Średnia wartość rynkowa samochodu
05 maja 2015
Określenie średniej wartości rynkowej samochodu może stanowić problem. Analiza przepisów ustawowych oraz orzecznictwa pomaga ustalić, jak prawidłowo obliczyć tę wartość na potrzeby podatku akcyzowego.
Jednostki budżetowe jako podatnicy VAT nowa uchwała NSA
13 sie 2013
W dniu 24 czerwca br. Naczelny Sąd Administracyjny podjął uchwałę, w której stwierdził, że w świetle art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT, gminne jednostki budżetowe nie są podatnikami podatku od towarów i usług. W momencie publikacji pisemne uzasadnienie uchwały nie zostało jeszcze opublikowane, lecz z uzasadnienia ustnego uchwały wynika, że NSA uznał za prawidłowy argument o braku samodzielności w prowadzeniu działalności gospodarczej przez te jednostki.
Podatek od nieruchomości 2013
05 lip 2013
Od 2013 r. obowiązują wyższe górne granice stawek podatku od nieruchomości. Podatek od nieruchomości pobierany jest przez samorządy gminne. Podatnikami mogą być wszystkie podmioty niezależnie od statusu prawnego, jeżeli mają określony tytuł prawny do korzystania z nieruchomości. Górne granice stawek kwot podatków oraz opłat lokalnych są ustalane przez Ministerstwo Finansów.
Rozliczanie podatków przez organy podatkowe jednostek samorządu terytorialnego
20 paź 2011
Jakie zadania należą do komórki organizacyjnej w urzędzie gminy prowadzącej rachunkowość podatków? Jak prawidłowo udokumentować przypisy, odpisy oraz zwroty podatków, a jak wygaśnięcie zobowiązania podatkowego?
Kolejna faktura korygująca czy dodatkowa faktura
22 sie 2011
Czy poprawną czynnością jest:1) wystawianie korekty do uprzednio wystawionej już korekty faktury?2) dodanie w dokumencie korekty towaru, którego na fakturze pierwotnej nie było?3) zamiana w dokumencie korekty towaru na inny, niż był na fakturze pierwotnej?
Prezenty, nagrody w konkursach i inne towary przekazywane w gminach a podatek VAT po 1 kwietnia 2011 r.
04 sie 2011
Z uwagi na zmiany dotyczące podatku od towarów i usług, w szczególności
zmiany obowiązujące od 1 kwietnia 2011 r., powstaje pytanie czy w ramach
nieodpłatnych przekazań towarów takich np. jak nagrody w konkursach czy
też ulotki promujące określony region lub obiekt muzealny, albo w
przypadku wręczania prezentów np. członkom zarządu, po stronie podatnika
podatku VAT czyli np. gminy, powstanie obowiązek opodatkowania takich
czynności podatkiem od towarów i usług.
Okulary i soczewki kontaktowe dla pracownika
06 maja 2011
Minister Finansów 16 marca 2011 r. wydał interpretację ogólną (sygn. DD3/033/30/CRS/11/95) wyjaśniającą wątpliwości dotyczące stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie świadczeń związanych z zapewnieniem pracownikom okularów korygujących wzrok (szkieł kontaktowych) podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.
Od 1 kwietnia kolejne zmiany w VAT
02 maja 2011
Od 1 kwietnia 2011 r. obowiązują nowe regulacje w VAT. Poszerzono katalog zwolnień z VAT, obowiązują też nowe zasady opodatkowania świadczeń nieodpłatnych oraz odliczania podatku. Dokonała tego ustawa z 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach. Ministerstwo Finansów wydało również nowe rozporządzenie wykonawcze, które wprowadza nowe zwolnienie.
Podatek od środków transportowych - kara za niezłożenie deklaracji
19 kwi 2011
15 lutego minął ustawowy termin do złożenie deklaracji na podatek od
środków transportowych DT1. Jak pokazuje praktyka, zwłaszcza w gminach
wiejskich duży odsetek podatników nie wypełnia swojego ustawowego
obowiązku i nie składa deklaracji w wymaganym terminie. Organy podatkowe
dysponują jednak środkami, które mogą zdyscyplinować podatników. Mowa
tutaj o karach porządkowych, czyli sankcji finansowej, nakładanej w
przypadku nieuzasadnionego niestawienia się na wezwanie organu
podatkowego lub niezłożenia deklaracji.
Stypendia wypłacane przez urząd gminy uczniom
14 kwi 2011
Urząd gminy wypłaca uczniom z terenu gmin stypendia oraz zasiłki
szkolne. Czy
będzie obowiązany do sporządzenia PIT-8S oraz czy do celów zwolnienia z
podatku dochodowego stypendia te są ograniczone do wysokości 380 zł?
Odpowiedzialność za uporczywe niepłacenie podatku
11 mar 2011
Niezapłacenie podatku w terminie powoduje dla podatnika ujemne skutki, w szczególności w postaci obowiązku zapłaty odsetek za zwłokę. Uporczywe niewpłacanie w terminie podatku może nieść za sobą jeszcze dalej idące konsekwencje.
Mniejsze wpływy z podatku od nieruchomości
14 sty 2011
Od 1 stycznia 2011 r. obowiązują zmienione przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych rozszerzające obowiązek stosowania przez gminy preferencyjnej stawki podatku od nieruchomości na dodatkowe obiekty.
Zwolnienie z podatku dochodowego gospodarstw pomocniczych w 2010 r.
10 sie 2010
Czy gospodarstwo pomocnicze działające przy ośrodku pomocy społecznej korzysta w 2010 r. ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych i nie wpłaca zaliczek na podatek w trakcie roku?
Jak prawidłowo rozliczyć delegacje służbowe
11 cze 2008
Odbywając podróż służbową, podatnikowi przysługują diety. Dotyczy to zarówno podróży służbowych krajowych, jak i zagranicznych. Właściwe udokumentowanie wydatków na takie podróże pozwala uwzględnić je w kosztach uzyskania przychodów.
Podatek rolny i leśny w 2007 r.
26 lip 2007
Obowiązująca od początku tego roku nowelizacja ustaw normujących podatek rolny i leśny ujednoliciła sposób składania deklaracji podatkowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej z terminologią zawartą w przepisach dotyczących informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.