Wzór formularza rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach
05 sty 2018
Urząd Zamówień publicznych opublikował zalecenia w sprawie uwzględniania przez administrację rządową aspektów społecznych w zamówieniach publicznych oraz wzór formularza rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach.
Kontrola zarządcza w gminie w zakresie zamówień publicznych
28 lis 2017
Rolę zarządcy w gminie pełni wójt. Odpowiedzialny jest za zapewnienie funkcjonowania adekwatnej, skutecznej oraz efektywnej kontroli zarządczej. Wójt jest odpowiedzialny za zaciąganie zobowiązań finansowych w ramach realizacji zamówień publicznych.
Publiczne otwarcie ofert w praktyce
27 wrz 2017
W niniejszym artykule omówiono praktyczne aspekty publicznego otwarcia ofert. Omówiono m.in. obowiązki zamawiającego wiążące się z otwarciem ofert.
Kara umowna może stanowić pozacenowe kryterium oceny ofert
11 wrz 2017
Zamawiający mają wątpliwości co do dopuszczalności kary umownej jako kryterium oceny ofert, KIO tymczasem zdarzyło się zaaprobować takie rozwiązanie.
Powoływanie się wykonawcy na potencjał podmiotu trzeciego - zapadł wyrok w sprawie Esaprojekt (C-387/14)
16 sie 2017
Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok w sprawie Esaprojekt (C-387/14). Co zmieni się w zamówieniach publicznych?
Prawo zamówień publicznych czy stanowisko Prezesa UZP - czym powinny kierować się samorządy udzielające zamówienia w trybie in-house?
09 sie 2017
2 czerwca 2017 r. Urząd Zamówień Publicznych opublikował opinię prawną (dalej „opinia UZP”) dotyczącą zasad współpracy publiczno-publicznej zawartych w nowelizacji ustawy Pzp. Prezes UZP postawił pod znakiem zapytania zasadność zapisów nowelizacji.
Upływ terminu realizacji zamówienia nie stanowi nieusuwalnej wady postępowania
20 lip 2017
W przypadku określenia w SIWZ dokładnego terminu realizacji zamówienia może się w praktyce okazać, że na skutek przedłużającej się procedury postępowania termin ten upłynie (np. z powodu wniesienia odwołania do KIO). W takiej sytuacji zamawiający – analizując, czy postępowanie powinno być kontynuowane – podejmują decyzję o jego unieważnieniu na podstawie art. 93 ust. 1 pkt 7 Prawa zamówień publicznych. Stosując ten przepis, należy jednak zachować daleko idącą ostrożność przy ocenie wskazanych w nim okoliczności.
Kwota wartości umów koncesji a obowiązek przekazywania ogłoszeń Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej
05 lip 2017
Kwota wartości umów koncesji, od której uzależniony jest obowiązek przekazywania ogłoszeń Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej to 21 813 853 złotych. Rozporządzenie określające kwotę, o której mowa w zdaniu poprzednim weszło w życie w dniu 31 maja 2017 r.
Dozwolone formy wniesienia zabezpieczenia należytego wykonania umowy
23 cze 2017
Zgodnie z ustawą z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych zabezpieczenie należytego wykonania umowy jest instrumentem zależnym od woli zamawiającego. Czy wykonawca może zdecydować o formie? W jakiej formie można wnieść zabezpieczenie należytego wykonania umowy?
Kto jest uprawniony do utworzenia instytucji gospodarki budżetowej?
14 cze 2017
Podmiotami uprawnionymi do utworzenia instytucji gospodarki budżetowej nie są jednostki samorządu terytorialnego. Tym samym jednostki samorządu terytorialnego nie są upoważnione do odstąpienia od stosowania ustawy Pzp na podstawie art. 4 pkt 13 ustawy Pzp. - taki jest wniosek po kontrol Prezesa UZP.
Zmiany w umowie koncesji
14 cze 2017
Ustawa o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi zawiera nowe regulacje w zakresie dopuszczalnych zmian zawartej umowy koncesji. Co się zmieniło?
Pomocnicze działania zakupowe
10 kwi 2017
Zamierzamy przekazać organizację i przeprowadzenie postępowania na zakup wyposażenia jednostce zewnętrznej (kancelarii prawnej). Po nowelizacji przepisów o zamówieniach takie działania to tzw. pomocnicze działania zakupowe. W jakiej formie powierzyć takie działania zewnętrznej kancelarii prawnej? Jaki może być zakres powierzonych czynności?
Zmiany w zamówieniach publicznych - procedura odwrócona
06 lut 2017
Zamawiający najpierw dokona oceny oferty. Procedura odwrócona została wprowadzona do Prawa zamówień publicznych.
Kiedy wykonawca ma obowiązek podpisać umowę o pracę - opinia prawna
11 sty 2017
Wykonawca przed podpisaniem umowy o pracę, z osobą wykonującą wskazane przez zamawiającego czynności w zakresie realizacji zamówienia, powinien stwierdzić czy czynności wykonywane przez personel mają charakter pracowniczy w rozumieniu art. 22 § 1 Kodeksu pracy.
Nowe kompetencje Prokuratorii Generalnej RP od 2017 roku
06 gru 2016
Rząd planuje zlikwidować Ministerstwo Skarbu Państwa i zwiększyć uprawnienia Prokuratorii Generalnej. Ma ona reprezentować Rzeczpospolitą Polską, w tym także Skarb Państwa w sprawach dotyczących mienia państwowego przed sądami i trybunałami. Ponadto Prokuratoria Generalna będzie miała obowiązek opiniować zawierane przez podmioty reprezentujące Skarb Państwa kontrakty i transakcje (zwłaszcza w trybie zamówień publicznych), jeżeli ich wartość będzie przekraczać 100 mln. złotych. Większość przepisów nowej ustawy o Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej ma wejść w życie od 1 stycznia 2017 r.
Zmiany w prawie zamówień publicznych w 2016 roku
02 gru 2016
Pod koniec lipca 2016 roku weszła w życie długo oczekiwana nowelizacja prawa zamówień publicznych. Rynek medyczny, czyli rynek wysokich technologii, w teorii zyskał przydatne instrumenty. Jednak czy nowe mechanizmy kompleksowo wykorzystywane za granicą są równie chętnie stosowane w Polsce?
Odwrotne obciążenie VAT w zamówieniach publicznych
01 gru 2016
Przy udzielaniu zamówień publicznych na niektóre rodzaje usług bądź dostaw na zamawiającym ciąży obowiązek rozliczenia i odprowadzenia podatku od nabywanych towarów. Mechanizm ten rodzi poważne konsekwencje dla procedury udzielania zamówień publicznych. Powoduje bowiem, że cena nie zawsze będzie obejmowała podatek od towarów i usług. Musi być więc w odpowiedni sposób ujęta w ofercie przedstawianej przez wykonawcę.
Wykazanie niekaralności przez wykonawcę
18 paź 2016
Czy wykonawca może wykazać swoją niekaralność w inny sposób niż za pomocą informacji z Krajowego Rejestru Karnego? Czy złożenie oświadczenia w tym zakresie uprawnia zamawiającego do odrzucenia oferty?
Zasada zachowania uczciwej konkurencji - jak ją stosować?
17 paź 2016
W jaki sposób stosować zasadę zachowania uczciwej konkurencji w zamówieniach publicznych? Co zrobić, by opis przedmiotu zamówienia nie był sprzeczny z tą zasadą?
„Oferta najkorzystniejsza” po nowelizacji przepisów
06 paź 2016
Znowelizowane przepisy Prawa zamówień publicznych zmierzają do tego, aby dla zamawiającego ofertą najkorzystniejszą była przede wszystkim oferta spełniająca w jak największym stopniu jego potrzeby oraz oczekiwania, a jednocześnie aby została wybrana nie tylko na podstawie kryterium ceny. Same przepisy ustawowe jednak nie wystarczą. Potrzebne jest tu nie tylko większe niż dotychczas zaangażowanie w przygotowanie właściwych, realnych kryteriów oceny ofert, ale także zmiana podejścia do kwestii „korzystności” – nie tylko zamawiającego, ale też organów kontrolnych.
Kolejne wezwanie wykonawcy do przedłożenia dokumentu
28 wrz 2016
Zamawiający może wielokrotnie wzywać wykonawcę do przedłożenia brakujących dokumentów. Czy jednak można może ponownie domagać się od wykonawcy przedłożenia tych samych dokumentów?
Brak podpisu wykonawcy pod ofertą - jakie skutki?
21 wrz 2016
Czy brak podpisu wykonawcy powinien skutkować odrzuceniem oferty? Dlaczego podpis jest tak istotnym elementem oferty?
Zmiana SIWZ - co z ogłoszeniem?
06 wrz 2016
Kiedy zmiana SIWZ powoduje również zmianę ogłoszenia o zamówieniu? Czy brak zmiany w ogłoszeniu oznacza, iż wiążąca jest treść zmienionej specyfikacji?
Uchylanie się wykonawcy od zawarcia umowy
24 sie 2016
Kiedy można stwierdzić, iż wykonawca uchyla się od zawarcia umowy? Czy zamawiający powinien zweryfikować przyczynę odmowy zawarcia umowy?
Odtajnienie informacji stanowiącej tajemnicę przedsiębiorstwa - kiedy?
17 sie 2016
W którym momencie postępowania zamawiający decyduje o odtajnieniu informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa? W jaki sposób może to zrobić?
Nieprawdziwa informacja - czyli jaka?
10 sie 2016
Kiedy mamy do czynienia z nieprawdziwą informacją, wprowadzającą w błąd zamawiającego? Czy samo przedstawienie wykonawcy nieprecyzyjnych danych może być podstawą do wykluczenia z postępowania?
Uzasadnienie odrzucenia oferty
03 sie 2016
W jaki sposób zamawiający powinien uzasadnić odrzucenie oferty? Czy konieczne jest popieranie decyzji orzeczeniami KIO czy stanowiskiem doktryny?
Możliwość weryfikacji podmiotu trzeciego
13 lip 2016
W praktyce zdarzają się sytuacje, gdy podmiot trzeci nie ma statusu wykonawcy, a będzie uczestniczył w realizacji zamówienia. Czy zamawiający ma prawo do weryfikacji takiego podmiotu i żądania od niego określonych dokumentów?
Uzupełnienie braków formalnych oferty przed wezwaniem
07 lip 2016
Czy zamawiający jest zobowiązany wezwać do uzupełnienia braków formalnych oferty, jeżeli wykonawca samodzielnie już je uzupełnił?
Złożenie oferty w ostatniej chwili
04 lip 2016
Czy za moment złożenia oferty należy uznać godzinę, o której wykonawca stawił się w siedzibie zamawiającego, czy też godzinę zarejestrowania oferty? Kiedy termin złożenia oferty zostaje dochowany?
Nieścisłości w ofercie podstawą do jej odrzucenia?
27 cze 2016
Czy jeżeli za pośrednictwem swoich wyjaśnień wykonawca nie usunie niezgodności oferty, to należy ją odrzucić? Czy wszystkie niezgodności oferty muszą stanowić podstawę do jej odrzucenia?
Wyjaśnienie ceny oferty - procedura
24 cze 2016
Procedurę, jaką powinien stosować zamawiający, wyjaśniając cenę ofert omówiła w jednym z wyroków Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych. Co wynika z tego orzeczenia?
Podpis wykonawcy - w którym miejscu?
13 cze 2016
Miejsce na podpis wykonawcy na formularzu oferty znajduje się na końcu tego pisma. Czy zatem podpisanie oferty w innym miejscu niż jest to w niej przewidziane stanowi podstawę do jej odrzucenia?
Zobowiązanie do oddania niezbędnych zasobów przez osobę trzecią - oryginał czy kopia?
01 cze 2016
Czy zobowiązanie do oddania niezbędnych zasobów przez osobę trzecią winno zostać przedłożone w oryginale? Czy wykonawca może przedłożyć poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię?
Kłamstwo wykonawcy - jakie skutki?
23 maja 2016
Czy można konwalidować kłamstwo wykonawcy? Czy zamawiający przed wykluczeniem wykonawcy powinien wezwać go do złożenia wyjaśnień?
Dodatkowe wymagania dla podmiotów zagranicznych
16 maja 2016
Czy zamawiający może żądać spełnienia różnych wymagań w zależności od tego czy wykonawca ma siedzibę w Polsce czy też za granicą? Czy takie żądanie stoi w sprzeczności zasadą równego traktowania wykonawców?
Ceny jednostkowe w przypadku dostaw do różnych odbiorców
06 maja 2016
W jaki sposób wykonawcy powinni ustalać ceny jednostkowe w przypadku dostaw realizowanych różnym odbiorcom? Co w sytuacji, gdy wykonawca złoży jedną ofertę, w której poda taką samą cenę jednostkową dla każdego odbiorcy?
Jednolity Europejski Dokument Zamówienia - elektronicznie lub papierowo
22 kwi 2016
Jednolity Europejski Dokument Zamówienia od 18 kwietnia 2018 r. będzie mógł być przekazywany tylko w formie elektronicznej. Jakie informacje powinien zawierać formularz JEDZ?
Nowe Prawo zamówień publicznych - nowelizacja ustawy
14 kwi 2016
Najpóźniej do dnia 18 kwietnia 2016 roku miała wejść w życie nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych, tym samym do aktualnego stanu prawnego wprowadzając liczne innowacje dotyczące między innymi trybów postępowania, oceny oferty i wyboru oferty najkorzystniejszej, zasad wspólnego ubiegania się o zamówienie czy też umów w zamówieniach publicznych.
Opis przedmiotu zamówienia sprzeczny z zasadami uczciwej konkurencji
08 kwi 2016
Kiedy można skutecznie podnieść zarzut, iż opis przedmiotu zamówienia narusza zasady uczciwej konkurencji? Ustalenie, czy zamawiający pośrednio narusza zasadę uczciwej konkurencji, nie jest łatwe.
Wykluczenie wykonawcy, który złożył wadium
08 kwi 2016
Najczęściej stosowaną formą wadium, którą wybierają wykonawcy, to wniesienie wadium w pieniądzu lub poprzez przedłożenie gwarancji bankowej. Co w sytuacji, gdy gwarancja bankowa wygaśnie, w trakcie trwania postępowania przetargowego?
Liczba zatrudnionych pracowników jako kryterium wyboru najkorzystniejszej oferty
08 kwi 2016
Czy kryterium wyboru najkorzystniejszej oferty może stanowić liczba zatrudnionych pracowników? Czy kryterium takie nie jest sprzeczne z zasadami uczciwej konkurencji?
Jednolity Europejski Dokument Zamówienia - zmiany w zamówieniach publicznych
04 kwi 2016
Jednolity Europejski Dokument Zamówienia ma stanowić oficjalne oświadczenie wykonawcy, w którym stwierdza on m.in. spełnianie kryteriów kwalifikacji. Nad nowelizacją Prawa zamówień publicznych pracuje obecnie Sejm.
Referencje w przypadku świadczenia usług
04 kwi 2016
Co potwierdzają referencje w przypadku świadczenia usług? Czy referencje dowodzą, jakiego rodzaju usługi świadczył wykonawca oraz jaki był ich zakres?
E-faktury w zamówieniach publicznych
21 mar 2016
Ministerstwo Rozwoju planuje wprowadzenie e-faktur w zamówieniach publicznych na początku 2018 r. Zmiany podyktowane są koniecznością implementacji Dyrektywy 2014/55/UE o elektronicznym fakturowaniu w dostawach publicznych.
Przypisanie odpowiedzialności za naruszenie prawa zamówień publicznych
14 mar 2016
Za przygotowanie i przeprowadzenie postępowania odpowiada kierownik zamawiającego. Jednak odpowiedzialność taką ponoszą też inne osoby w zakresie, w jakim powierzono im czynności w postępowaniu oraz czynności związane z przygotowaniem postępowania.
Zawinione naruszenie obowiązków zawodowych przez wykonawcę - jak udowodnić?
07 mar 2016
W jaki sposób wykazać zawinione naruszenie obowiązków zawodowych przez wykonawcę? Czy zamawiający powinien dopuścić wykonawcę do postępowania, dopóki brak jest prawomocnego wyroku, który potwierdzałby nieprawidłową realizację innego zamówienia?
Dialog techniczny - jaki jest cel tego postępowania?
07 mar 2016
Możliwość stosowanie dialogu technicznego dotyczy bardzo wąskiego zakresu przypadków. Jaki jest cel dialogu technicznego?
Zawarcie umowy po upływie terminu związania ofertą
07 mar 2016
Czy po upływie terminu związania ofertą, może dojść do wyboru najkorzystniejszej oferty i zawarcia umowy? Czy przepisy prawa tego zabraniają?
Kwestionowanie wysokości proponowanego wynagrodzenia ryczałtowego
03 mar 2016
Co zamawiający powinien zrobić w sytuacji, gdy wskazana przez wykonawcę cena jest wyjątkowo niska? Czy możliwe jest zakwestionowanie zaproponowanego przez wykonawcę wynagrodzenia ryczałtowego?