Gmina wzbogaciła się bezpodstawnie
21 lis 2007
Jeśli strony łączyła umowa o wykonanie określonych robót, a wykonane zostały także roboty dodatkowe, nieujęte w umowie, to również należy za nie zapłacić.
Czy przetargi na nieruchomości rolne Skarbu Państwa są jawne
19 lis 2007
Czy uczestnik przetargu pisemnego po ogłoszeniu wyników (zwłaszcza w sytuacji, gdy przegrał) może zapoznać się z dokumentacją przetargową: protokołem postępowania oraz z ofertami złożonymi przez pozostałych uczestników? Do kogo powinien się zwrócić uczestnik przetargu pisemnego w razie wykrycia nieprawidłowości w zakresie procedury przetargowej, i w jakim trybie?
Cena w ofertach przetargowych
12 lis 2007
Podczas postępowania o udzielenie zamówienia publicznego zamawiający powinien zgodnie z art. 88 prawa zamówień publicznych poprawić oczywiste omyłki rachunkowe w obliczeniu ceny.
Odpowiedzialność za brak oświadczenia
12 lis 2007
Naruszeniem dyscypliny finansów publicznych jest niezłożenie przez burmistrza miasta oświadczenia co do ewentualnych okoliczności wyłączających go z postępowania określonych w ustawie Prawo zamówień publicznych.
Czy zamawiający może żądać potwierdzenia zdolności kredytowej
08 lis 2007
Czy różnicowanie przez zamawiających wykonawców na tych, którzy mają wolne środki finansowe, i takich, którzy posiadają zdolność kredytową, jest zgodne z prawem zamówień publicznych?
Strony miały interes prawny wnosząc odwołanie
05 lis 2007
Zatwierdzenie wyników konkursu stanowi czynność organizatora konkursu, wobec której mogą być stosowane środki ochrony prawnej
Prawo określa tryb udzielania zamówień publicznych
30 paź 2007
W ramach zamówień publicznych zawierane są odpłatne umowy na usługi, dostawy lub roboty budowlane.
Postępowanie w sprawie zamówienia bez zabezpieczenia środków w budżecie
30 paź 2007
Jeśli zamawiający zaciąga zobowiązanie wykraczając poza zakres wydatków przewidzianych w planie finansowym, stanowi to naruszenie dyscypliny finansów publicznych nawet w przypadku, gdy plan zostanie w późniejszym terminie zmieniony, a także, gdy umowa o zamówienie publiczne zostanie później dostosowana do planu finansowego.
Jak pogodzić zasadę jawności z ochroną interesu zamawiającego
24 paź 2007
W jaki sposób zamawiający ma przestrzegać zasady jawności przy prowadzeniu postępowania o zamówienie publiczne, a z drugiej strony nie dopuścić do sparaliżowania prac komisji przetargowej przez wykonawców albo też do zbyt wczesnego udostępnienia informacji o zamówieniu, co mogłoby godzić w interes zamawiającego?
Liczy się data ogłoszenia przetargu
24 paź 2007
Trzyletni okres, w którym badana jest zdolność wykonawcy do wykonania zamówienia, należy liczyć do chwili wszczęcia przetargu.
Dyrektor nie ponosi winy
04 paź 2007
Nie narusza dyscypliny ten, kto przy udzielaniu zamówienia publicznego kierował się odpowiednimi wytycznymi.
Udzielanie zamówień przez gminę z pominięciem procedury przetargowej.
26 wrz 2007
W jakich sytuacjach gmina ma prawo zlecać realizację określonych zadań komunalnym osobom prawnym z pominięciem procedury zamówień publicznych i jakie z tego tytułu wynikają uprawnienia dla przedsiębiorcy?
Jak prawidłowo dokumentować postępowania o zamówienia publiczne
31 sie 2007
Jakie organy, poza prezesem Urzędu Zamówień Publicznych, mogą kontrolować postępowanie przetargowe? Jakie dokumenty w postępowaniu o zamówienia publiczne należy uznać za najistotniejsze?
Wątpliwości co do bezstronności to podstawa wyłączenia z udziału w postępowaniu przetargowym
24 sie 2007
Sekretarz miasta jest płatnym publicystą lokalnego dziennika. Czy może być on przewodniczącym komisji przetargowej, która rozstrzyga, jaka gazeta wygra przetarg na publikowanie urzędowych ogłoszeń?
Nieoprotestowane w terminie warunki ogłoszenia można kwestionować
13 sie 2007
Niezgodne z prawem wymagania, które nie zostały w terminie oprotestowane, mogą stanowić podstawę do unieważnienia przetargu.
Jak określić niezbędne warunki przetargu
27 lip 2007
Specyfikacja istotnych warunków zamówienia (s.i.w.z.) stanowi jeden z najważniejszych dokumentów w przetargu publicznym. Zamawiający na etapie przygotowania postępowania ustala w niej warunki zamówienia, na podstawie których wykonawcy przygotowują swoje oferty.
Przesłanki unieważnienia trzeba interpretować ściśle
27 lip 2007
Brak koordynacji między inwestycjami jednostek samorządu terytorialnego nie może stanowić podstawy unieważnienia przetargu.
Zamawiający może prosić o przedłużenie terminu
27 lip 2007
Wykonawcy nie mogą z własnej inicjatywy przedłużać terminu związania ofertą.
Zamówienia publiczne wyrobów medycznych
18 lip 2007
Instytucja zamawiająca nie może bezpośrednio odrzucić proponowanych wyrobów medycznych, posiadających znak CE, z pominięciem procedury ochronnej.