reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Wiadomości > Służbowe karty płatnicze polityków dozwolone

Służbowe karty płatnicze polityków dozwolone

Komisja finansów publicznych zarekomendowała w czwartek Sejmowi odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy autorstwa PiS, zakazującego politykom korzystania ze służbowych kart płatniczych.

Sejm/Komisja przeciw zakazowi korzystania ze służbowych kart płatniczych

Projekt odpowiedniej nowelizacji ustawy o finansach publicznych zaproponowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Jak wyjaśniał podczas posiedzenia komisji poseł Krzysztof Szczerski (PiS), on i jego koledzy zostali zmuszeni do złożenia projektu przykładami wykorzystywania środków publicznych do celów prywatnych, m.in. przez członków rządu.

"To, że ministrowie korzystają z kart służbowych do celów prywatnych, jest niedopuszczalne" - oświadczył Szczerski. Dodał, że przypadków takich jest dużo, a jednym z nich jest przykład jednego z byłych członków rządu, który służbową kartą miał płacić za ekskluzywną kolację - co wyszło na jaw przy okazji publikacji przez "Wprost" nielegalnych nagrań ze spotkań ministrów.

Posłowie PiS zaproponowali, by w ogóle politykom - ministrom i posłom - zakazać korzystania ze służbowych kart płatniczych. "Trzeba zlikwidować pokusę, której wiele osób uległo" - mówił Szczerski, dodając, że to rozwiązanie może drastyczne, ale konieczne.

Zobacz również: Nagroda jubileuszowa nie dla kierowników publicznych zakładów opieki zdrowotnej

Projekt wywołał zdecydowany sprzeciw zwłaszcza posłów PO. Zdaniem szefowej komisji finansów publicznych Krystyny Skowrońskiej (PO), jeżeli ten pomysł wszedłby w życie, "trzeba by zakazać wyjazdów zagranicznych posłom albo nawet ministrom". Z kolei Marcin Święcicki (PO) nazwał projekt "po prostu niepoważnym". "Trzeba będzie w hotelach płacić plikami banknotów, a nie kartami" - mówił, proponując posłom PiS, by zakazali też używania samochodów służbowych, bo także bywają wykorzystywane, w sposób nieuprawniony, do celów prywatnych.

Replikował poseł PiS i były wiceminister rolnictwa Henryk Kowalczyk, który przekonywał, że nigdy nie korzystał ze służbowych kart, a podczas wyjazdów zagranicznych można przecież płacić prywatnymi kartami, a potem je rozliczać. Święcicki na to odpowiedział, że przecież karty służbowe to nie są "żadne tajne konta" i także są rozliczane.

Negatywnie o projekcie wypowiedziała się też w imieniu rządu wiceminister finansów Hanna Majszczyk, która uznała go za "niecelowy i nieadekwatny do celów, jakie projektodawcy chcą osiągnąć". Ostatecznie zdecydowaną większością głosów komisja zarekomendowała Sejmowi odrzucenie projektu PiS w pierwszym czytaniu. (PAP)

Polecamy serwis: Kadry i płace

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Galt

Prawo, podatki, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama