REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Gmina nie może odstąpić od naliczenia opłaty prolongacyjnej

Czy należy naliczyć opłatę prolongacyjną w okresie stanu pandemii, jeśli gmina nie podjęła uchwały o nienaliczaniu opłaty prolongacyjnej w okresie pandemii?

Podwyżka dla lekarzy stażystów od 1 lipca 2021 r.

Podwyżka dla lekarzy stażystów od 1 lipca 2021 r. O ile wzrosną wynagrodzenia młodych lekarzy?

Aport wodociągu a opodatkowanie VAT

Czy wniesienie aportem sieci kanalizacyjnych i wodociągowych w zamian za podwyższenie ilości udziałów gminy w spółce będzie podlegało opodatkowaniu, czy będzie korzystało ze zwolnienia od VAT z uwagi na to, że od momentu oddania do użytkowania do momentu wniesienia aportem minęły już 2 lata?

Podwyższone koszty w czasie pracy zdalnej

W związku z obowiązującymi obostrzeniami związanymi z epidemią COVID-19 część pracowników urzędu gminy świadczy pracę zdalnie. Niektórzy z nich mieszkają poza miejscowością, w której znajduje się urząd i stosowane są wobec nich podwyższone koszty uzyskania przychodów. Czy można je stosować także w okresie pracy zdalnej, gdy pracownicy nie dojeżdżają do pracy?

REKLAMA

Czy w roku 2021 wydatki bieżące mogą przewyższyć dochody bieżące

Czy w roku 2021 obowiązuje przepis, na podstawie którego wydatki bieżące nie mogą być wyższe niż dochody bieżące, z wyłączeniem wydatków covidowych?

Błąd w wykazaniu podatku na paragonie można skorygować

Czy podatek wynikający z nieprawidłowego zaewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej (23% VAT zamiast ZW) należy odprowadzić do urzędu skarbowego?

Czy pracownik samorządowy musi skorzystać z ciągłego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 14 dni

Pracownik nie chce skorzystać z dwutygodniowego wypoczynku, mimo że zostało to określone w sporządzonym w styczniu planie urlopowym. Czym pracodawca powinien się podeprzeć, aby pracownik obowiązkowo skorzystał z urlopu w wyznaczonym terminie i we wskazanym wymiarze?

Jak rozliczyć w księgach rachunkowych nadpłatę z tytułu użytkowania wieczystego

Użytkownik wniósł opłatę z tytułu użytkowania wieczystego na rachunek bankowy powiatu w roku 2019. Powiat przekazał zebrane dochody odpowiednio: 75% udział Skarbu Państwa - urząd marszałkowski, 25% udział powiatu. W roku 2021 po weryfikacji dokumentów przez wydział geodezji wpłacona przez użytkownika kwota okazała się nadpłatą i podlega zwrotowi. Użytkownik wystąpił do powiatu o zwrot nadpłaconej kwoty. Czy prawidłowe jest występowanie do urzędu wojewódzkiego o zwrot przekazanej kwoty, czy należy pomniejszać o zwrot dochody zebrane przez powiat w 2021? Jak należy zaksięgować zwrot nadpłaty, w przypadku gdy kwota zostanie zwrócona do powiatu przez urząd wojewódzki w wysokości 75%? Z jakiego paragrafu należy zwrócić użytkownikowi 25% udziału powiatu, w przypadku gdy stanowił dochód w roku 2019? Jak powinna wyglądać ewidencja księgowa na kontach w zaistniałej sytuacji?

REKLAMA

NFZ przyjmuje wnioski od aptek, które chcą przystąpić do programu szczepień

Apteki - szczepienia na COVID-19. Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia przyjmują od wtorku wnioski od aptek, które chcą przystąpić do Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Jak zgłosić aptekę do Narodowego Programu Szczepień? Na jakich zasadach szczepienia przeprowadzają farmaceuci?

Powrót do stosowania standardowej stabilizującej reguły wydatkowej (SRW) 2022

Stabilizująca reguła wydatkowa. Rząd przyjął projekt, który zakłada, że klauzula powrotu do stosowania standardowej stabilizującej reguły wydatkowej (SRW) zostanie wydłużona na rok 2022 r. - poinformował resort finansów.

Zasady ustalania odpłatności za usługi opiekuńcze

Czy rada gminy może w uchwale w sprawie szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze (z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi) oraz w sprawie szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat, jak również w sprawie trybu ich pobierania, postanowić, że „koszt jednej godziny świadczonych usług opiekuńczych oraz specjalistycznych usług opiekuńczych określa kierownik właściwego Ośrodka Pomocy Społecznej”?

Jakie dane są niezbędne do przyznania dodatku energetycznego?

Rada gminy ma podjąć uchwałę w sprawie dodatku energetycznego. Jej integralną część stanowi załącznik - wzór wniosku o przyznanie tego dodatku. W związku z tym powstała wątpliwość o zakres danych, których można żądać w takim wniosku. Czy dopuszczalne jest żądanie danych dotyczących domowników osoby występującej z wnioskiem o przyznanie dodatku energetycznego (imię nazwisko, stopień pokrewieństwa oraz data urodzenia)?

Strajk pielęgniarek: czy będą podwyżki?

Strajk pielęgniarek: zarobki pielęgniarek. W poniedziałek rozpoczęły się strajki ostrzegawcze pielęgniarek w szpitalach na terenie całej Polski. W pierwszej fali dwugodzinnych strajków ostrzegawczych wzięło udział ok. 40 szpitali, które osiągnęły etap sporu zbiorowego. Czy będą podwyżki dla pielęgniarek?

Zwrot kosztu mediów dokonany przez OKE a VAT

W związku z organizowanym na terenie szkoły egzaminem ósmoklasisty szkoła refakturuje na okręgową komisją egzaminacyjną m.in. koszty mediów za czas funkcjonowania na jej terenie komisji egzaminacyjnej. Jaką stawkę VAT należy zastosować w takim przypadku?

Termin wypłaty odprawy emerytalnej pracownikowi samorządowemu

Czy odprawę emerytalną należy wypłacić w ostatnim dniu zatrudnienia, mimo że nie ma jeszcze decyzji ZUS o przyznaniu, czy należy poczekać do otrzymania decyzji?

Nieodpłatne przekazanie majątku ruchomego do spółdzielni socjalnej

Czy jednostka budżetowa podległa powiatowi może dokonać nieodpłatnego przekazania lub darowizny majątku ruchomego spółdzielni socjalnej?

Audyt wewnętrzny w jednostkach sektora finansów publicznych

Audyt wewnętrzny - na czym polega i jakie są korzyści płynące z audytu? Maj jest międzynarodowym miesiącem świadomości o audycie wewnętrznym.

Rada nie musi upoważniać wójta do spłaty gminnych zobowiązań

Czy rada gminy może w uchwale nowelizującej budżet gminy na 2021 rok upoważnić wójta (burmistrza, prezydenta miasta) do spłat zobowiązań gminy oraz do zabezpieczania zawieranych umów o dofinansowanie realizowanych programów i projektów w „innej formie wymaganej przez dysponenta środków”?

Opłata za odbiór śmieci z nieruchomości letniskowej

Czy rada gminy może wprowadzić w trakcie trwania roku podatkowego ryczałtowe stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za rok od domku letniskowego lub innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe?

Minimalne wynagrodzenie w ochronie zdrowia 2021

Minimalne wynagrodzenie w ochronie zdrowia - Ministerstwo Zdrowia skierowało do prac rządu projekt nowelizujący przepisy.

Wydatek na transport osób niepełnosprawnych do punktu szczepień

Jak księgować po stronie ośrodka pomocy społecznej wydatki na transport osób niepełnosprawnych do punktu szczepień finansowane ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Czy blaszaki podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości

Czy gmina może naliczać podatek od nieruchomości od tzw. blaszaków, które służą jako składziki na narzędzia, czy jako pomieszczenia do przechowywania różnych rzeczy, np. rowerów, kosiarek itp. Zgodnie z prawem budowlanym, nie są to ani budynki, ani obiekty budowlane.

Klasyfikacja budżetowa wydatku za badania na przeciwciała COVID-19

W jakim paragrafie należy zaksięgować fakturę za badania na przeciwciała (COVID-19) - w § 428 czy § 430? Nie są to badania okresowe w ramach medycyny pracy, tylko badanie krwi zlecone przez szkołę swoim pracownikom.

Paragon jako faktura uproszczona w 2023 r.

Paragon jako faktura uproszczona w 2023 r. Czy do paragonu z NIP nabywcy można wystawić fakturę? Od kiedy paragony z NIP wykazywać w nowym JPK_VAT?

Czy konto 840 jest właściwe do rozliczania opłat za przekształcenie wieczystego użytkowania w prawo własności

Czy jednostka - urząd gminy - powinna prowadzić konto 840 do księgowania opłat za przekształcenie wieczystego użytkowania w prawo własności na 20 lat?

Nagroda jubileuszowa po przedstawieniu przez pracownika dodatkowych dokumentów

Czy po dostarczeniu przez pracownika samorządowego dodatkowych dokumentów należy mu wypłacić nagrodę jubileuszową wyższego stopnia? Jeśli tak, to w jakiej wysokości? Czy należy ją oskładkować?

Powierzenie prowadzenia określonych spraw gminy

Czy z przepisu art. 33 ust. 4 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym wynika możliwość powierzenia przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) prowadzenia określonych spraw gminy w jego imieniu sekretarzowi tej gminy. W szczególności czy na podstawie tego przepisu wójt może upoważnić sekretarza gminy do podejmowania zarządzeń zmieniających budżet?

Młodzieżowy budżet obywatelski

W mieście realizowany jest budżet obywatelski, którego pula środków podzielona jest na zadania osiedlowe oraz ogólnomiejskie. Czy możliwe jest utworzenie odrębnego młodzieżowego budżetu obywatelskiego, jeśli w mieście obowiązuje uchwała, zgodnie z którą mieszkańcy - bez względu na wiek - mogą zgłaszać swoje pomysły do realizacji? Młodzieżowy budżet obywatelski byłby skierowany do ściśle określonej grupy mieszkańców - tylko tych w wieku uczniów szkół ponadpodstawowych. Czy wprowadzenie młodzieżowego budżetu obywatelskiego powinno mieć formę zarządzenia prezydenta miasta czy uchwały?

Nowe formularze sprawozdań dla samorządowych jednostek z osobowością prawną

Na stronie Ministerstwa Finansów opublikowano nowe formularze sprawozdań Rb-N, Rb-Z dedykowane dla samorządowych jednostek z osobowością prawną (instytucji kultury, sp zoz, samorządowych osób prawnych utworzonych na podstawie odrębnych ustaw).

Opłaty za pobyt w schronisku dla bezdomnych

Czy rada gminy, ustalając opłaty za dzień pobytu w schronisku dla osób bezdomnych (schronisku z usługami opiekuńczymi), może różnicować stawkę tej opłaty w zależności od płci osoby korzystającej z placówki (inna stawka opłaty dla kobiet i inna stawka opłaty dla mężczyzn)?

Zbieg egzekucji alimentacyjnej i niealimentacyjnej na liście płac pracownika ośrodka pomocy społecznej

Jeden z pracowników ośrodka pomocy społecznej otrzymuje wynagrodzenie netto w wysokości 3102 zł. Do działu kadr równocześnie wpłynęły na jego nazwisko 2 tytuły egzekucyjne: zajęcie alimentacyjne w wysokości 752 zł oraz niealimentacyjne zajęcie komornicze w wysokości 4507 zł. Czy w zaistniałej sytuacji z wynagrodzenia pracownika należy potrącić pracownikowi do 3/5 pensji netto?

Czy głównemu księgowemu jednostki samorządowej można odebrać dodatek funkcyjny

Jednostka organizacyjna samorządu terytorialnego zatrudnia pracownika na stanowisku głównego księgowego. Czy temu pracownikowi można zmniejszyć lub odebrać dodatek funkcyjny z powodu nienależytego wykonywania obowiązków?

Jak obliczyć wysokość odprawy pośmiertnej po zmarłym nauczycielu

W lutym 2021 r. zmarła nauczycielka. W jakiej wysokości należy wypłacić odprawę pośmiertną dla uprawnionych po niej osób? Proszę o przedstawienie zasad obliczania odprawy pośmiertnej po zmarłym nauczycielu.

Jak obliczyć wysokość kwoty wolnej od potrąceń w 2021 r. podwyższonej z powodu COVID-19?

Kwota wolna od potrąceń w 2021 r. podwyższona z powodu COVID-19 - jak obliczyć? Sprawdź przykładowe wyliczenie.

SLIM VAT - jak dokumentować prawo do dokonania korekt in minus

SLIM VAT - z początkiem 2021 r. weszły w życie zmiany przepisów regulujących podatek od towarów i usług wprowadzone w ramach tzw. SLIM VAT (Simple Local And Modern VAT). Poprzez taką nowelizację prawodawca zmodyfikował m.in. zasady korygowania na minus podstawy opodatkowania u świadczącego, ale również kwoty podatku naliczonego u nabywcy.

Koszty trzynastki w księgach jednostki budżetowej

Trzynastka - jakie koszty w księgach rachunkowych jednostki budżetowej? Czy można je ująć w sposób uproszczony?

Kary za nieutworzenie PPK

Kary za nieutworzenie PPK - czy i jakie sankcje grożą jednostce za nieutworzenie PPK?

Przeznaczenie środków z opłat za zezwolenia na sprzedaż alkoholu na cele związane z pandemią

Zgodnie z art. 15qc ustawy o COVID-19 do 31 grudnia 2020 r. wójt (burmistrz, prezydent miasta) mógł wykorzystać dochody z opłat za zezwolenia wydane na podstawie art. 18 lub art. 181 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi również na działania związane z przeciwdziałaniem COVID-19. Czy gmina mogła przeznaczyć te środki na zakup laptopów w celu umożliwienia pracownikom pracy zdalnej w związku z epidemią?

Samochodu nie rejestruje się na dane przedsiębiorcy z CEiDG

Czy przedsiębiorca (osoba fizyczna) może domagać się rejestracji swojego samochodu na dane firmy z CEiDG? Czy urząd może potraktować tę sprawę jako cywilnoprawną (spór o ustalenie właściciela samochodu) i nie nadać wnioskowi przedsiębiorcy biegu w postępowaniu administracyjnym? Wnioskodawca nie spełnia w ocenie urzędu przesłanek art. 29 k.p.a.

Wykazanie zabezpieczenia środków na inwestycję

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w której 100% udziałów stanowi własność gminy, stara się o pozyskanie w banku środków na realizację inwestycji. Wnioskodawcą i realizatorem inwestycji jest spółka. Środki będą pochodziły z budżetu gminy i będą przeznaczone na podwyższenie kapitału spółki - gmina obejmie udziały na kwotę podniesienia kapitału. Czy wymagane przez bank przedłożenie zabezpieczenia środków finansowych w latach 2021 i 2022 może stanowić wpisanie tej inwestycji w wieloletniej prognozie finansowej w tych latach? Czy wieloletnia prognoza finansowa jest dokumentem, którym gmina może posłużyć się do wykazania zabezpieczenia środków na inwestycję?

Termin sporządzenia sprawozdań finansowych za 2020 r.

Sprawozdania finansowe za 2020 - do kiedy? Zbliża się termin sporządzenia sprawozdań finansowych za 2020 rok przez jednostki, których rok obrotowy jest równy kalendarzowemu. Czas na to mija 31 marca 2021 r. Ministerstwo Finansów planuje jego przedłużenie dla organizacji non-profit.

Czy pracownik ma prawo wycofać przedłożone wcześniej pracodawcy orzeczenie o swojej niepełnosprawności

Czy pracownik, który przekazał pracodawcy orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim i jest ono wpięte do akt osobowych, może prosić o jego usunięcie?

Czy trzeba skorygować PIT-11, gdy nie uwzględniono ulgi dla młodych

Przekazaliśmy pracownikowi PIT-11 za 2020 r. Pracownik zwrócił nam uwagę, że w trakcie roku nieprawidłowo pobieraliśmy zaliczki na podatek - nie uwzględniono ulgi dla młodych. PIT-11 został już przesłany do urzędu skarbowego. Pracownik żąda korekty. Czy mamy obowiązek jej dokonać?

Zakup oleju opałowego a split payment i GTU

Dom pomocy społecznej zawiera z kontrahentami umowy ramowe na dostawę paliwa opałowego. Poszczególne zakupy nie przekraczają wartości 15 000 zł, ale ogólna wartość zamówienia w czasie trwania sezonu grzewczego wzrasta. Czy na potrzeby stosowania mechanizmu podzielonej płatności wartość tych zamówień należy sumować? Czy do zakupu paliwa opałowego należy stosować kod GTU?

Wyliczanie trzynastki w 2021 r. - nowa wykładnia resortu pracy

Wyliczanie trzynastki. W odpowiedzi na pytanie Dziennika Gazety Prawnej resort pracy zmienił zdanie w sprawie sposobu wyliczania trzynastki. Jak poprawnie wyliczyć trzynastkę w 2021 r.?

Darowizna majątku ruchomego dla spółdzielni socjalnej

Czy jednostka budżetowa podległa powiatowi może dokonać nieodpłatnego przekazania lub darowizny majątku ruchomego spółdzielni socjalnej?

Klasyfikacja budżetowa opłaty za pełnomocnictwo pocztowe

Jak należy sklasyfikować wydatek w zakresie pełnomocnictwa pocztowego tytułem upoważnienia na odbieranie korespondencji służbowej z poczty? Czy będzie to § 430 „Zakup usług pozostałych”, czy § 443 „Różne opłaty i składki”?

Waloryzacja rent i emerytur w 2021 r.

Waloryzacja rent i emerytur - ile wynosi wskaźnik waloryzacji w 2021 r.? Ile wyniosą emerytury i renty?

Umowa o dzieło, umowa zlecenia i umowa o roboty budowlane w świetle orzecznictwa

Czy remont budynku domu pomocy społecznej może stanowić przedmiot umowy o dzieło?

Jaka jest data uiszczenia opłaty za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż alkoholu

Jaką datę bierze się pod uwagę przy opłacie za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż alkoholu? Datę przelewu przez przedsiębiorcę czy datę, w którym dniu opłata wpływa na konto urzędu?

REKLAMA