REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość budżetowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ujednolicenie wynagrodzeń pedagogów i zmiany w awansie zawodowym

Poselskie propozycje zmian w ustawie - Karta Nauczyciela zakładają m.in. wydłużenie stażu w awansie zawodowym nauczycieli. Projekt rozpatrzą komisje sejmowe.

Dotacje na zakup podręczników - dyrektorzy szkół mogą składać informacje

Dyrektorzy publicznych szkół podstawowych, prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego od 8 lipca 2014 r. mogą składać do swoich organów prowadzących informacje niezbędne dla ustalenia wysokości dotacji na zakup podręczników do nauki języka obcego nowożytnego lub materiałów edukacyjnych do nauki tego języka oraz na zakup materiałów ćwiczeniowych dla uczniów klasy I szkoły podstawowej.

Klasyfikacja wydatków związanych z wypłatą zasiłków dla opiekunów

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w swoim komunikacie wyjaśnia, w jaki sposób dokonać klasyfikacji wydatków związanych z wypłatą zasiłków dla opiekunów.

Ważne terminy w sprawozdawczości - II kwartał 2014 r.

Podajemy najważniejsze terminy w sprawozdawczości w II kwartale 2014 r. oraz informację o tym, w jakiej formie sprawozdania powinny zostać sporządzone.

REKLAMA

Ratownictwo górskie nieprawidłowo finansowane

Środki finansowe od ministerstwa nie pokrywają wszystkich kosztów akcji ratowniczych. Jak wynika jednak z kontroli NIK system ratownictwa w górach działa sprawnie.

Głosowanie korespondencyjne - zmiany w Kodeksie wyborczym

Głosowanie korespondencyjne będzie możliwe w wyborach prezydenckich, parlamentarnych i w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zmianami w Kodeksie wyborczym zajmie się Sejm.

Kary porządkowe w sprawozdaniach Rb-27 i Rb-28

Czy kary porządkowe nakładane na podstawie art. 49 § 1 Kodeksu wykroczeń powinny być wykazywane w sprawozdaniach Rb-27 i Rb-28?

Wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej 2015

Wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej w 2015 roku nie zostaną zwaloryzowane automatycznie jednym wskaźnikiem. Oznacza, że także w roku 2015 przewiduje się zamrożenie nominalnego funduszu wynagrodzeń podsektora centralnego.

REKLAMA

Niewielkie zainteresowanie OFE

Na decyzję w sprawie wyboru OFE został niespełna miesiąc. Na razie zainteresowanie pozostaniem w którymś z Otwartych Funduszy Emerytalnych jest niewielkie.

Stopy procentowe - decyzja RPP

Dziś decyzja w sprawie stóp procentowych. Ekonomiści spodziewają się, że pozostaną one na obecnym poziomie.

Główni księgowi w nadleśnictwie zatrudniani na czas nieokreślony

Projekt ustawy o lasach zakłada zniesienie obowiązującego obecnie tryby nawiązania stosunku pracy z głównym księgowym na podstawie powołania i zastąpienie go umową o pracę na czas nieokreśony. Projektem 2 i 3 lipca zajmie się Senat.

Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne w Senacie

Projekt ustawy zakłada przyznanie nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego nauczycielom zatrudnionym w publicznych i niepublicznych placówkach kształcenia praktycznego.

Reguła wydatkowa 2015 - nowe przepisy

Konstrukcja stabilizująca reguły wydatkowej, która będzie obowiązywać w 2015 r. ulegnie zmianom na mocy ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy doprecyzowują również zasady zastępczego ustalania budżetu jednostki samorządu terytorialnego przez regionalną izbę obrachunkową.

Kontrola zarządcza w administracji publicznej wciąż nieskuteczna

Zdaniem NIK urzędnikom do tej pory nie udało się skutecznie wdrożyć nowej koncepcji zarządzania. Dlaczego tak się dzieje?

Ewidencja księgowa kary umownej

Jak powinna wyglądać ewidencja księgowa kary umownej, potrąconej z faktury, naliczonej wykonawcy zadania inwestycyjnego? W jaki sposób wykazać kwotę naliczonej kary umownej w sprawozdaniu Rb-27S?

Konto 030 „Długoterminowe aktywa finansowe”

Konto 030 służy do ewidencji długoterminowych aktywów finansowych, w szczególności akcji i innych długoterminowych aktywów finansowych, o terminie wykupu dłuższym niż rok. Na stronie Wn konta 030 ujmuje się zwiększenia, a na stronie Ma – zmniejszenia stanu długoterminowych aktywów finansowych.

Konto 020 „Wartości niematerialne i prawne”

Konto 020 służy do ewidencji stanu oraz zwiększeń i zmniejszeń wartości początkowej wartości niematerialnych i prawnych. Na stronie Wn konta 020 ujmuje się wszelkie zwiększenia, a na stronie Ma – wszelkie zmniejszenia stanu wartości początkowej wartości niematerialnych i prawnych, z wyjątkiem umorzenia ujmowanego na kontach 071 i 072.

Konto 016 „Dobra kultury”

Konto 016 służy do ewidencji stanu oraz zwiększeń i zmniejszeń wartości dóbr kultury.

Sprawozdawczość w jednostkach samorządu terytorialnego – ważne terminy w lipcu 2014 r.

Za Wrocławską RIO podajemy najważniejsze terminy, dotyczące sprawozdawczości jednostek samorządu terytorialnego w lipcu 2014 r.

Ewidencja i amortyzacja prawa wieczystego użytkowania

Czy należy w ewidencji bilansowej ujmować prawo wieczystego użytkowania gruntów oddanych innym podmiotom czy też należy je wykazywać jedynie na koncie bilansowym? Czy należy amortyzować prawo wieczystego użytkowania gruntów przejętych od Skarbu Państwa?

Jakie należności wykazywać w sprawozdaniu Rb-27S po zmianach

Rozporządzeniem z 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej Minister Finansów wprowadził zmiany m.in. w zakresie sporządzania sprawozdania Rb-27S. Z instrukcji wykreślono zapis: w kolumnie należności wykazuje się salda, których termin płatności przypada na dany rok budżetowy. Czy w związku z tym w kolumnie należności oraz należności pozostałe do zapłaty należy wykazywać (tak jak do tej pory) saldo konta 221 „Należności z tytułu dochodów budżetowych”, czy również saldo konta 226 „Długoterminowe należności budżetowe” (np. sprzedaż na raty, decyzje o zajęciu pasa drogowego itp.)?

Upoważnienie do pełnienia zastępstwa za głównego księgowego w jednostce

Kwestia wystawienia upoważnienia dla osoby zastępującej głównego księgowego podczas jego nieobecności w jednostce często przysparza wielu problemów w praktyce. Artykuł szczegółowo, na przykładach, omawia zagadnienia z tego zakresu.

Nowelizacja ustawy o NBP

Projekt zakłada m.in. wyodrębnienie instrumentów na rzecz zapewnienia stabilności krajowego systemu finansowego od instrumentów polityki pieniężnej. Ma to umożliwić elastyczne reagowanie NBP w sytuacjach kryzysowych z uwzględnieniem bieżących warunków w systemie finansowym i gospodarce.

Nadwyżka środków obrotowych w samorządowym zakładzie budżetowym

Samorządowy zakład budżetowy wpłaca do budżetu jednostki samorządu terytorialnego nadwyżkę środków obrotowych ustaloną na koniec okresu sprawozdawczego, chyba że organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego postanowi inaczej.

Zmiana w zakresie wykazywania należności w sprawozdaniu Rb-27S

Rozporządzenie Ministra Finansów z 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej wprowadziło szereg zmian w zakresie sporządzania sprawozdań budżetowych, w tym także sprawozdania Rb-27S z wykonania planu dochodów budżetowych samorządowej jednostki budżetowej/jednostki samorządu terytorialnego. Instrukcja sporządzania tego sprawozdania zawarta jest w rozdziale 1 załącznika nr 39 do rozporządzenia o sprawozdawczości budżetowej.

Klasyfikacja wydatku na instalację nawadniającą boisko

Prawidłowe postępowanie w zakresie realizacji takiego wydatku to wcześniejsze jego ujęcie w planie wydatków majątkowych z przeznaczeniem na konkretną inwestycję z podaniem kwoty. Tak więc w planie finansowym bezwzględnie należy ująć zadanie inwestycyjne i przeznaczoną na jego realizację kwotę.

Klasyfikacja wydatków komendy powiatowej dotyczących pracowników fizycznych oraz funkcjonariuszy

Jednostki sektora finansów publicznych ponoszące wydatki w ramach bezpieczeństwa wewnętrznego posługują się załącznikiem nr 8 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych w celu właściwego zaklasyfikowania wydatków. Wyodrębnione paragrafy w załączniku nr 8 do rozporządzenia o klasyfikacji budżetowej opierają się na ogólnej klasyfikacji wydatków ujętych w załączniku nr 4 do rozporządzenia o klasyfikacji budżetowej.

Klasyfikacja budżetowa wydatku na zakup programu e-Świadectwa

W zależności od wartości wydatek na zakup licencji do programu e-Świadectwa należy ująć w § 421 „Zakup materiałów i wyposażenia” lub w § 606 „Wydatki na zakupy inwestycyjne jednostek budżetowych”.

Możliwość zaliczenia wyposażenia placu zabaw do środków trwałych

W przypadku gdy obiekty pomocnicze obsługują więcej niż jeden budynek lub nie obsługują żadnego budynku, należy je zaliczać do właściwych rodzajów środków trwałych, zgodnie z ich przeznaczeniem. W związku z tym, jeżeli plac zabaw obsługuje jeden budynek – stanowi on obiekt pomocniczy i jego wartość powiększa wartość budynku. Zasada ta nie dotyczy oczywiście urządzeń ruchomych zlokalizowanych na placu zabaw.

Klasyfikacja wydatków na udostępnienie bezprzewodowego dostępu do Internetu

Miasto realizuje projekt polegający na udostępnieniu bezprzewodowego dostępu do Internetu poprzez sieć hot-spotów. Jest to usługa przeznaczona dla mieszkańców oraz turystów w różnych miejscach miasta. W jaki sposób klasyfikować wydatki związane z realizacją takiego przedsięwzięcia?

Podział zamówienia publicznego - kiedy jest możliwy?

Nie jest zakazany sam podział jednego zamówienia na części, a jedynie taki podział, który zmierza do uniknięcia stosowania przez zamawiającego przepisów ustawy. Jak zatem rozstrzygnąć czy w konkretnym przypadku zamówienia planowanego w perspektywie roku budżetowego istnieje jedno czy też kilka zamówień?

Budżet 2015 - prognozowany wzrost PKB o 3,8%

Według prognoz resortu finansów w 2015 roku wzrost PKB wyniesie 3,8 proc., a inflacja – 2,3 proc. Ograniczenie deficytu pozostaje wyzwaniem, choć dzięki szybszemu niż w ubiegłym roku wzrostowi PKB zwiększą się dochody państwa z podatków.

Finanse publiczne na nowych zasadach

Rada Ministrów przyjęła 3 czerwca 2014 roku projekt ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Finansów. Nowe zasady dotyczą m.in.: lokowania nadwyżek finansowych Jednostek Samorządu Terytorialnego.

Zusomaty - ułatwienie w kontakcie z ZUS

Zusomaty - interaktywne urządzenia zainstalowane w wybranych placówkach pocztowych - mają być ułatwieniem w kontakcie z ZUS. Od 3 czerwca 2014 roku dzięki zusomatom możliwe będzie złożenie dokumentów do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej - oraz uzyskanie informacji na temat ubezpieczeń społecznych.

Żądanie zapłaty od GDDKiA

Sejm przyjął nowelizację ustawy o spłacie niektórych niezaspokojonych należności przedsiębiorców, wynikających z realizacji udzielonych zamówień publicznych. Na jej mocy również duzi wykonawcy będą mogli żądać zapłaty od GDDKiA - Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Termin przekazania do RIO skonsolidowanego bilansu za 2013 r. - 30 czerwca 2014 r.

Do 30 czerwca 2014 roku zarządy jednostek samorządu terytorialnego mają czas na przekazanie do właściwych regionalnych izb obrachunkowych skonsolidowanych bilansów. Termin przekazania do RIO skonsolidowanego bilansu za 2013 r. wynika z rozporządzenia Ministra Finansów.

Kto decyduje o wysokości dodatku specjalnego

Czy rada gminy musi podjąć uchwałę w przedmiocie wysokości dodatku specjalnego dla zastępcy burmistrza? Czy wymagana jest opinia rady gminy w tym zakresie?

Podróże służbowe w kosztach podatkowych szkoły niepublicznej

Obowiązek zwrotu przez pracodawcę kosztów poniesionych przez pracownika (nauczyciela) w trakcie podróży służbowej wynika wprost z przepisów prawa pracy. Z tego względu wydatki związane z podróżą służbową podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów pracodawcy.

Zobowiązania przekraczające plan finansowy

Czy zaciągnięcie zobowiązania przekraczającego plan finansowy narusza dyscyplinę finansów publicznych? Jakie jest stanowisko organów kontrolujących?

Podróże służbowe nauczycieli bez składek

Diety i inne należności z tytułu podróży służbowej pracownika (nauczyciela) nie podlegają oskładkowaniu do wysokości określonych w rozporządzeniu o podróżach służbowych.

Czy DPS powinien wystawiać MOPS-owi faktury

Miejski ośrodek pomocy społecznej wydaje decyzje dotyczące pokrycia kosztów utrzymania pensjonariusza w domu pomocy społecznej. Dotychczas MOPS dokonywał zwrotu kwot na podstawie wystawianych przez DPS not księgowych. Obecnie MOPS zażądał jednak wystawiania faktur. Czy słusznie?

W jaki sposób rozliczać godziny indywidualnego nauczania

Mamy zdolnego ucznia na nauczanie indywidualne z matematyki. Plan nauczania opracował nauczyciel uczący w tej klasie tego przedmiotu, ale zajęcia indywidualne będzie prowadził z uczniem inny nauczyciel. Jak należy wynagradzać nauczyciela prowadzącego zajęcie z indywidualnego nauczania – czy jako godziny ponadwymiarowe, czy wystąpić do starostwa o zwiększenie etatu dla tego nauczyciela (nauczyciel prowadzący indywidualne nauczanie jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, tj. 18 godzin tygodniowo).

Czy wynagrodzenie za prowadzenie zajęć dodatkowych w przedszkolu jest wydatkiem strukturalnym

Do tej pory zajęcia dodatkowe w przedszkolu: angielski i rytmika były finansowane przez rodziców. W ubiegłym roku nastąpiła zmiana i rodzice przestali płacić za takie zajęcia, ponieważ to urząd miasta pokrywa koszty zajęć dodatkowych. W praktyce wygląda to tak, że przedszkole zatrudnia osoby prowadzące zajęcia na umowę o pracę i płaci im wynagrodzenie. Czy takie wynagrodzenie stanowi wydatek strukturalny?

Jakie koszty można zaliczyć do wartości początkowej zakupionego używanego samochodu

O tym, czy wydatki wymienione w pytaniu przez Czytelnika będzie można zaliczyć do wartości początkowej nabywanego używanego pojazdu, decyduje ich charakter i moment poniesienia.

Otrzymanie z Urzędu Skarbowego podatku VAT a sprawozdanie Rb-28NWS

Czy należy po otrzymaniu z Urzędu Skarbowego podatku VAT naliczonego w miesiącu sierpniu umniejszyć wykonanie wydatków niewygasających, które w 2013 roku nie wygasają z upływem roku budżetowego i złożyć sprawozdanie Rb-28NWS za III kwartał?

Klasyfikacja budżetowa dochodów i wydatków z tytułu pieczy zastępczej

W przypadku zawierania porozumień między powiatami w sprawie zwrotu kosztów i wychowania dzieci przebywających w pieczy zastępczej, środki powinny mieć formę dotacji celowej sklasyfikowanej w § 232 „Dotacje celowe przekazane dla powiatu na zadania bieżące realizowane na podstawie porozumień (umów) między jednostkami samorządu terytorialnego”. Takie stanowisko zajęła Regionalna Izba Obrachunkowa w Zielonej Górze.

Deregulacja zawodów związanych z rynkiem finansowym

Deregulacja obejmie m. in. zawody biegłego rewidenta oraz zawody związane z prowadzeniem ksiąg rachunkowych. Ustawa z dnia 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych została podpisana przez Prezydenta 30 maja 2014 r.

Kontrola zużycia druków ścisłego zarachowania

Druki ścisłego zarachowania w księgowości ze względu na to, że dają bezpośredni dostęp do składników majątkowych jednostki, powinny być przez cały okres posiadania ich przez jednostkę (od chwili zakupu, przez cały okres ich przechowywania, wykorzystywania przez bezpośrednich użytkowników, aż po zwrot kopii wykorzystanych formularzy i ich przechowywanie) objęte ścisłą kontrolą zużycia.

W jaki sposób należy wyliczyć dodatek wyrównawczy

W jaki sposób prawidłowo wyliczyć wysokość wynagrodzenia pracownika? Od czego zależy dodatek wyrównawczy?

Sprawozdawczość w jednostkach samorządu terytorialnego – ważne terminy w czerwcu 2014 r.

Za Wrocławską RIO podajemy najważniejsze terminy, dotyczące sprawozdawczości w czerwcu 2014 r.

REKLAMA