REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Szkoła, Urlopy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

W zreformowanej szkole nie ma kto uczyć

Nauczyciele poszukujący pracy mogą przebierać w ofertach. W Wielkopolsce 107 etatów czeka na nauczycieli. W warszawskich przedszkolach poszukiwanych jest aż 250 nauczycieli.

Tworzenie harmonogramów w systemie równoważnego czasu pracy

Jakie są zasady tworzenia harmonogramów czasu pracy? Co należy uwzględnić w takim harmonogramie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule. Znaleźć można również wzór harmonogramu.

Wymiar urlopu nauczyciela - placówka nieferyjna

Ustalenie wymiaru urlopu nauczyciela w placówce nieferyjnej jest kwestią problematyczną. Ile dni urlopu przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu w takiej placówce? W jakim terminie może iść na urlop?

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop dla samorządowca

Kierownicy urzędów rzadko biorą urlopy wypoczynkowe, a ekwiwalenty za niewykorzystany urlop są ogromne. Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadza kontrolę w trybunale. Czy samorządy też czeka kontrola PIP w najbliższym czasie?

REKLAMA

Dni wolne od pracy w 2018 r.

W 2017 roku liczba dni wolnych od pracy, uwzględniając wszystkie weekendy oraz święta to 115. Jaki będzie rok 2018?

Jak nie stracić zaległego urlopu?

Zaległego urlopu nie da się gromadzić w nieskończoność. Warto zatem sprawdzić, ile dni wolnych zostało nam z poprzedniego roku i wykorzystać je w terminie. Jakim?

Czy urlop ojcowski zawsze musi trwać 2 tygodnie

Pracownik, ojciec 23-miesięcznego dziecka, złożył wniosek o udzielenie mu urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni. Naszym zdaniem, urlop ten mu się nie należy, bo w drugim tygodniu jego trwania dziecko skończy 24 miesiące życia. Co robić w takiej sytuacji?

Jak zrekompensować pracę w wolną sobotę?

Nasz pracownik wykonuje pracę od poniedziałku do piątku w systemie podstawowym czasu pracy (po 8 godzin dziennie, w godz. od 7.00 do 15.00). Wydaliśmy mu polecenie pracy w sobotę od godz. 6.00 do godz. 18.00. Jaka rekompensata przysługuje mu z tytułu wykonywania pracy w tym dniu?

REKLAMA

Na ile części można podzielić urlop rodzicielski

Pracownica planuje skorzystanie z urlopu rodzicielskiego. Z góry zakłada, że zostanie on podzielony na części. Ile ich może być? Czy podział urlopu rodzicielskiego dopuszczalny jest tylko na 3 części?

Urlop rodzicielski 2016 - zmiany

Od 2016 roku urlop rodzicielski będzie przysługiwał bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego. Będzie go można wykorzystać jednorazowo lub w częściach – od 2016 roku w nie więcej niż czterech (dotychczas maksymalnie trzech częściach).

Urlop doktorancki - zasady, porozumienie

Pracownikowi niebędącemu nauczycielem akademickim lub pracownikiem naukowym, przygotowującemu rozprawę doktorską, przysługuje, na jego wniosek, w uzgodnionym z pracodawcą terminie, urlop w wymiarze dwudziestu ośmiu dni, które w rozumieniu odrębnych przepisów są dla tego pracownika dniami pracy, na przygotowanie obrony rozprawy doktorskiej oraz zwolnienie od pracy na przeprowadzenie obrony rozprawy doktorskiej.

Urlop rodzicielski łączony z pracą w 2016 r.

W 2016 r. urlop rodzicielski łączony z pracą u pracodawcy udzielającego urlopu będzie ulegał proporcjonalnemu wydłużeniu. Nowelizacja Kodeksu pracy w tym zakresie będzie obowiązywała od 2 stycznia 2016 r.

Sklepiki szkolne bez niezdrowego jedzenia

Tzw. śmieciowe jedzenie zniknie ze szkół. Będzie to możliwe dzięki wchodzącej w życie 1 września br. nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia.

W ramach wyprawki szkolnej do 770 zł dofinansowania

O wsparcie na zakup podręczników w ramach programu „Wyprawka szkolna” mogą starać się rodzice i opiekunowie dzieci z niepełnosprawnościami, w tym również uczniów z niepełnosprawnością intelektualną. W ich przypadku program nie zakłada progu dochodowego. Mogą oni liczyć nawet na 770 zł dofinansowania. Zakup takich pomocy przez szkoły jest też wspierany w ramach dotacji celowej.

Cena darmowego podręcznika

Ile kosztuje darmowy podręcznik? Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina rodzicom o tym, iż szkoła nie może żądać od rodzica kwoty większej niż ta, która wynika z przepisów.

Jak klasyfikujemy opłatę za wydanie duplikatu legitymacji szkolnej?

Opłatę za wydanie duplikatu legitymacji szkolnej pobierane przez placówkę oświatową, np. szkołę, kwalifikuje się w § 069 „Wpływy z różnych opłat”.

Zwolnienie od pracy na czas rozprawy sądowej

Nie każda informacja z sądu o wyznaczeniu terminu rozprawy będzie oznaczać możliwość skorzystania przez pracownika z zwolnienia od pracy. W przypadku gdy pracownik wezwany jest w charakterze świadka – powstanie konieczność udzielenie mu zwolnienia od pracy na czas rozprawy.

Gmina musi bezpłatnie dowieźć niepełnosprawnego ucznia do szkoły

Zgodnie z przepisami kształceniem specjalnym obejmuje się m. in. dzieci i młodzież niepełnosprawną, wymagającą stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy, na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego ze względu na niepełnosprawność. Gmina ma obowiązek zapewnić temu uczniowi bezpłatny transport i opiekę w czasie przewozu do najbliższej szkoły.

Prawo o szkolnictwie wyższym po nowelizacji

Publikacja stanowi pierwszy na rynku wydawniczym komentarz do Prawa o szkolnictwie wyższym po największej od 2011 r. nowelizacji ustawy uchwalonej w dniu 11 lipca 2014 r. Jest to praktyczny komentarz, który prezentuje wykładnię wszystkich przepisów ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym, ze szczególnym uwzględnieniem nowych regulacji.

Utrata zaufania jako podstawa odwołania dyrektora szkoły

Czy utrata zaufania dla osoby pełniącej funkcję dyrektora szkoły, stanowi przypadek szczególnie uzasadniony będący podstawą jego odwołania?

Jak wyliczyć urlop wypoczynkowy

Pracownik został zatrudniony po raz pierwszy od 02.01.2014 r. na 3 m-ce na okres próbny, a następnie na czas określony dłuższy niż 1 rok od dnia 01.04.2014. Jeśli chodzi o urlop dla pracownika, z którego jeszcze nie korzystał, czy liczę go oddzielnie do każdej umowy do 01.02 i 02.03 czyli 2x 1,66= 3,32 czyli 3 i dla drugiej umowy do 30.04-1,66 itd. aż do 30.12.czyli razem z drugiej umowy 8 x 1,66= 13,28 czyli 13 i potem 3+13=16

Czy dodatek stażowy wypłacany w trakcie zwolnienia lekarskiego wliczany jest do podstawy trzynastki

Ciężarna pracownica jednostki budżetowej chorowała od początku roku, a następnie w maju urodziła dziecko. Podczas choroby otrzymywała dodatek stażowy. Czy przysługuje jej dodatkowe wynagrodzenie roczne od dodatku stażowego?

Urlop rodzicielski - zmiany w 2015 r. w Sejmie

W lutym 2015 r. ma trafić do Sejmu prezydencki projekt ustawy rodzimej, przewidujący m.in. możliwość łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą w niepełnym wymiarze czasu. Zgodnie z projektem pracodawca miałby obowiązek zaakceptować wniosek pracownika np. o zmniejszenie wymiaru czasu pracy, ruchomy czy indywidualny czas pracy oraz skrócony tydzień pracy.

Dotacja przeznaczona na wynagrodzenia pracowników szkoły prywatnej

Czy szkoła prywatna może z uzyskanej dotacji pokrywać wynagrodzenie pracowników? Czy odpowiedź na to pytanie może być uzależniona od rodzaju stanowiska?

Czy można zwolnić pracownika powracającego z urlopu wychowawczego

Mam pytanie o możliwość zwolnienia pracownicy. Przebywała ona na urlopie wychowawczym. W tym czasie w firmie zostało zlikwidowane jej stanowisko. Właściwie to cała działalność została zlikwidowana, obecnie firma ma dochody jedynie z wynajmu swoich pomieszczeń gdzie kiedyś odbywała się produkcja. W czasie u. wychowawczego pracownica zaszła w ciążę i teraz przebywa na u. macierzyńskim.

Odwołanie dyrektora szkoły - sąd powszechny czy administracyjny?

Nie można przyjąć, że akt odwołania dyrektora szkoły należy włącznie do czynności za sfery prawa pracy, a w sprawach tego rodzaju właściwy jest wyłącznie sąd powszechny - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim. Odwołany dyrektor szkoły może dochodzić swoich praw nie tylko w sądzie powszechnym, ale również na drodze administracyjnej.

Rządowy podręcznik - uwagi do części trzeciej

Trwają konsultacje dotyczące trzeciej części rządowego podręcznika. Zgłoszono znacznie mniej uwag niż w przypadku części drugiej.

Posiłki w szkołach i świetlicach dla dzieci z najuboższych rodzin

Dzieci z najuboższych rodzin mogą liczyć na posiłki w szkołach i świetlicach. Dożywianie finansowane jest przez gminy i budżet państwa.

Czas pracy a szkolenie

Jeżeli szkolenie będzie miało miejsce w czasie, kiedy nauczyciel nie realizuje pensum dydaktycznego, to będzie się ono odbywało w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy. Zgodnie bowiem z art. 42 Karty Nauczyciela czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień. Nauczyciele mają czas pracy częściowo normowany.

Klasyfikacja 1% dotacji na podręczniki w 2014 roku

W jakich rozdziałach należy klasyfikować wydatki w wysokości 1% wykorzystanej dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe? Wyjaśnienia udzieliło Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Dotacje na zakup podręczników - dyrektorzy szkół mogą składać informacje

Dyrektorzy publicznych szkół podstawowych, prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego od 8 lipca 2014 r. mogą składać do swoich organów prowadzących informacje niezbędne dla ustalenia wysokości dotacji na zakup podręczników do nauki języka obcego nowożytnego lub materiałów edukacyjnych do nauki tego języka oraz na zakup materiałów ćwiczeniowych dla uczniów klasy I szkoły podstawowej.

Możliwość zaliczenia wyposażenia placu zabaw do środków trwałych

W przypadku gdy obiekty pomocnicze obsługują więcej niż jeden budynek lub nie obsługują żadnego budynku, należy je zaliczać do właściwych rodzajów środków trwałych, zgodnie z ich przeznaczeniem. W związku z tym, jeżeli plac zabaw obsługuje jeden budynek – stanowi on obiekt pomocniczy i jego wartość powiększa wartość budynku. Zasada ta nie dotyczy oczywiście urządzeń ruchomych zlokalizowanych na placu zabaw.

Koszty ponoszone przez szkoły wieczorowe i zaoczne, wchodzące w skład CKU

W jaki sposób klasyfikować koszty ponoszone przez szkoły wieczorowe i zaoczne, wchodzące w skład Centrum Kształcenia Ustawicznego? Odpowiedzi udzieliła RIO w Katowicach.

Dodatkowe wynagrodzenie roczne a urlop macierzyński

Wprowadzone wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego zmiany spowodowały, że wszystkim pracownikom jednostek budżetowych, którzy nie przepracowali w roku 2012 wymaganych 6 miesięcy z powodu korzystania z urlopu macierzyńskiego przysługuje prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego.

Odwołanie z funkcji a rozwiązanie stosunku pracy

Odwołanie z funkcji dyrektora szkoły nie wiąże się z rozwiązaniem stosunku pracy, a jedynie z jego przekształceniem.

Urlop wychowawczy po zmianach cz. II

Od 1 października 2013 r. obowiązują nowe zasady udzielania urlopu wychowawczego. Jak prawidłowo udzielać urlopu wychowawczego? Kiedy pracownik zobowiązany jest złożyć wniosek o udzielenie urlopu? Sprawdź co zmieniło się w urlopach wychowawczych.

Urlop wychowawczy po zmianach cz. I

Od 1 października 2013 r. obowiązują nowe zasady udzielania urlopu wychowawczego. Jak prawidłowo udzielać urlopu wychowawczego? Kiedy pracownik zobowiązany jest złożyć wniosek o udzielenie urlopu? Sprawdź co zmieniło się w urlopach wychowawczych.

Jak sporządzić plan urlopów na 2014 r.?

Pracodawca zobowiązany jest do sporządzenia planu urlopów. Według planu pracownicy mogą korzystać z zaplanowanych urlopów wypoczynkowych. Jak poprawnie sporządzić plan urlopów? Jaki jest termin zatwierdzenia planu urlopów?

Promocja szkoły

Szkoła podstawowa corocznie organizuje w ramach promocji szkoły „Dni otwarte szkoły”. Zakupiono materiały biurowe (papier, markery), które posłużyły m.in. do przygotowania dyplomów. Wydatki te zakwalifikowano do kodu 60. Czy jednostka postąpiła prawidłowo?

Odszkodowanie pracownicze bez podatku

Odszkodowania otrzymane przez pracownika od placówek oświatowych wolne są od podatku, jeżeli ich wysokość lu zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Odszkodowania, których wysokość bądź zasady ustalania wynikają wprost z przepisów prawa, przyznawane na podstawie ugody zawartej przed sądem, korzystają ze zwolnienia podatkowego.

Klasyfikacja budżetowa opłat za urzędowe kontrole żywności

W szkole prowadzona jest stołówka. W związku z przeprowadzoną kontrolą żywności lub sprawdzeniem, czy usunięto niezgodności zawarte we wcześniejszej kontroli przez przedstawiciela państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, została naliczona opłata na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z 8 maja 2009 r. § 4, w skład której wchodzi opłata ryczałtowa za: przeprowadzone czynności kontrolne oraz za rozpoczętą godzinę czynności kontrolnych. Czy prawidłowe będzie ujęcie tych opłat w § 4430 „Różne opłaty i składki”, czy może właściwy będzie § 4300 lub 4510?

Zwrot wydatków przez gminę na dowóz dziecka do szkoły

Świadczenie udzielane podatnikowi przez gminę w formie zwrotu kosztów dowozu dziecka niepełnosprawnego do szkoły, korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Świadczenie urlopowe z dwóch etatów

Nauczycielowi, który w jednej szkole zatrudniony jest w dwóch stosunkach pracy, z każdego z nich przysługuje świadczenie urlopowe. Ustala się je osobno, proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia z każdego z etatów w danym roku szkolnym, a wypłaca do końca sierpnia każdego roku.

Czy pracownicy potrafią efektywnie wypoczywać?

Sprawdź co sądzą specjaliści na temat najczęściej praktykowanych sposobów wypoczynku oraz jakie formy spędzania urlopu uważają za najbardziej skuteczne dla zregenerowania sił.

Stypendia wypłacane przez urząd gminy uczniom

Urząd gminy wypłaca uczniom z terenu gmin stypendia oraz zasiłki szkolne. Czy będzie obowiązany do sporządzenia PIT-8S oraz czy do celów zwolnienia z podatku dochodowego stypendia te są ograniczone do wysokości 380 zł?

Dodatek funkcyjny dla sekretarza szkoły samorządowej, rządowej i społecznej

Którym aktem prawnym powinien kierować się pracodawca, ustalając dodatek funkcyjny dla sekretarza szkoły: rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 30 kwietnia 2008 r. w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników niebędących nauczycielami, zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez organy administracji rządowej oraz w niektórych innych jednostkach organizacyjnych, rozporządzeniem Rady Ministrów z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych?

REKLAMA