reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Wiadomości > Nadzór nad ABW i AW w Sejmie

Nadzór nad ABW i AW w Sejmie

Nowelizacja ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu znajduje się obecnie w Sejmie. Zakłada ona zmianę w nadzorze nad ABW.

9 maja ostatni dzień posiedzenia Sejmu. Posłów czeka między innymi 3-godzinny blok głosowań. Izba ma zadecydować, czy do dalszych prac trafią projekty nowelizujące ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz o Agencji Wywiadu. To rządowe propozycje. Zgodnie z nimi, Agencja Wywiadu będzie - jak obecnie - podlegać premierowi. Natomiast ABW przejdzie pod nadzór ministra spraw wewnętrznych. Zmiana podporządkowania obu Agencji to element szerszej reformy służb specjalnych, którą zapowiedział premier Donald Tusk po aferze Amber Gold z 2012 roku. Wniosek o odrzucenie obu projektów wniósł klub Prawa i Sprawiedliwości.

Posłowie będą też decydować o dalszych losach przygotowanego przez PiS projektu ustawy dotyczącej wydobycia i eksploatacji gazu łupkowego. Przewiduje on między innymi powołanie spółki akcyjnej, która obligatoryjnie ma mieć udziały w przyznanych koncesjach na wydobywanie węglowodorów. Posiadałaby ona od 1 do 20% udziałów w powoływanych spółkach poszukiwawczo-wydobywczych. Nie podlegałaby prywatyzacji. Jej głównym zadaniem byłoby zabezpieczenie bezpieczeństwa energetycznego państwa oraz interesów skarbu państwa.

Sejm będzie również głosował nad przyjęciem informacji Radosława Sikorskiego o założeniach polskiej polityki zagranicznej w 2014 roku. Debata w tej sprawie odbyła się wczoraj. Posłowie zadecydują też o powołaniu nowej, stałej komisji sejmowej, która będzie się zajmować polityką senioralną państwa.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa

Zobacz również: Funkcjonariusz pracujący na zlecenie nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama