REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki, Podatek

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Podatek rolny 2018 - interpretacja ogólna

Ministerstwo Finansów opublikowało interpretację ogólną w podatku rolnym.

23 proc. na wyroby medyczne

Ustawa o podatku od towarów i usług dostosowującą polskie prawo do wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE i wprowadzającą podstawowe stawki VAT (23 proc.) na niektóre wyroby medyczne podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę.

Zmiany w podatku akcyzowym od 2019 r.

Nowela ustawy o podatku akcyzowym wprowadzająca podatek na płyn od e-papierosów i tzw. nowatorskie wyroby tytoniowe podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę. Zmiany w podatku akcyzowym już od 2019 r.

Przegląd zmian w podatkach 2018 r.

Do najważniejszych zmian podatkowych 2018 r. należą: JPK, split payment, podatek od nieruchomości komercyjnych i najmu. Co się zmieniło? Jakie jeszcze zmiany w 2018 r. czekają nas w podatkach?

REKLAMA

Podatki i opłaty lokalne w 2018 r. - wysokość

Podniesiono stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych. Sprawdź ile zapłacisz w 2018 r.

Akcyza na płyn do e-papierosów już od 1 stycznia 2018 r.

Już niedługo opodatkowany będzie płyn do e-papierosów oraz wyrobów nowatorskich, które zawierają w swoim składzie tytoń do podgrzewania. Planuje się, że przepisy dotyczące opodatkowania płynu do papierosów elektronicznych wejdą w życie 1 stycznia 2018 r.

Ustawa o akcyzie podpisana przez Prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o akcyzie oraz ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych. Ustawa wprowadza przepisy obejmujące zasady monitorowania uprawy tytoniu oraz produkcji i zbytu surowca tytoniowego.

Kwalifikowalność podatku od towarów i usług 2014-2020

Kwalifikowalność podatku od towarów i usług jest jednym z najistotniejszych aspektów realizacji projektów dofinansowanych ze środków unijnych.

REKLAMA

Korekta roczna VAT w styczniu 2018 r. - wyzwaniem dla samorządów

Na początku 2018 r. samorządy staną przed dużym wyzwaniem. W rozliczeniu VAT za styczeń 2018 r. trzeba będzie dokonać rocznej korekty odliczenia.

Nowe zasady amortyzacji podatkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

W związku ze zmianami w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zmieniły się zasady amortyzacji podatkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Co zmiany oznaczają dla jednostek?

Elektroniczne programy do generowania JPK_VAT dla mikrofirm bezpłatnie już od 1 stycznia 2018 r.

Mikrofirmy od 1 stycznia 2018 r. obowiązane są do składania elektronicznej ewidencji VAT. Ministerstwo Finansów chce udostępniać im bezpłatnie programy do prowadzenia ewidencji VAT i generowania JPK_VAT .

Split payment już w kwietniu 2018 r.

Od kiedy banki będą mogły pobierać opłaty za prowadzenie rachunków VAT? ZBP postuluje aby termin wejścia w życie ustawy przesunąć z 1 kwietnia 2018 r. na 1 lipca 2018 r.

Wzór oświadczenia majątkowego 2018 r.

Ustawa o jawności życia publicznego wymusiła przygotowanie nowego wzoru oświadczenia majątkowego.

Restrukturyzacja zaległości podatkowej, odsetek oraz karalności czynu

Ustawa restrukturyzacyjna ma przede wszystkim umożliwić podatnikom (potencjalnym ofiarom oszustw podatkowych) restrukturyzację długu podatkowego z tytułu podatku od towarów i usług. Prof. Witold Modzelewski, były wiceminister finansów oraz dyrektor Instytutu Studiów Podatkowych o proponowanej ustawie restrukturyzacyjnej.

Nowa Ordynacja podatkowa już od 1 stycznia 2019 r.

Ordynacja podatkowa była wielokrotnie nowelizowana. Niestety nadal nie odpowiada aktualnym standardom oraz potrzebom. Zaszła więc potrzeba stworzenia nowej Ordynacji. Nowa ustawa ma wejść w życie już 1 stycznia 2019 r.

140 zmian w Ordynacji podatkowej - czy nowe przepisy wejdą w życie w 2018 r.?

Kolejne zmiany w Ordynacji podatkowej. Zmienić ma się aż 140 przepisów. Co się zmieni? Kiedy nowa Ordynacja podatkowa wejdzie w życie?

Podatek od posiadania psa w 2018 r.

Właściciele zapłacą więcej za posiadanie psa. Rok 2018 przyniesie podwyżki podatków i opłat lokalnych. Ile wyniesie opłata za posiadanie psa? Kto jest od niej zwolniony?

Uproszczony kontakt z administracją skarbową już od 1 stycznia 2018 r.

Zmiany w JPK_VAT już od 1 stycznia 2018 r. Przedsiębiorca wątpliwości rozwieje drogą mailową, bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym.

Płyn do e-papierosów opodatkowany

Włochy, Portugalia, Rumunia, Łotwa, Słowenia, Finlandia, Grecja, Chorwacja, Węgry i Serbia już opodatkowały płyn do e-papierosów. Teraz kolej na Polskę.

Opłata targowa - wyrok NSA

W wyroku z 27 lipca 2017 r. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził swoje dotychczasowe stanowisko w kwestii warunków i możliwości różnicowania stawek opłaty targowej.

Jaka będzie kwota wolna od podatku po 1 stycznia 2018 r.?

Ministerstwo Finansów poinformowało, że kwota wolna od podatku po 1 stycznia 2018 r. wzrośnie do 8 tys.zł.

Stawki dopłat do materiału siewnego w 2017 r.

Ministerstwo Rolnictwa przygotowało projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie stawek dopłat do 1 ha gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany za rok 2017.

Użyczenie nieruchomości gminie przez powiat bez VAT

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że oddanie Organy podatkowe przypominają kiedy nieodpłatne świadczenie podlega opodatkowaniu VAT (interpretacja indywidualna z 17 maja 2017 roku, sygn. 2461-IBPP3.4512.105.2017.2.SR).

Nowe obowiązki samorządowych organów podatków w 2017 r.

Samorządowe organy podatkowe nie mają aktualnie obowiązku raportować Ministerstwu Finansów o podatku od nieruchomości. Taki obowiązek zostanie jednak na samorządy nałożony.

Ustawa o STIR przyjęta przez Radę Ministrów

Ustawa o STIR, czyli o wykorzystywaniu informacji na rachunkach bankowych została przyjęta przez Radę Ministrów. Projektowane przepisy mają na celu przeciwdziałanie wykorzystywaniu sektora finansowego.

Opodatkowanie nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego

Naczelny Sąd Administracyjny przyjął, że w przypadku wydzierżawianych przez trwałego zarządcę gruntów Skarbu Państwa podatnikiem powinien być ich dzierżawca, a nie trwały zarządca (sygn. II FSK 487/15).

Zachowanie neutralności opodatkowania podatkiem VAT importu usług po 1 stycznia 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. zachowanie neutralności opodatkowania podatkiem VAT importu usług, uzależnione zostało między innymi od terminowego rozliczenia VAT należnego. Opóźnienie w zadeklarowaniu rozliczenia podatku przy nabyciu usługi, od której VAT rozlicza nabywca, może zatem skutkować w określonych przypadkach powstaniem zaległości podatkowej.

300 zł miesięcznie podatku za zatrudnienie pracownika sezonowego już w 2018 r.

Projekt ustawy zakładający ryczałtowy podatek za zatrudnienie pracownika sezonowego ma być gotowy pod koniec 2017 r. Czy nowe przepisy wejdą w życie w 2018 r.?

Poszkodowani w nawałnicach mają dłuższy termin na złożenie zeznań podatkowych

Termin na złożenie zeznań podatkowych dla poszkodowanych w nawałnicach został wydłużony o 6 miesięcy. Termin, o którym mowa w zdaniu poprzednim liczony jest od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Poszkodowany w nawałnicy nie zapłaci podatku VAT

Materiały budowlane przekazywane na rzecz poszkodowanych w wyniku nawałnic w terminie od 12 sierpnia do 30 listopada 2017 r. są opodatkowane 0 proc. stawką VAT.

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej już od 1 października 2017 r.

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ma na celu m.in. propagowanie języka polskiego za granicą. Agencja ta będzie przyznawała także stypendia naukowe. Stypendia, o których mowa w zdaniu poprzednim będą zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Opodatkowanie pomieszczeń zarządu oraz administracji spółdzielni mieszkaniowej

Pomieszczenia zarządu i administracji spółdzielni są w całości opodatkowane według najwyższej stawki jako  związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Natomiast w zakresie budowli należących do spółdzielni mieszkaniowej opodatkowaniu nie będą podlegały te z nich, które są położone na gruntach związanych z budynkami mieszkalnymi i które służą wyłącznie zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych.  

Mikroprzedsiębiorca otrzyma zwrot VAT w terminie 15 dni

Mikroprzedsiębiorca działający w branży budowlanej otrzyma zwrot VAT w terminie 15 dni. Co należy zrobić aby otrzymać zwrot w tym terminie? Na to pytanie odpowiedziało Ministerstwo Finansów.

Zmiany w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych 2018 r. - obowiązki sprawozdawcze samorządowych organów podatkowych

Minister Finansów i Rozwoju proponuje, aby samorządowe organy podatkowe corocznie przekazywały resortowi finansów wybrane informacje dotyczące poboru podatku rolnego, leśnego i od nieruchomości.

Czy rozdzielenie przychodów podatników CIT na dwa źródła jest dobrym rozwiązaniem?

Zdaniem ekspertów z Konfederacji Lewiatan rozdzielenie przychodów podatników CIT na dwa źródła jest złym rozwiązaniem. Dlaczego?

Opodatkowanie usług świadczonych na obszarze portów morskich

Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 9 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług: usługi świadczone na obszarze portów morskich, polegające na obsłudze środków transportu morskiego lub służące bezpośrednim potrzebom ich ładunków, są opodatkowane VAT według stawki 0%. Do niektórych usług należy jednak stosować stawkę VAT 8%. Do jakich i dlaczego?

Limity VAT a sprzedaż niektórych składników majątku

Instytucja kultury zamierza sprzedać niektóre składniki majątku. Część z tych składników jest zaliczona do środków trwałych, a pozostała część do wyposażenia (ze względu na niewielką wartość). Czy wartość tej sprzedaży powinna być uwzględniona w limitach 200 000 zł oraz 20 000 zł?

Metodę obliczenia prewspółczynnika - wyrok WSA w Poznaniu

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w sprawie o sygn.akt I SA/Po 1626/16 orzekł, że JST mogą zastosować inną, niż przewidziana rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2015 r. w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników, metodę obliczenia prewspółczynnika.

Dobra sytuacja gospodarcza Polski - Międzynarodowy Fundusz Walutowy

Obecna sytuacja gospodarcza Polski dobrze oceniona przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Wzmocnienie administracji podatkowej, jak również założenia Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju ocenione bardzo dobrze.

Kto jest podatnikiem podatku od nieruchomości w spółce cywilnej?

Podatnikiem podatku od nieruchomości w spółce cywilnej są jej wspólnicy, a nie sama spółka. To stanowisko zostało po raz kolejny potwierdzone przez Naczelny Sąd Administracyjny.

Projekt nowelizacji ustaw podatkowych

Projekt nowelizacji ustaw podatkowych został przedstawiony przez Ministerstwo Finansów. Projekt zakłada na przykład odbudowanie źródeł dochodów w CIT.

Kontrola zarządcza w administracji publicznej

Czym jest kontrola zarządcza?  Kto odpowiada za jej funkcjonowanie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. 

Należyta staranność w VAT - konsultacje

Rozpoczęły się konsultacje w sprawie należytej staranności w VAT. Temat bardzo ważny, gdyż dotyczy uszczuplania należności budżetu państwa. Konsultacje potrwają do dnia 28.07.2017 r.

Kto nie zapłaci opłaty uzdrowiskowej?

Opłata uzdrowiskowa zostanie pobrana  od osób fizycznych. Od opłaty uzdrowiskowej zwolnione są jednak pewne grupy osób. 

Zasady udzielania ulg podatnikom podatków i opłat lokalnych

W niniejszym artykule wyjaśniono na jakich zasadach można udzielić ulg podatnikom podatków oraz opłat lokalnych. Zobowiązania zostały podzielone na dwie grupy, czyli podatki od nieruchomości, rolne i leśne oraz druga grupa - opłaty o cywilnoprawnym charakterze i opłata adiacencka oraz planistyczna.

Zmiany w ustawie o podatku akcyzowym - projekt 2017 r.

Najważniejszą zmianą jest uszczelnienie systemu podatkowego w zakresie obrotu suszem tytoniowym. Co jeszcze się zmieni?

Jak zaskarżyć interpretację indywidualną po 1 czerwca 2017 r.?

Zmieniają się zasady wnoszenia skarg na interpretacje indywidualne. Jest to związane z nowelizacją Kodeksu postępowania administracyjnego. Przepisy nowego Kpa weszły w życie 1 czerwca 2017 r.

Unikanie opodatkowania przez międzynarodowe koncerny - regulacje

W dniu 29 maja 2017 r. przyjęto regulacje mające na celu przeciwdziałanie unikania opodatkowania przez międzynarodowe koncerny. Regulacje mają wejść w życie od 1 stycznia 2020 r.

Projekt nowej Ordynacji podatkowej już we wrześniu 2017 r.

Projekt nowej Ordynacji podatkowej ma być gotowy już we wrześniu 2017 r. Nowa Ordynacja będzie miała aż 700 artykułów.

Jednolita cena książki - czy projekt ustawy wejdzie w życie?

Nadal nie wiadomo co z jednolitą ceną książki. Dyskusja w sprawie projektu nie została podjęta.

REKLAMA