REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Obowiązki pracodawcy, Zdrowie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Niewykorzystany urlop wypoczynkowy - skutki

Pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. W przypadku niewykorzystania urlopu w tym czasie, staje się on urlopem zaległym. Jakie są skutki niewykorzystania urlopu w terminie? Czy zaległy urlop można zamienić na ekwiwalent?

Podwyżki wynagrodzeń w służbie zdrowia do 2021 r.

Najmniej zarabiający pracownicy służby zdrowia będą mogli liczyć na coroczny wzrost wynagrodzeń. To propozycje Ministerstwa Zdrowia.

Usługi dietetyczne a VAT

Kiedy usługi w zakresie porad dietetyka stanowić będą usługi, które skorzystają ze zwolnienia z VAT? Przyjrzyjmy się zdrowemu żywieniu w aspekcie prawa podatkowego.

Od września 2016 r. seniorzy kupią bepłatnie leki

Projekt, nad którym pracuje ministerstwo zdrowia zakłada, iż osoby, który ukończyły 75 rok życia będą miały prawo do bezpłatnych leków. Wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas poinformował, iż projekt ruszy 1 września 2016 r.

REKLAMA

Kodeks pracy - planowane zmiany w 2016 r.

Projekt zmian w Kodeksie pracy wprowadzi obowiązek potwierdzania pracownikowi na piśmie podstawowych ustaleń związanych z zawarciem umowy o pracę jeszcze przed dopuszczeniem go do pracy. Planowane zmiany są przedmiotem konsultacji społecznych.

E-zdrowie nie ruszy na początku 2016 r.

Minister Zdrowia poinformował, iż z nowym rokiem nie wyjdzie nic z tzw. platformy e-zdrowie. Platforma miała obejmować m.in. e-recepty, a z czasem także np. e-skierowania i e-zlecenia.

Książeczka zdrowia dziecka - nowy wzór w 2016 r.

Szpitale w 2016 r. będą wydawały książeczkę zdrowia dziecka według nowego wzoru. Zgodnie z nowymi przepisami rodzice będą okazywać książeczkę zdrowia dziecka podczas każdego badania profilaktycznego, w tym również badania stomatologicznego, aby lekarz, położna lub pielęgniarka mogli zamieścić w niej odpowiedni wpis.

MZ: podwyżki dla pielęgniarek i położnych nie są zagrożone

Ministerstwo Zdrowia przekonuje, iż podwyżki dla pielęgniarek i położnych nie są zagrożone. Resort zdrowia podkreśla, iż środowisko zawodowe pielęgniarek i położnych jest zadowolone z ustaleń.

REKLAMA

Klauzula sumienia - niekonstytucyjny obowiązek wskazania lekarza

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niekonstytucyjny jest obowiązek wskazania innego lekarza lub szpitala przy odmowie świadczenia z powołaniem się na klauzulę sumienia oraz niemożność powołania się lekarza na klauzulę sumienia "w innych przypadkach niecierpiących zwłoki". Zakwestionowane przez TK przepisy stracą swą moc z chwilą opublikowania wyroku w dzienniku urzędowym.

Nowy projekt książeczki zdrowia dziecka

W książeczce zdrowia dziecka wpisane będą dane osobowe dziecka, m.in. jego PESEL, płeć i grupa krwi, a także imiona i nazwiska opiekunów. Dokument będzie też zawierał informację o wieku i grupie krwi matki dziecka, szczepieniach i lekach, jakie przyjmowała w trakcie ciąży, a także czy była wówczas narażona na czynniki szkodliwe.

E-recepty z dowodem osobistym

E-zdrowie ma umożliwić pacjentom dostęp do elektronicznej dokumentacji medycznej, w tym m.in. e-recepty, e-skierowania, e-zlecenia oraz Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Dzięki IKP każdy pacjent ma otrzymać dostęp do swojej historii leczenia, elektronicznej dokumentacji medycznej oraz informacji o zrealizowanych usługach medycznych od momentu założenia konta.

Książeczka Zdrowia Dziecka elementem dokumentacji medycznej

Senat przyjął ustawę o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Do tego, aby Książeczka Zdrowia Dziecka stała się elementem dokumentacji medycznej brakuje tylko podpisu Prezydenta. O wprowadzenie książeczki jako dokumentu państwowego od lat zabiegał Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

Więcej studentów na kierunkach medycznych

Minister zdrowia, w porozumieniu z ministrem nauki i szkolnictwa wyższego, przygotował projekt rozporządzenia zwiększającego limit przyjęć na kierunki lekarski oraz lekarsko-dentystyczny w roku akademickim 2015/2016. Zgodnie z projektem od października studia lekarskie mogłoby podjąć o 677 osób więcej niż w obecnym roku akademickim.

Jednolity wzór książeczki zdrowia dziecka

Według autorów projektu ujednolicenie wzorów dokumentacji medycznej umożliwi pełne udokumentowanie przebiegu działań profilaktycznych i leczniczych, szybkie odnajdywanie informacji istotnych dla dalszego leczenia oraz zachowanie wiarygodności tych informacji.

Dyżury lekarzy rezydentów na podstawie umowy o pracę

Według przedstawicieli OZLL zlecanie niedoświadczonym i dopiero szkolącym się lekarzom pełnienia samodzielnych dyżurów na podstawie umowy cywilno-prawnej jest działaniem niedopuszczalnym i nieuczciwym - zarówno wobec tych lekarzy, jak i pacjentów.

Przepisy mają zmniejszyć skalę otyłości w Polsce

Projektowana ustawa ma wzmocnić mechanizmy diagnozowania problemów zdrowia publicznego i racjonalnego planowania interwencji, które będą wytyczną do działań podmiotów odpowiedzialnych za prowadzenie polityki zdrowotnej, w tym jednostek samorządu terytorialnego, NFZ, służby medycyny pracy, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, kuratoriów oświaty, szkół czy uczelni wyższych" - czytamy w uzasadnieniu. Nowe przepisy mają też ułatwić wspieranie jednostek samorządu terytorialnego, w szczególności małych gmin, w realizowaniu ustawowych obowiązków związanych z promowaniem i ochroną zdrowia

Wysokość składki zdrowotnej w II kwartale 2015 r.

Wysokość składki zdrowotnej od kwietnia do końca czerwca bieżącego roku będzie wynosić nie mniej niż 364,83 zł. W związku z tym mamy do czynienia z obniżką w stosunku do poprzedniego kwartału- wtedy składka wynosiła 372,55 zł.

28 kwietnia 2015 - Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy

28 kwietnia 2015 obchodzony jest Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy oraz Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. W dzień obchodów organizowane są kampanie mające na celu poruszanie tematów dotyczących problematyki bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy.

Nowe wzory książeczki zdrowia dziecka i karty przebiegu ciąży

W myśl proponowanych przepisów ujednolicone zostaną wzory: karty przebiegu ciąży, karty obserwacji porodu, książeczki zdrowia dziecka, karty zlecenia wykazu zespołu ratownictwa medycznego, karty medycznych czynności ratunkowych, a także karty medycznej lotniczego zespołu ratownictwa medycznego.

Pakiet onkologiczny i kolejkowy niezgodne z Konstytucją?

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz ocenił, że pakiet kolejkowy i onkologiczny to eksperyment "niebywały w skali świata", wprowadzony bez jakiegokolwiek pilotażu. Jak dodał, zdaniem NRL eksperyment ten nie powinien być monitorowany przez tych, którzy go wprowadzają, ale przez niezależne instytucje, dlatego Rada zdecydowała się powierzyć tę ocenę niezależnej kancelarii prawnej.

Ujednolicony wzór książeczki zdrowia dziecka

Według autorów projektu ujednolicenie wzorów dokumentacji medycznej umożliwi pełne udokumentowanie przebiegu działań profilaktycznych i leczniczych, szybkie odnajdywanie informacji istotnych dla dalszego leczenia oraz zachowanie wiarygodności tych informacji.

Projekt ustawy o zdrowiu publicznym trafi do konsultacji społecznych

Ustawa o systemie zdrowia publicznego ma zintegrować działania na rzecz zdrowia, prowadzone obecnie przez wiele instytucji, nie zawsze w sposób skoordynowany. W tej chwili część zadań spoczywa na samorządach, część na instytucjach państwowych, takich jak Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia, czy Sanepid; są też instytucje zajmujące się pojedynczymi problemami, np. Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Od 2015 roku łatwiejszy dostęp do specjalistów

Od 2015 r. dostęp do specjalistów ma być łatwiejszy za sprawą pakietu kolejkowego i onkologicznego. Obecnie czas oczekiwania na wizytę u specjalisty wynosi kilka miesięcy.

Wydatki w NFZ wyższe od przychodów

Dziura w budżecie NFZ to problem nie tylko tego roku. Od kilku lat okazuje się, że wydatki są większe niż przychody ze składki. W tym roku te ostatnie rosną wolniej niż zaplanowano.

NIK: Środki z NFZ powinny być racjonalniej wykorzystane

NIK w swoim raporcie wskazał, że miliardy płynące z NFZ do służby zdrowia powinny być wydawane bardziej racjonalnie. Najwyższa Izba Kontroli zaleciła też poprawę metody wyceny usług medycznych.

Składki zdrowotne w jednostkach i zakładach budżetowych

Każdy pracodawca, także jednostka budżetowa i zakład budżetowy, ma obowiązek opłacać składki zdrowotne za każdego pracownika. Na jakich zasadach odprowadza się te składki?

Ewidencja księgowa składek zdrowotnych

Do obliczania, pobierania z dochodów pracownika oraz odprowadzenia składki na ubezpieczenie zdrowotne zobowiązany jest pracodawca (płatnik składek). Jak powinna wyglądać ewidencja księgowa składek zdrowotnych?

Ubezpieczenia NFZ dla osób zatrudnionych na umowę zlecenia

Pracodawca zatrudniający osobę na umowę zlecenia powinien pobrać od niej oświadczenie, na podstawie którego będzie w stanie stwierdzić, jakie będą wynikać zobowiązania względem ZUS w przypadku zawierania konkretnej umowy. Kiedy ubezpieczenie zdrowotne w przypadku umowy zlecenia jest obowiązkowe?

Zwrot zawyżonej wysokości trzynastki

W jaki sposób jednostka może „skorygować” trzynastkę wypłaconą pracownikowi w zawyżonej wysokości? Wyższa kwota wynikała z błędu w naliczeniu. Czy możemy dochodzić od pracownika zwrotu różnicy?

Czy w biurze można dbać o zdrowie?

Wiele się mówi o zdrowym odżywianiu, zachowaniu równowagi między pracą a życiem prywatnym czy aktywnym spędzaniu wolnego czasu. Co jednak zrobić, gdy większość czasu spędzamy w biurze?

Czy pracownicy potrafią efektywnie wypoczywać?

Sprawdź co sądzą specjaliści na temat najczęściej praktykowanych sposobów wypoczynku oraz jakie formy spędzania urlopu uważają za najbardziej skuteczne dla zregenerowania sił.

Syndrom wypalenia zawodowego

Czujemy się zmęczeni, zestresowani, nie mamy siły pracować, jakby uszło z nas powietrze. Nie wolno dopuścić, aby taka sytuacja przerodziła się w stan trwały.

REKLAMA