywających na zwolnieniu lekarskim ma wynosić 80 proc. wynagrodzenia, a nie jak obecnie 100 proc. W określonych sytuacjach, funkcjonariusz celny będzie miał jednak prawo do uposażenia chorobowego w wysokości 100 proc.

72 procent internautów deklaruje wybór OFE

Większość internautów deklaruje wybór OFE. Zainteresowanie otwartymi funduszami emerytalnymi nie przekłada się jednak na faktycznie złożone deklaracje. Dane ZUS mówią, że do 23 lipca wpłynęło nieco ponad 850 tys. wniosków o wyborze OFE.

REKLAMA

Klasyfikacja wydatków związanych z wypłatą zasiłków dla opiekunów

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w swoim komunikacie wyjaśnia, w jaki sposób dokonać klasyfikacji wydatków związanych z wypłatą zasiłków dla opiekunów.

Zusomaty - ułatwienie w kontakcie z ZUS

Zusomaty - interaktywne urządzenia zainstalowane w wybranych placówkach pocztowych - mają być ułatwieniem w kontakcie z ZUS. Od 3 czerwca 2014 roku dzięki zusomatom możliwe będzie złożenie dokumentów do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej - oraz uzyskanie informacji na temat ubezpieczeń społecznych.

Ewidencja zapłaty składek z ubezpieczenia społecznego poza służbą cywilną

Zapłata wynagrodzenia, składek ZUS, zasiłków finansowanych ze środków ZUS zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, ujmowana jest w księgach rachunkowych jednostki na podstawie wyciągu bankowego.

Reforma systemu emerytalnego

Proponowana reforma systemu emerytalnego budzi wiele kontrowersji, także w środowisku polityków. Jak oceniane są proponowane zmiany w OFE?

Projekt reformy emerytalnej

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje projekt reformy emerytalnej. Dobrowolność składki OFE i obniżka pobieranych opłat to tylko niektóre z planowanych zmian.

Składki zdrowotne od zasiłków stałych

Zasiłek stały jest formą pieniężnego świadczenia wypłacanego przez pomoc społeczną. Art. 37 ustawy o pomocy społecznej określa osoby którym przysługuje zasiłek stały oraz zasady jego ustalania. Wypłata zasiłku stałego jest zadaniem własnym gminy.

Ubezpieczenia NFZ dla osób zatrudnionych na umowę zlecenia

Pracodawca zatrudniający osobę na umowę zlecenia powinien pobrać od niej oświadczenie, na podstawie którego będzie w stanie stwierdzić, jakie będą wynikać zobowiązania względem ZUS w przypadku zawierania konkretnej umowy. Kiedy ubezpieczenie zdrowotne w przypadku umowy zlecenia jest obowiązkowe?

Ewidencja księgowa składek na ubezpieczenia społeczne

Ewidencja księgowa składek na ubezpieczenia społeczne powinna być zgodna z listami płac, rachunkami od umów zleceń oraz odzwierciedlać dane wykazane na deklaracjach rozliczeniowych do ZUS, które są składane w comiesięcznych okresach, w terminie do 5 każdego miesiąca.

Ewidencja zaległych składek zdrowotnych

Jednostki budżetowe i zakłady budżetowe zobowiązane są do dokonywania terminowych rozliczeń do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do 5 dnia każdego miesiąca. Zaznaczyć należy, iż odpowiedzialność za terminowe odprowadzenie składek ponosi kierownik jednostki.

Zasady oskładkowania umów zlecenia

Umowa zlecenia to umowa cywilnoprawna atrakcyjna pod wieloma względami dla pracodawców. Przedmiotem umowy zlecenia jest fakt wykonywania pracy na rzecz zleceniodawcy. Wynagrodzenie przysługuje nie za rezultat wykonanej pracy ale za działania wykonywane na rzecz zleceniodawcy.

Składki od imprez masowych dofinansowanych z ZFŚS

Obsługa zakładowego funduszu świadczeń socjalnych byłych pracowników placówek oświaty, emerytów i rencistów prowadzi zespół ekonomiczno - administracyjny. Związki zawodowe uznały, iż korzystanie ze zbiorowych świadczeń powinno być dofinansowane w równym stopniu. Czy takie dofinansowanie do tych świadczeń podlega oskładkowaniu ZUS?

Do jakich świadczeń mają prawo osoby podlegające ubezpieczeniu zdrowotnemu?

Osoba podlegająca obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego po zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego uzyskuje prawo do świadczeń opieki zdrowotnej.

Jak dokonuje się wyrejestrowania pracownika z ubezpieczenia zdrowotnego?

Wyrejestrowania z ubezpieczenia zdrowotnego dokonuje się w razie wygaśnięcia tytułu do tego obowiązkowego ubezpieczenia. W tym celu należy wypełnić formularz ZUS ZWUA.

Jak weryfikowane jest prawo do świadczeń opieki zdrowotnej pracownika?

Osoby podlegające obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu mają prawo do świadczeń opieki zdrowotnej. Dokumentem potwierdzającym prawo do świadczeń jest karta ubezpieczenia zdrowotnego.

Jak opłacana jest składka na ubezpieczenie zdrowotne?

Opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne jest bardzo ważne, ponieważ obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego uważa się za spełniony po zgłoszeniu do ubezpieczenia osoby podlegającej temu obowiązkowi oraz opłaceniu składki na ubezpieczenie zdrowotne w terminie.

Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia

Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim w czasie trwania umowy o pracę może przedłużyć zwolnienie nawet po wygaśnięciu stosunku pracy, jeżeli niezdolność do pracy trwała nieprzerwanie 30 dni. Jakie są warunki nabycia prawa do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia?

Stypendia wypłacane przez urząd gminy uczniom

Urząd gminy wypłaca uczniom z terenu gmin stypendia oraz zasiłki szkolne. Czy będzie obowiązany do sporządzenia PIT-8S oraz czy do celów zwolnienia z podatku dochodowego stypendia te są ograniczone do wysokości 380 zł?

Opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne w zbiegu z innymi tytułami

Obowiązek opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne jest uzależniony od umowy, jaka została zawarta z pracownikiem. Najczęściej są to: umowa o pracę, umowa zlecenia lub umowa o dzieło. Trudności sprawiają sytuacje, gdy pracownik jest zatrudniony u kilku pracodawców jednocześnie lub podpisuje kilka różnych umów zatrudnienia z tym samym pracodawcą. Mamy wówczas do czynienia z tzw. zbiegiem tytułów do ubezpieczenia.

Kryteria przyznawania, wyłączenie prawa oraz wymiar zasiłku opiekuńczego

Nie zawsze w przypadku sprawowania opieki nad dzieckiem czy członkiem rodziny należy się zasiłek z tego tytułu. Sprawdź, jakie warunki powinny być spełnione, aby pracodawca mógł wypłacić zasiłek opiekuńczy.

Jakie składki od dodatku stażowego wypłacanego za okres choroby

Pracownicy gminy dostają dodatek za wysługę lat - dodatek stażowy, który jest im wypłacany w stałej wysokości zarówno za okres wykonywania pracy, jak i za okres choroby. Kiedy od takiego składnika wynagrodzenia powinny być naliczane składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, a kiedy ten przychód jest zwolniony od składek? Czy w przypadku gdy pracownik choruje i za ten okres otrzymuje wynagrodzenie chorobowe oraz dodatek stażowy, to od tej części dodatku (przypadającej na okres pobierania tego wynagrodzenia) powinna być naliczona składka na ubezpieczenie zdrowotne?

REKLAMA