REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy standard obsługi zaświadczeń A1

Iwona Kowalska-Matis
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS Województwa Dolnośląskiego
ZUS
ZUS

REKLAMA

REKLAMA

ZUS wprowadza ułatwienia w obsłudze zaświadczeń A1, dotyczących m.in. delegowania pracowników. Elektroniczny rejestr zaświadczeń wprowadzony przez ZUS w październiku w miejsce rejestrów oddziałowych powinien usprawnić proces wydawania dokumentów przez ZUS i wyeliminować możliwe błędy.

Delegujesz? Dla Ciebie te zmiany!

REKLAMA

Szczegółowe poradniki i specjalni doradcy, a dodatkowo elektroniczny rejestr dla całego kraju – Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadza ułatwienia w obsłudze zaświadczeń A1, dotyczących m.in. delegowania pracowników. To niezwykle ważne, biorąc pod uwagę, że w tym roku ich liczba może przekroczyć pół miliona.

REKLAMA

Zaświadczenie A1 potwierdza fakt obowiązywania polskiego ustawodawstwa w odniesieniu do osoby, która jest delegowana do pracy za granicę, przenosi za granicę pracę wykonywaną w ramach prowadzonej w Polsce działalności gospodarczej lub wykonuje pracę w więcej niż jednym państwie. Jest to dokument wydawany w oparciu o prawo Unii Europejskiej i dotyczy poruszających się w granicach UE. Zaświadczenie wydawane jest przez ZUS na wniosek pracodawcy, pracownika lub osoby prowadzącej działalność gospodarczą na własny rachunek. W ostatnich latach liczba wydawanych zaświadczeń dynamicznie rośnie. Od 2012 r. do 2015 r. wzrosła o ponad 120 tys. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku przekroczy już 500 tys.

Elektroniczny, ogólnopolski rejestr zaświadczeń, który ZUS wprowadził w październiku w miejsce rejestrów oddziałowych usprawni proces wydawania dokumentów przez ZUS i jednocześnie wyeliminuje możliwe błędy, które we wnioskach o zaświadczenia A1 się pojawiają. Na stałe eliminuje on sytuacje, w której to przedsiębiorcy sami wypełniali papierowy druk zaświadczenia, żeby przyspieszyć proces jego wydania. Teraz zaświadczenia wydawane są ze specjalnej aplikacji.

Zapytaj doradcę…

Dodatkowo Zakład wprowadza doradców, którzy na salach obsługi klienta, mają służyć pomocą osobom występującym o zaświadczenie A1, pomagając im wypełnić wniosek i przygotować niezbędne dokumenty a także udzielić wyczerpującej informacji w zakresie właściwego ustawodawstwa. Na początek doradcy pojawią się pilotażowo w oddziałach, do których wpływa najwięcej wniosków o A1. Obok doradców ZUS wprowadza specjalne poradniki dla wszystkich chętnych do skorzystania z zaświadczeń A1, które to przeprowadzą krok po kroku przez proces wnioskowania. Co ważne – poradniki są na etapie  konsultacji z samymi przedsiębiorcami.

Polecamy produkt: Zasady sporządzania i kontroli dowodów księgowych w jednostkach sektora finansów publicznych (książka)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Delegowanie pracowników za granicę

Co do zasady pracownik, czy osoba prowadząca działalność gospodarczą podlega ustawodawstwu państwa, w którym jest zatrudniona lub wykonuje działalność. Wyjątek stanowi sytuacja oddelegowania pracownika zatrudnionego na terytorium jednego państwa członkowskiego przez przedsiębiorstwo, w którym jest zwykle zatrudniony - do wykonywania pracy na terytorium innego państwa członkowskiego - na okres nieprzekraczający 24  miesięcy (2 lata).  Wówczas pracownik podlega nadal ustawodawstwu pierwszego państwa członkowskiego.

Analogicznie jest w przypadku prowadzącego działalność gospodarczą na terytorium państwa członkowskiego i wykonującego pracę na terytorium innego państwa członkowskiego. Możliwe jest wówczas  zastosowanie polskich przepisów w zakresie zabezpieczenia społecznego. Aby to było możliwe zarówno pracownik, jak  i pracodawca muszą spełnić warunki wysłania. Pracownik musi udać się, na polecenie pracodawcy, przejściowo na terytorium drugiego państwa, w celu wykonywania tam czynności na rzecz tego pracodawcy, zaś umowa o pracę musi być zawarta w państwie wysyłającym. Pracodawca natomiast musi prowadzić w zwykłym trybie działalność na terenie Polski.

- Przy wyznaczeniu kraju, w którym pracownik podlega ubezpieczeniu bierze się pod uwagę całokształt działalności, w tym: miejsce siedziby, liczbę pracowników, którzy nie są delegowani za granicę, miejsce, w którym jest zawierana większość umów firmy z klientami oraz prawo, któremu podlegają te umowy a także obrót osiągnięty w wysyłającym państwie – mówi Iwona Kowalska regionalny rzecznik prasowy na Dolnym Śląsku.

Wartość około 25% obrotów firmy stanowi  z reguły wystarczający wskaźnik. Osoba prowadząca działalność na własny rachunek może pozostać w polskim ustawodawstwie tylko wówczas, gdy przed rozpoczęciem pracy za granicą, prowadziła działalność na terenie Polski zaś praca za granicą jest z góry określona, co do treści i czasu, w czasie przeniesienia działalności. Równolegle w Polsce zostaje zachowana wszelka infrastruktura niezbędna do kontynuacji działalności po zakończeniu pracy za granicą, a sama działalność będzie kontynuowana w Polsce po zakończeniu przejściowej pracy za granicą.

Dokumentem potwierdzającym zastosowanie polskiego ustawodawstwa jest potwierdzony przez ZUS formularz A1. Zarówno w przypadku pracowników delegowanych, jak i osób prowadzących działalność na własny rachunek. Przed poświadczeniem formularza A1 ZUS zawsze sprawdza, czy zainteresowane osoby zostały zgłoszone do ubezpieczeń społecznych, czy są za nich prawidłowo opłacane składki na te ubezpieczenia, przy czym fakt nieopłacania lub zalegania z opłacaniem składek nie stoi na przeszkodzie poświadczeniu formularza A1.

Polecamy serwis: ZUS

Nieco statystyki: pracownicy delegowani do pracy za granicą z terenu Dolnego Śląska:

Dane za I półrocze 2016 r.

Wrocław

Wałbrzych

Legnica

Oddział obejmuje obszar

Wrocław, Oleśnica, Oława, Trzebnica, Wołów, Milicz, Strzelin, Syców, Środa Śląska

Wałbrzych, Dzierżoniów, Jelenia Góra, Kamienna Góra, Kłodzko, Lubań, Świdnica

Legnica, Bolesławiec, Głogów, Góra, Jawor, Lubin, Lwówek Śląski, Polkowice, Złotoryja

Ilość poświadczonych formularzy A1

W tym:

  1. Delegowanie
  2. Praca w kilku krajach, (ale podlega polskiemu ustawodawstwu) w tym: najwięcej usługi i transport

9 055

3 901

5 154

5380

1051

4329

5 513

1 785

3 728

Najwięcej delegowań

Niemcy 2 017

Francja 804 

Austria 223

Belgia 202

Niemcy 562

Belgia 259

Francja  69

Niemcy 1 038

Belgia 258

Szwajcaria 184

Holandia  95

W podziale na sektory najwięcej pracowników delegowano

Usługi  2 773

Budownictwo 912

Przemysł 143

Budownictwo 457

Usługi 430

Przemysł 151

Usługi  860

Budownictwo  703

Przemysł  186

Źródło: ZUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

REKLAMA

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

REKLAMA

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r.

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r. Jaka będzie podstawa określająca wysokość odpisu podstawowego na fundusz socjalny w 2025 r.? Kto ma obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Czym jest odpis podstawowy?

REKLAMA